رایزنی وزیر دفاع ترکیه با وزرای اوکراینی درباره انتقال غلات – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، حلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه در گفت و گوی تلفنی با الکسی رزنیکوف وزیر دفاع و الکساندر کبراکوف وزیر زیرساخت اوکراین مسائل مربوط به توافقنامه انتقال غلات در این کشور را مورد بررسی قرار داد.

فعالیت مرکز هماهنگی مشترک در استانبول که برای نظارت بر نحوه حمل و نقل و صادرات غلات اوکراین تشکیل شده است، محور اصلی گفتگوی تلفنی آکار با وزرای دفاع و زیرساخت اوکراین بود.

در این گفتگوی تلفنی در رابطه با تکمیل آماده سازی فنی، بر آغاز آتی انتقال غلات اوکراین از طریق دریای سیاه و تنگه ترکیه به بازارهای جهانی تاکید شد.

همچنین؛ آکار، رزنیکوف و کبراکوف از عملکرد روان و هماهنگی کامل بین کارکنان مرکز هماهنگی مشترک استانبول ابراز خرسندی کردند.

لازم به ذکر است که در ۲۲ ژوئیه در استانبول، ترکیه، اوکراین، روسیه و سازمان ملل سندی را در مورد “انتقال ایمن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین” امضا کردند.

این سند روز جمعه دو هفته پیش (۲۲ ژوئیه) در شهر استانبول در رابطه با «انتقال ایمن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین» امضا شد.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در مراسم امضای توافقنامه چهارجانبه صادرات غلات اوکراینی در استانبول گفت: این قرارداد روزنه امید و توافقی برای جهان محسوب می شود. قرارداد انتقال غلات روزنه امیدی است و به همین دلیل است که از همه طرف های مذاکره کننده در استانبول قدردانی می کنم. یک مرکز هماهنگی مشترک برای نظارت بر صادرات غلات از بنادر اوکراین ایجاد خواهد شد. عرضه غلات و محصولات به بازارهای جهانی به غلبه بر کمبود جهانی غذا کمک می کند. مرکز هماهنگی چهارجانبه استانبول حداکثر تا ۲ هفته دیگر شروع به کار می کند. قرارداد امروز به مدت ۳ ماه با امکان تمدید اعتبار دارد. امروز با رضایت و امید شاهد هستیم که به بزرگترین نیاز جهان پاسخ داده ایم. بدون این توافق نمی‌توانیم قیمت‌های جهانی غذا را تثبیت کنیم و به گروه‌های آسیب‌پذیر کمک کنیم. از ابتدای جنگ تاکنون چندین درخواست برای توافق داشتیم و امروز باید به طور کامل اجرا شود. امروز در دریای سیاه شعاع امیدی وجود دارد که جهان بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز دارد.