سابقه ۱۵ ساله کتابخانه کرمانشاه/رفع موانع اعتباری با مجوز سفر – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوز


خبرگزاری مهر – گروه استان ها – یحیی کویر: در سال های اخیر به دلیل مشکلات معیشتی مردم، رشته اقتصاد بیش از سایر رشته ها مورد توجه قرار گرفته است و همین معضل باعث شده مقوله فرهنگ به عنوان موتور محرکه سایر حوزه ها کمتر از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

فرهنگ همواره در نزد صاحب نظران و صاحب نظران به‌عنوان زیربنای سایر حوزه‌ها تلقی می‌شود که می‌تواند بر حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی تأثیر بگذارد یا موجب پیشرفت یا افول آن حوزه شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به اهمیت حوزه فرهنگ و لزوم توجه به آن فرمودند: «عزیز! فرهنگ مهمتر از اقتصاد است، چرا؟ زیرا فرهنگ یعنی هوایی که تنفس می کنیم. خواه ناخواه باید هوا را تنفس کنی. اگر این هوا تمیز باشد، روی بدن شما اثر می گذارد; اگر آن هوا کثیف باشد، اثرات دیگری دارد».

اما یکی از حوزه هایی که در گروه فرهنگی قرار می گیرد، موضوع کتاب و کتابخوانی است و شاید در سال های اخیر کمی فراموش شده و گاه برای نویسندگان، ناشران و توزیع کنندگان با مشکلاتی مواجه شده است.

راه اندازی و راه اندازی کتابخانه یکی از طرح هایی است که همواره با هدف دسترسی آسان و بهتر عموم مردم به کتاب دنبال شده است چرا که ممکن است بسیاری از افراد جامعه نتوانند کتاب های مورد نیاز و مورد نیاز خود را خریداری کنند. و کتابخانه های سراسر جهان سلام حتی به عنوان موزه و مکانی برای گردشگری شهرت یافت و مردم پس از تهیه کتاب مورد علاقه خود و مطالعه آن، آن را برای استفاده عموم به کتابخانه می آورند. می بینم هدیه می دهند.

در استان کرمانشاه ۹۰ کتابخانه نهادی و ۲۳ کتابخانه تعاونی وجود دارد اما یکی از پروژه های نیمه تمام فرهنگی در این استان مربوط به ساخت کتابخانه مرکزی کرمانشاه است که از سال ۱۳۸۵ آغاز شده اما هنوز تکمیل و بهره برداری نشده است.

سابقه 15 ساله کتابخانه کرمانشاه/ رفع موانع اعتباری با تاییدیه سفر

می توان گفت ساخت کتابخانه مرکزی کرمانشاه مورد بی توجهی دولت ها و مدیران به ویژه مدیران فرهنگی قرار گرفته است چرا که با گذشت حدود ۱۵ سال هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده است.

اکنون از پروژه کتابخانه مرکزی کرمانشاه تنها اسکلت آن به همراه اقدامات جزئی تکمیل شده است و شهروندان کرمانشاهی روزانه آن را رصد می کنند. سقوط این پروژه نیمه تمام است.

در سفر رهبر انقلاب به استان کرمانشاه در سال ۱۳۸۹ این طرح نیز مورد توجه قرار گرفت، اما تصویب سفر رهبر انقلاب نیز برای همین نکته بود. گوشا تا اینکه در بیست و هشتمین سفر هیئت دولت به استان باز هم در لیست پروژه های نیمه تمام قرار گرفت تا برای رفع این مشکل چاره ای اندیشیده شود.

کتابخانه مرکزی کرمانشاه برای تکمیل نیاز به توجه دارد

معصومه حسنی خونین مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت کتابخانه سلام سرلشکر طرح کتابخانه مرکزی استان کرمانشاه بیان کرد: کتابخانه سلام استان کرمانشاه در سال ۲۰۱۸ بیش از ۸۰ هزار عضو داشت که به دلیل شیوع ویروس کرونا و محدودیت ایجاد این اعضا به نصف کاهش یافت.

وی افزود: استان کرمانشاه دارای ۱۱۳ شعبه کتابخانه است که ۹۰ باب کتابخانه نهادی و ۲۳ باب کتابخانه تعاونی است و ۴۲ هزار و ۸۰۰ متر مربع زیربنای کتابخانه های عمومی در استان کرمانشاه است.

حسنی خونین وی با اشاره به اینکه ساخت کتابخانه مرکزی کرمانشاه از سال ۱۳۸۵ در شهر کرمانشاه آغاز شد، افزود: این پروژه با تخصیص ۲.۵ میلیارد تومان اعتبار ۲۵ درصدی تا سال ۱۳۹۰ پیشرفت فیزیکی داشت اما به دلیل کمبود اعتبار، ساخت آن متوقف شد. .

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه بیان کرد: در سال های ۹۶ و ۱۳۹۷ مبلغ ۵.۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی به این پروژه اختصاص یافت که پیشرفت فیزیکی پروژه را به ۶۰ درصد رساند.

سابقه 15 ساله کتابخانه کرمانشاه/ رفع موانع اعتباری با تاییدیه سفر

وی با اشاره به اینکه این پروژه ابتدا در هفت طبقه طراحی شده و در حال ساخت است، تصریح کرد: به دلیل مشکلات اعتباری هم اکنون پنج طبقه و ۱۲ هزار متر زیربنا در حال پیگیری است.

اختصاص ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای کتابخانه مرکزی کرمانشاه در سفر رئیس جمهور

حسنی خونین وی خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین برآورد مجری طرح، برای تکمیل کتابخانه مرکزی کرمانشاه ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و در صورت اعطای اعتبار، این پروژه تا ۲ سال آینده به اتمام می رسد.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه با اشاره به قرار گرفتن این طرح در فهرست طرح های سفر استانی هیات دولت گفت: در سفر رئیس جمهور به استان کرمانشاه ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای این طرح در نظر گرفته شد.

وی افزود: کتابخانه سلام کتابخانه عمومی کرمانشاه در مجموع یک میلیون و ۲۳۷ هزار جلد کتاب دارد که بیش از ۸ هزار جلد کتاب توسط خیرین و ۶۷ هزار و ۱۲۸ جلد کتاب از سوی سازمان کتابخانه های عمومی به کتابخانه های استان اهدا شده است.

وعده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تامین اعتبار پروژه کتابخانه مرکزی کرمانشاه

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفر محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان کرمانشاه در هفته دولت با حضور در محل احداث پروژه کتابخانه مرکزی کرمانشاه از آخرین وضعیت ساخت این کتابخانه مطلع شد. مجتمع

سابقه 15 ساله کتابخانه کرمانشاه/ رفع موانع اعتباری با تاییدیه سفر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در بازدید از این پروژه اظهار داشت: در سفر رئیس جمهور به استان ۳۰ میلیارد تومان اعتبار به ایشان اعطا شد و همچنین در تلاش هستیم تا مابقی اعتبار را تامین کنیم. استان کرمانشاه برای تکمیل پروژه.

پیش بینی تکمیل کتابخانه مرکزی کرمانشاه در ۲ سال آینده

منوچهر فخری معاون عمرانی استاندار کرمانشاه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر به وضعیت نامطلوب کتابخانه مرکزی کرمانشاه اشاره کرد و اظهار داشت: این پروژه که زمین آن از سوی شهرداری کرمانشاه اهدا شده بود در جای دیگری پیشنهاد احداث شد که نشد. پذیرفته شد.

وی افزود: پروژه کتابخانه مرکزی کرمانشاه توسط اداره کل راه و شهرسازی که متولی ساخت آن است در حال اجراست.

معاون عمرانی استاندار کرمانشاه بیان کرد: در سفر رئیس جمهور به استان کرمانشاه این پروژه که یکی از پروژه های نیمه تمام و قدیمی کرمانشاه است اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان دریافت کرد.

فخری بیان کرد: پیش بینی می شود کتابخانه مرکزی کرمانشاه تا ۲ سال آینده تکمیل و به بهره برداری برسد و یکی دیگر از پروژه های فرهنگی کرمانشاه که ساخت مسجد در شهر کرمانشاه است نیز طی بیست و هشتمین استانی ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار دریافت کرد. بازدید دولت سیزدهم

خبرگزاری مهر استان کرمانشاه تا پایان پروژه و تخصیص اعتبار لازم برای ساخت کتابخانه مرکزی کرمانشاه موضوع را از مسئولان مربوطه پیگیری خواهد کرد.