سنای آمریکا با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو موافقت کرد – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیه سنای آمریکا روز گذشته با الحاق فنلاند و سوئد به ناتو موافقت کرد.

بر اساس این گزارش، مجلس سنای آمریکا روز چهارشنبه با ۹۵ رای مثبت دو پروتکل الحاق فنلاند و سوئد به ناتو را تصویب کرد. تنها یکی از اعضای سنای آمریکا با این دو پروتکل مخالفت کرد.

انتظار می رود جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، متعاقباً این دو پروتکل را امضا کرده و به مقر ناتو ارسال کند.

اسناد الحاق فنلاند و سوئد به معاهده ناتو توسط ۲۰ کشور از مجموع ۳۰ عضو این معاهده تایید شده است.

در همین حال، آن لینده، وزیر امور خارجه سوئد روز چهارشنبه در پاسخ به سوالی درباره احتمال ایجاد پایگاه های نظامی ناتو در این کشور به خبرنگاران گفت: ما قصد نداریم هیچ گونه سلاح هسته ای در خاک خود داشته باشیم.

وزیر خارجه سوئد افزود: تا زمانی که درخواست سوئد برای عضویت در ناتو تایید نشود، عضو این سازمان نیستیم. سوئد قصد دارد به طور کامل در تمام ساختارهای ناتو مشارکت کند.

فنلاند و سوئد در ۱۸ مه سال جاری درخواست پیوستن به ناتو را به بهانه عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین به دبیرکل این سازمان نظامی ارسال کردند. در ابتدا ترکیه از آغاز روند بررسی این درخواست ها جلوگیری کرد. اما در ۲۹ ژوئن، ترکیه، سوئد و فنلاند یک یادداشت تفاهم امنیتی در این زمینه امضا کردند. آنکارا به نوبه خود مخالفت خود با ورود سوئد و فنلاند به ناتو را پس گرفت.

نمایندگان دائمی کشورهای ناتو در روز ۵ ژوئیه با حضور وزرای خارجه سوئد و فنلاند پروتکل های الحاق این کشورها به ناتو را امضا کردند. پس از امضا، روند تصویب پروتکل توسط تمامی ۳۰ کشور عضو آغاز شد.