ریزش مرگبار معدن در کرمان


مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان ضمن تایید مرگ یک کارگر بر اثر ریزش آوار در معدن زغال سنگ موسوم به “هشونی” شهرستان کوهبنان، گفت: این معدن در سال گذشته خطرناک ارزیابی شد و اخطار کتبی دریافت کرد.

مجتبی مصباح روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حادثه ریزش معدن هشونی صبح امروز رخ داد و علت اصلی ریزش معدن در مرحله پیشرفته کارگران اعلام شد.

وی با بیان اینکه جسد متوفی از زیر آوار معدن خارج شد، تصریح کرد: در هنگام ریزش معدن ۶ کارگر وجود داشتند که پنج نفر از آنها از طریق راه فرار اضطراری جان خود را نجات داده و در سلامت هستند. .

مدت ۳ ماهه استخراج معادن دستگاه قضایی

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه استان کرمان تصریح کرد: با توجه به بازرسی از معدن هشونی در سال گذشته توسط این اداره کل، این معدن خطرناک ارزیابی شد و با وجود اینکه تذکر کتبی به بهره بردار داده شد. ایمنی، وضعیت منعکس شده و از مراجع قضایی مشخص شده است

وی ادامه داد: در اردیبهشت ماه امسال دستگاه قضایی سه ماه به معدن فرصت داد تا مشکلات را رفع کند و اقدامات ایمنی را انجام دهد که متاسفانه این اتفاق افتاد.

مصباخ با بیان اینکه از اولین دقایق اعلام ریزش معدن هشونی، مقامات محلی و برجسته اداره کار واقع در کوه بنان در محل حضور داشتند، گفت: فردا شخصا برای ادامه مسیر به کوه بنان سفر خواهم کرد. بررسی علت حادثه و شرایط معدن و در صورت وجود تخلف در صورت تایید این حادثه طبق قانون برخورد قانونی خواهد شد.

شهر کوبان در ۱۷۰ کیلومتری شمال مرکز استان کرمان قرار دارد.