دستیار وزیر امور خارجه: سفر پلوسی به تایوان نقطه عطفی در روابط چین و آمریکا است


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، رضا ذبیب، دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، عصر امروز (سه شنبه ۲۰ مرداد) در پی سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در توئیتی نوشت. نمایندگان، در تایوان. : سفر نانسی پلوسی به تایوان نقطه عطفی در روابط چین و آمریکا است و با امواجی که ایجاد می کند، روابط بین المللی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی افزود: تا تثبیت جنگ سرد دوم، روابط بین‌الملل دچار تحولات بزرگی خواهد شد. استفاده از فرصت های پیش رو نیازمند چابکی و هوش بالایی است.

امشب پس از ورود نانسی پلوسی به تایوان، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به این سفر مجددا حمایت از سیاست چین و رفتار تنش‌زای مقامات آمریکایی و مداخله در چین را محکوم کرد. امور داخلی و نقض تمامیت ارضی این کشور (اینجا بخوانید)

سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در حالی انجام می شود که پکن پیش از این در مورد این سفر هشدار جدی داده بود. پلوسی ارشدترین مقام آمریکایی است که از سال ۱۹۹۷ به تایوان سفر کرده است. همزمان با عزیمت نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان، چند فروند جنگنده چینی بر فراز تنگه تایوان به پرواز درآمدند.

وزارت امور خارجه چین در واکنش به حضور پلوسی در تایوان، این اقدام را خیانت عمدی آمریکا به اصل «چین واحد» اعلام کرد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید