ریاض هیچ فرمانی را نمی پذیرد


وزارت خارجه عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشورش هیچ دستور یا اقدامی را که به منظور منحرف کردن تلاش‌های انجام شده برای حمایت از اقتصاد جهانی باشد، نمی‌پذیرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری روسیه الیوم، وزارت خارجه عربستان با صدور بیانیه ای اعلام کرد که دولت عربستان از اظهارات مطرح شده علیه این کشور پس از تصمیم اوپک پلاس در ۵ اکتبر ۲۰۲۲ مبنی بر اینکه عربستان سعودی در مناقشات بین المللی و همچنین در تصمیم گیری با انگیزه سیاسی علیه آمریکا نقش داشته است.

در این بیانیه همچنین آمده است که دولت عربستان از ابتدا مخالفت کامل خود را با این اظهارات بدون واقعیت اعلام کرده و بیانیه این گونه اظهارات به دنبال نشان دادن تصمیم اوپک پلاس خارج از چارچوب اقتصادی آن است. این تا زمانی است که همه کشورهای عضو اوپک پلاس این تصمیم را اتخاذ کردند.

در بیانیه مذکور همچنین آمده است که عربستان سعودی تاکید می کند که نتایج نشست های اوپک پلاس از طریق توافق گروهی کشورهای عضو به دست می آید و هیچ کشوری به تنهایی و بدون سایر کشورهای عضو قادر به دستیابی به این توافق و از نظر اقتصادی نیست. این راه حل عرضه و تقاضا را متعادل می کند. و تقاضا در بازار نفت را در نظر می گیرد و از نوساناتی که منافع هیچ یک از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نفت را تامین نمی کند جلوگیری می کند، اقدامی که اعضای اوپک پلاس همواره انجام داده اند.

وزارت امور خارجه عربستان سعودی همچنین اعلام کرد که گروه اوپک پلاس تصمیمات خود را مستقل و بر اساس تدابیر مستقل اتخاذ شده توسط سازمان های بین المللی اتخاذ می کند.

این وزارتخانه تاکید کرد: دولت عربستان در مذاکرات مستمر خود با دولت آمریکا اعلام کرده است که تمامی تحلیل‌های اقتصادی نشان می‌دهد که به تعویق انداختن تصمیم کاهش تولید نفت به مدت یک ماه بر اساس آنچه که پیشنهاد می‌شود، پیامدهای اقتصادی منفی خواهد داشت.

در بیانیه وزارت خارجه عربستان سعودی همچنین آمده است که تلاش برای پنهان کردن حقیقت در مورد موضع عربستان سعودی در قبال جنگ اوکراین مایه تاسف است، زیرا عربستان سعودی موضع اصولی خود را در قبال این بحران تغییر نداده و همچنان از تصمیمات اتخاذ شده در سازمان ملل در این خصوص پیروی می کند. بحران ادامه دارد.

در این بیانیه همچنین آمده است: در شرایطی که عربستان به دنبال حفظ و تقویت روابط خود با همه کشورهای دوست است، تاکید می‌کند که دستورات و هرگونه اقدام یا تلاشی را با هدف انحراف از اهداف دفاعی اقتصاد جهانی در برابر نمی‌پذیرد. نوسانات بازار نفت را رد می کند

بر اساس بیانیه این وزارتخانه، بررسی چالش‌های اقتصادی مستلزم گفت‌وگوی سازنده و غیرسیاسی و بازنگری خردمندانه و منطقی به‌گونه‌ای است که منافع همه طرف‌ها تامین شود.

وزارت امور خارجه عربستان در پایان اعلام کرد که این کشور به روابط خود با آمریکا از منظر راهبردی توجه می کند که منافع مشترک دو کشور را تامین می کند و بر اهمیت حفظ روابط دوجانبه در یک راهبرد تاکید می کند. پایه محکم

پیشتر فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، در پی انتقاد شدید آمریکا از عربستان سعودی در پی تصمیم اخیر اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت، در سخنانی گفت: تصمیم اوپک پلاس صرفا اقتصادی است و با اجماع این سازمان اتخاذ شده است. همه اعضا.”

وی همچنین تاکید کرد که تصمیم برای کاهش تولید نفت جنبه سیاسی ندارد.

عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی در گفت و گو با شبکه سی ان ان در پاسخ به سوالی مبنی بر خطرات درخواست برخی از اعضای کنگره آمریکا مبنی بر توقف فروش تسلیحات به ریاض خاطرنشان کرد: ایالات متحده و عربستان سعودی از هشت دهه پیش با یکدیگر رابطه دارند. آنها رابطه بسیار قوی و محکمی دارند.

دولت آمریکا معتقد است که عربستان سعودی با روسیه برای افزایش مصنوعی قیمت ها تبانی کرده است و بنابراین اوپک پلاس تصمیم به کاهش تولید نفت و در نتیجه افزایش قیمت جهانی نفت گرفت.