زمان بندی توزیع کالا نهایی شد – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، آخرین اخبار از توزیع کالابرگ را بخوانید.

به گزارش ایسنا، علیرضا شهمیرزایی با بیان اینکه متولی اصلی فهرست کالاها وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است، گفت: وزارت امنیت در تکمیل زنجیره تامین کالا و نصب مشارکت و همکاری دارد. سیستم های موجود در فروشگاه ها که در طرح های آزمایشی نیز انجام می شود.» این طرح به صورت پایلوت در چهار شهرستان گرمسار، آبیک، دماوند و فیروزکو اجرا شد.

وی با بیان اینکه ممکن است نمایندگان نظر شخصی خود را در مورد حذف کالابرگ اعلام کرده باشند، تصریح کرد: در مورد حذف کالابرگ چیزی به عنوان نظر عمومی ارائه نشده است. طرح کالابرگ قانون است و باید پس از تصویب مجلس اجرا شود.

به گفته این مقام مسئول اجرای این طرح، این طرح پیچیده و حساس است و باید چندین طرح پایلوت اجرا شود. در حال حاضر این طرح در مرحله ای است که تصمیم گرفته شده پایلوت های خارج از شهر و در سطح کشور اجرا شود و در نهایت در صورت عدم وجود مشکل خاصی اجرایی شود.

۵۰۰۰۰ فروشگاه به پایانه های جدید فروش مجهز شدند

شهمیرزایی درباره مشکلات پایانه های فروش نیز بیان کرد: هنوز بسیاری از فروشگاه ها به پایانه های فروش مجهز نیستند. زمانی که بیش از ۲۰۰ هزار فروشگاه از ۴۰۰ هزار فروشگاه در منطقه کالابرگ به پایانه های فروش ویژه مجهز شوند، دیگر مشکلی برای اجرای این طرح وجود نخواهد داشت. اما در حال حاضر شاید ۵۰۰۰۰ فروشگاه به این پایانه ها مجهز باشند.

وی افزود: برای مابقی فروشگاه ها راه هایی وجود دارد که می توان چند محصول اساسی مشمول طرح را بدون ایجاد صندوق و با همان دستگاه های پخت و پز کوتاه مدت موجود و عملیات نرم افزاری ثبت کرد و نیازی به نصب پایانه فروش کامل

وی در پاسخ به این مسئول پروژه کالابرگ تا چه زمانی اجرا می شود؟ وی بیان کرد: وزارت رفاه اجتماعی اعلام کرده است که با نهایی شدن تصمیم، آمادگی دارد ظرف مدت یک تا دو ماه این سامانه را در فروشگاه ها اجرا و نصب کند. البته این طرح با همکاری بخش خصوصی اجرا می شود و در حال حاضر بیش از ۱۰ شرکت خصوصی در حال همکاری هستند و همه آنها اعلام آمادگی کرده اند. اما این مشکل مربوط به دستگاه های مختلف است. مثلاً بخشی از کالاها مربوط به وزارت جهاد است و تامین منابع مربوط به سازمان برنامه و بودجه است. کارگروه های بین بخشی تشکیل می شود و تصمیم نهایی باید با مشارکت همه بخش ها گرفته شود.

محسن زنگنه، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه یازدهم مجلس شورای اسلامی مهرماه امسال گفته بود که یارانه نقدی جایگزین ارز ترجیحی است و ارائه فهرست سهام به دلیل اینکه زیرساختی وجود ندارد و این موضوع مطرح نیست. دیگر موثر نیست اما معاون بازرگانی و خدمات وزارت امنیت در نشست خبری اخیر خود این موضوع را تکذیب کرد.