سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه گفت که ایران در نشست اخیر خود در وین هیچ چیز جدیدی درباره برنامه هسته ای خود ارائه نکرده است.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در عین حال افزود که مذاکرات در این زمینه ادامه خواهد داشت.

این موقعیت را بزرگ کنید دریافت می کنم در حاشیه کنفرانس آب و هوای COP27 در شرم الشیخ مصر اعلام کرد و به خبرنگاران گفت: آنها چیز جدیدی نیاوردند. چند هفته دیگر در سطح فنی در ایران دوباره ملاقات خواهیم کرد.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین با اشاره به گزارش های سه ماهه آتی آژانس درباره ایران که قرار است هفته آینده منتشر شود، افزود: ما فرصت داریم تا برای ادامه کار دوباره تعامل کنیم، اما این پس از انتشار گزارش های من خواهد بود.

پیش از این، امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک اعلام کرد: هیچ مشکلی در خصوص اجرای توافقات پادمانی توسط ایران وجود ندارد و این در آخرین گزارش سازمان ملل آمده است. مدیر کل بین الملل بین المللی انرژی اتمی هم پشتیبانی می کند و در همین راستا هیات فنی ایران برای پاسخگویی به سوالات آژانس به وین سفر کرد.

سفیر ایران در سازمان ملل خاطرنشان کرد: بی طرفی، استقلال و حرفه ای بودن آژانس نباید مخدوش شود و این سازمان باید خارج از کنترل نیروها بماند تا همه بتوانند از کمک های فنی آژانس و حمایت از توسعه برنامه های صلح بهره مند شوند. آمیز دارای هسته با استناد به حملات خرابکارانه اسرائیل به تاسیسات هسته ای و ترور ناجوانمردانه دانشمندان هسته ای ایران، یکی از سازمان های بین المللی و به ویژه سازمان ملل خواستار محکومیت این جنایات شد. ایروانی افزود: رژیم صهیونیستی همچنان یکی از اعضای این رژیم است که در پ تی او نیامده و حاضر نیست این قرارداد و حمایت های نمایندگی را بپذیرد و آژانس باید بدون رهبری باشد. دریافت می کنم و به صورت حرفه ای با این موضوع برخورد کنید.

نماینده دائم ایران همچنین اضافه کرد که تعهد راستی آزمایی آژانس و حتی نگرانی در مورد عدم اشاعه نباید مانعی برای بهره برداری از صلح باشد. آمیز انرژی هسته ای به عنوان حق مسلم کشورهای عضو. این دیپلمات ارشد ایرانی با اشاره به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌های غیرقانونی، گفت: ایران به تعهدات دفاعی خود پایبند بوده و در صورت اجرای کامل و مؤثر تعهدات سایر کشورها در چارچوب برجام، کشورمان آماده اجرای کامل برجام است