سکوت شورای امنیت در برابر حمله تروریستی شیراز غیرقابل قبول است


حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه کشورمان با انتقاد از عدم واکنش شورای امنیت سازمان ملل متحد به حادثه تروریستی شیراز، تاکید کرد: سکوت غیرقابل قبول شورای امنیت در قبال این حادثه نشان می دهد که برخی نیروها نه تنها به اقدامات خود ادامه می دهند. از این گروه ها به عنوان ابزار استفاده شود، بلکه مانعی برای اجرای موثر وظایف شورای امنیت در مقابله با تروریسم بین المللی تلقی می شود.

به گزارش خبرآنلاین، وزیر امور خارجه در نامه خود به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد که نسخه ای از آن برای رئیس شورای امنیت و همچنین رئیس مجمع عمومی سازمان ملل ارسال شده است، از موضع به موقع و به موقع قدردانی کرد. سخنگوی سازمان ملل و بیانیه محکومیت آن حادثه تروریستی شیراز به تشریح دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در خصوص عدم واکنش شورای امنیت سازمان ملل متحد به این حادثه پرداخت.

متن نامه حسین امیرعبداللهیان به آنتونیو گوترش به شرح زیر است:

نام خداوند بخشنده

عالیجناب آنتونیو گوترش

دبیر کل سازمان ملل متحد

همانطور که می دانید تروریسم بار دیگر طعمه ملت بزرگ ایران شده است.

پس از حملات تروریستی گذشته به شهروندان، دیپلمات ها و دانشمندان و مراکز صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران، این بار در حمله تروریستی هولناک در چهارم آبان ۱۴۰۱ به زائران حرم مطهر شاهچراغ در شیراز، ۱۵ بی گناه. شهروندان کشور من از جمله مردان، زنان و کودکان کشته و ۳۰ نفر زخمی شدند.

این حمله تروریستی که داعش رسما مسئولیت آن را بر عهده گرفت، هم ارزش رشادت های سردار شهید قاسم سلیمانی را در مبارزه با این گروه و تامین امنیت کشورهای منطقه در برابر خطر آنها و هم لزوم ادامه تلاش های موثر و مستمر را به اثبات رساند. جامعه بین المللی بر ریشه کنی کامل آنها تاکید می کند و یادآوری می کند که حساسیت و هوشیاری جامعه بین المللی نسبت به تهدیدات تروریسم نباید کاهش یابد.

در این راستا از موضع به موقع سخنگوی سازمان ملل متحد و متعاقباً بیانیه جناب عالی در محکومیت اقدام تروریستی شیراز صمیمانه قدردانی می نمایم. جمهوری اسلامی ایران این اقدام را گامی مهم و مثبت در جهت اتخاذ رویکرد واحد و بدون تبعیض سازمان ملل در مقابله با تروریسم می داند.

اما در عین حال انتظار می رفت شورای امنیت سازمان ملل به عنوان نهاد اصلی حفظ صلح و امنیت بین المللی که بر اساس قطعنامه های خود بارها از تروریسم بین المللی به عنوان یکی از جدی ترین تهدیدات صلح و امنیت جهانی یاد کرده است. جدا از رویه ثابت شده این سازمان برای مقابله با تروریسم، حادثه تروریستی شیراز را به شدت محکوم کرد و خواستار محاکمه و مجازات عاملان آن شد.

اما سکوت غیرقابل قبول شورای امنیت در قبال این حادثه نشان داد که برخی از قدرت ها که اعضای دائمی شورای امنیت نیز هستند همچنان تروریست ها را به خوب و بد تقسیم می کنند و نه تنها به استفاده ابزاری از این گروه ها ادامه می دهند. بلکه مانعی برای اجرای موثر تعهدات شورای امنیت در برخورد با تروریسم بین المللی تلقی می شوند.

البته جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قربانیان تروریسم و ​​پیشگام در مبارزه با گروه های تروریستی در منطقه، مصمم به ادامه تلاش های خود در مبارزه با تروریسم و ​​حمایت از امنیت ملت های منطقه و منطقه است. ملت شریف ایران در برابر خطرات این گروه ها.

توفیق روزافزون جناب عالی را در دستیابی به اهداف سازمان ملل متحد آرزومندم و فرصت تجدید احترامات شما را قدردانی می نمایم.

حسین امیر عبدالخیان

وزیر امور خارجه