سلاح های هسته ای اسرائیل و آغاز مسابقه تسلیحاتی در منطقه – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر، گروه بین بین المللی: یکی از مناقشات رایج در مطالعات امنیتی، ایجاد «توازن قدرت» در نظام‌های منطقه‌ای و بحث بازدارندگی در دکترین دفاعی دولت‌ها است. اگرچه اکثر کشورهای غرب آسیا تسلیحات هسته ای را کشف یا در اختیار نداشته اند، این فناوری نوظهور نقش بسیار زیادی در تعیین سیاست های کلان و نوع روابط این دولت ها با جهان خارج داشته است. به عنوان مثال جمهوری اسلامی ایران و خاور دور سه دهه است که درگیر مذاکرات هسته ای هستند و این موضوع تاثیر جدی بر تحولات منطقه داشته است. از این رو گزارش‌های منتشر شده توسط اندیشکده‌ها و منابع خبری، اگرچه تل‌آویو از سیاست «ابهام» در مورد در اختیار داشتن سلاح‌های هسته‌ای پیروی می‌کند، تخمین می‌زند که این رژیم بین ۸۰ تا ۹۰ کلاهک هسته‌ای (حتی ذکر بین ۲۰۰ تا ۴۰۰) دارد. رژیم صهیونیستی به دلیل حمایت آمریکا هرگز در برابر آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخگو نبوده و همواره از عضویت در پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای خودداری کرده است.که در پ تیاو قبول نکرد. در این گزارش سعی خواهیم کرد بر اساس اصل موازنه قوا و از منظر تحلیلی-آماری به سلاح های هسته ای اسرائیل و تأثیر آن بر مسابقه تسلیحاتی در منطقه خاورمیانه می پردازیم.

سلاح های هسته ای اسرائیل و شروع مسابقه تسلیحاتی در منطقه

عربستان سعودی

سلاح های هسته ای اسرائیل و شروع مسابقه تسلیحاتی در منطقه

عربستان سعودی با بودجه ۴۶ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۲ در بین ۱۰ کشور برتر جهان از نظر بودجه نظامی قرار دارد. بیستمین ارتش بزرگ جهان همواره از نظر ساختار نظامی، مشاوره و فناوری به ارتش ایالات متحده وابسته بوده است، اما در سال های اخیر قراردادهای نظامی در زمینه موشک، پهپاد، هوش مصنوعی، سیستم دفاعی و غیره بین ریاض و روسیه و چین تغییراتی در سیستم دفاعی آن کشور ایجاد کرد. اگرچه عربستان سعودی در حال حاضر درگیر جنگ فرسایشی در یمن است، اما ریاض ایران و ترکیه را تهدیدهای حیاتی علیه خود می داند. بر این اساس، عربستان سعودی در حال ساخت اولین رآکتور تحقیقاتی خود در ۶۲۰ کیلومتری غرب عربستان سعودی در شهر علم و فناوری ملک عبدالعزیز است. محمد بن سلمان، ولیعهد و نخست وزیر عربستان سعودی رسما اعلام کرده است که در صورت دستیابی ایران به سلاح هسته ای، ریاض نیز به دنبال تولید یا خرید چنین سلاح هایی خواهد بود. با این حال، بسیاری از کارشناسان منطقه معتقدند که ریاض به دنبال توسعه برنامه هسته ای خود نه برای مقابله با ایران، بلکه برای ایجاد تعادل در برابر رژیم صهیونیستی است.(البته روند غیررسمی عادی سازی بین همیشه آویو و ریاض این دیدگاه را تا حدودی تضعیف کرد) جوئل گازینسکی محقق برجسته اندیشکده امنیت ملی دانشگاه تل آویو معتقد است که سرمایه گذاری های کلان عربستان سعودی در پاکستان با هدف اسلام آباد غرق در بدهی و خرید تسلیحات هسته ای از این کشور انجام می شود. تولید روزانه نفت در این کشور نفت خیز ۱۱ میلیون بشکه در روز است. در حال حاضر پادشاهی عربستان سعودی دارای ۳۴ میلیون نفر، ۲۲۵ هزار پرسنل نظامی، ۱۰۴۲ تانک، ۶۲۰۲ خودروی زرهی، ۳۱۱۲ خودرو، ۱۸۱۸ واحد توپخانه یدک‌کش شده، ۷۰۵ واحد توپخانه متحرک، ۲۷۵ موشک است. سبک۲۸۳ جنگنده، ۸۱ جنگنده تهاجمی، ۴۹ ترابری، ۲۵۸ هلیکوپتر، ۳۴ فروند بالگرد تهاجمی، ۷ ناوچه، ۴ عدد. کوروت و ۳ معدن دزدی خوب.

مصر

سلاح های هسته ای اسرائیل و شروع مسابقه تسلیحاتی در منطقه

مصر و رژیم صهیونیستی چهار بار در سال های ۱۹۴۸، ۱۹۵۶، ۱۹۶۷ و ۱۹۷۳ تا امضای توافقنامه کمپ دیوید در سال ۱۹۷۹ با یکدیگر وارد جنگ شدند. علیرغم صلح سرد بین قاهره و تل آویو، این دو بازیگر همیشه احساس می کنند تهدید وجودی» برای یکدیگر. ارتش مصر پس از رژیم صهیونیستی دومین دریافت کننده کمک مالی نظامی از ایالات متحده آمریکا است. ارتش دوازدهم جهان با اینکه جمعیت و قلمرو زیادی دارد و بزرگترین ارتش جهان عرب را در اختیار دارد، به دلیل مجهز بودن رژیم صهیونیستی به سلاح هسته ای به دنبال ایجاد تعادل در برابر تل آویو است. مصر با تکمیل ساخت اولین نیروگاه هسته ای با شرکت راس اتم در این شهر اولین گام را برای ایجاد سپر هسته ای برداشته است. آره امضا شد. لازم به ذکر است که ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی سعی کردند از ظرفیت نظامی مصر برای ایجاد ناتوی عربی در قلب خاورمیانه استفاده کنند تا قدرت نظامی مصر را تضعیف کنند و جنگی را در اسلام ایجاد کنند. جهان، اما رویکرد هیئت حاکمه آن کشور در هر گونه درگیری با تهران در یک موضوع منطقه ای بود. بودجه نظامی ارتش دوازدهم در جهان تنها ۱۱ میلیارد دلار است. تسلیحات این کشور عمدتاً از آمریکا، روسیه، فرانسه، آلمان، چین، ایتالیا و انگلیس تامین می شود. مصر یکی از معدود کشورهایی است که قابلیت تشخیص ماهواره ای در منطقه دارد. این کشور آفریقایی دارای ۱۰۲ میلیون نفر، ۴۵۰ هزار پرسنل نظامی، ۴۸۰ هزار پرسنل نظامی ذخیره، ۴۳۹۴ تانک، ۱۰۰۰۰ خودروی زرهی، ۷۰۰۰ خودرو، ۲۲۰۰ واحد توپخانه یدک‌کش شده، ۱۱۶۵ واحد توپخانه متحرک، ۱.۲۳۵ موشک است. سبک۱۰۶۲ فروند هواپیمای فعال در نیروی هوایی، ۲۵۰ جنگنده، ۹۳ جنگنده تهاجمی، ۵۹ هواپیمای ترابری، ۳۱۳ هلیکوپتر، ۹۱ فروند بالگرد تهاجمی، ۲۴۵ ناو و شناور در نیروی دریایی، ۱۳ ناوچه، ۷ پ. کوروت۸ زیردریایی و ۲۳ مین دزدی و- شکست پی در پی رژیم صهیونیستی و تهدید تمامیت ارضی مصر توسط رژیم صهیونیستی، این کشور را به سرمایه گذاری کلان در بخش تسلیحات و افزایش قدرت نظامی در عرصه سیاسی این کشور سوق داد.

بوقلمون

سلاح های هسته ای اسرائیل و شروع مسابقه تسلیحاتی در منطقه

جمهوری ترکیه یکی دیگر از قطب های قدرت در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا است. این کشور به دلیل عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، همسایگی با روسیه و موقعیت خاص ژئوپلیتیکی در منطقه اوراسیا، میزبان ۵۰ بمب اتمی آمریکا در یک پایگاه هوایی مشترک است. اینجرلیک و- سیزدهمین ارتش بزرگ جهان یکی از کشورهایی است که در پروژه های تولید جنگنده های نسل پنجم F-35 و سامانه های دفاعی اس-۵۰۰ روسیه مشارکت دارد. سیاست های تهاجمی دولت اردوغان به گسترش نفوذ ترکیه از آسیای مرکزی به شرق آفریقا منجر شده است. این امر سناریوی تلاش این کشور برای دستیابی به سلاح هسته ای را تقویت کرد. در سال های اخیر روابط نظامی ترکیه با پاکستان و اوکراین تشدید شده است. برخی از کارشناسان گسترش روابط با اسلام آباد و ک خوب مصادف با دستیابی آن کشور به اورانیوم غنی شده و دانش ساخت سلاح اتمی است. برخی کارشناسان معتقدند با وجود روابط نزدیک نظامی-امنیتی آنکارا و تل آویو، اما در حوزه موازنه قوا در منطقه، ترکیه به دنبال ایجاد توازن در برابر رژیم صهیونیستی است. آنکارا در حال حاضر در حال تکمیل نیروگاه هسته ای است تا در زمینه غنی سازی اورانیوم به نقطه خودکفایی برسد.بیا دیگه سو سپس ساخت دو نیروگاه هسته ای دیگر. این کشور دارای ۸۴ میلیون نفر، ۳۵ میلیون پرسنل نظامی فعال، ۳۵۰ هزار پرسنل نظامی فعال، ۳۶۰ هزار نیروی نظامی ذخیره، ۲۴۴۶ تانک، ۹۰۳۱ خودروی نظامی، ۴۱۸ توپخانه متحرک، ۸۷۲ تاسیسات توپخانه ثابت، ۱۱۰۸ سامانه پرتاب موشک، ۱۰۵۸ هواپیما است. ۲۰۷ جنگنده نظامی، ۴۴۵ هواپیمای ترابری نظامی، ۴۷۵ بالگرد، ۵۴ هلیکوپتر تهاجمی، ۱۲۸۵ ناو، ۱۶ ناو جنگی، ۱۲ زیردریایی و غیره. امروزه ترکیه بیش از ۸۰ درصد نیازهای دفاعی خود را در داخل کشور تولید می کند (به عنوان مثال پهپادها حامل استاندارد و آکینجی) و یکی از بزرگترین صادرکنندگان اسلحه در منطقه خاورمیانه و جهان است.

* محمد بیات کارشناس روابط بین الملل