سیاست و رفتار ما مشکل دارد/ باید اشتباهاتمان را برای مردم روشن کنیم/ چرا طلبه ها به اینجا رسیدند؟ / اصلاحات در جامعه باید قاطعانه انجام شود


مسعود مزیکیان در بحث درباره جلسه کمیته نظارت بر رفتار نمایندگان مردم که به منظور رسیدگی به شکایت نیروی انتظامی از چهار نماینده مجلس به دلیل حرف و موضع آنها در خصوص مرگ مهسا امینی برگزار شد، گفت: : در این جلسه نیروی انتظامی گفت ما از نمایندگان شکایت داریم و قصد داریم. شکایتی نیست مشکل در حال حاضر نوع نگاهی است که در هیئت مدیره برای نظارت بر رفتار نمایندگان وجود دارد.

نماینده مجلس در گفتگو با خبرنگار عصر ایران است وی ادامه داد: برخی دیدگاه ها در مجلس این است که در حال اطفای حریق بوده ایم. در واقع، اکنون که پلیس این را می گوید؛ برخی از اعضای هیئت نظارت شکست نمی خورند. مارادونا باید آزاد شود و غضنفر باید مسدود شود.

نماینده مردم تبریز به مجلس گفت: به جای اینکه بپذیریم در سیاست ها و رفتارمان اشکال دارد و از حاکمیت خود انتقاد کنیم، دیگران را مقصر می دانیم. امکان جلوگیری از این حوادث وجود داشت. حالا که این اتفاقات افتاده، می گوییم تقصیر آنهاست. آیا مدیران، قانونگذاران، مسئولان و رهبران مقصر نیستند و همه تقصیرها متوجه طرف مقابل هستند؟ چرا نباید بنشینیم و بپذیریم که مشکلاتی داشته ایم و آنها را برطرف کنیم؟ ضمن انتقاد از آنها، خودمان را هم به خاطر کارهایی که انجام داده ایم و باعث این وضعیت شده است، نقد کنیم.

وی تاکید کرد: من به عنوان نماینده مردم آنچه را که می فهمم و می بینم و گلایه مردم است و آنجا گفته ام ارائه می کنم و اینجا هم تاکید می کنم شفاف سازی بهترین راه حل مشکلات است. با شفافیت جامعه مشخص می شود و از التهاب خارج می شود. عدم وضوح باعث تشنج می شود. شفاف سازی کار من و همه کسانی است که این وضعیت را ایجاد کرده اند و شفاف سازی آن بر عهده دولت است.

این پزشک تاکید کرد: از ابتدای این اتفاقات تاکید کردم که ما اشتباه کرده ایم و باید بپذیریم که اشتباه کرده ایم و آن را برطرف کنیم. اینکه عده ای از این وضعیت سوء استفاده می کنند و جامعه را به تضعیف تحریک می کنند، بدتر از این است. ما نباید بپذیریم که جامعه را به سمت هرج و مرج سوق دهیم، اما نباید کاری کنیم که بهانه ای برای دامن زدن به این هرج و مرج به آنها بدهد. نحوه حکومت و رفتار ما این افراد را تحریک می کند. ما به جای اینکه اقدامات خود را روشن کنیم، می گوییم معترضان غریبه هستند.

وی خاطرنشان کرد: باید اصلاحات در جامعه انجام شود و این اصلاحات در همه عرصه ها صورت گیرد. هر کسر معادل دو روز زیان کار است. هر کدام از این واحدهای روحانیت، مجلس، دولت، قوه قضائیه، معلم و دانشگاه ممکن است متفاوت کار کنند تا شاهد وضعیت فعلی نباشیم. آیا دانشجوی دانشگاه دیوانه است که تا اینجا پیش رفته است؟ دانش آموزان فرزندان خود ما هستند. چرا دانش آموزان ما به اینجا آمده اند؟ ما باید بنشینیم و فکر کنیم که چه کرده ایم که جامعه اینطور شود. می گویند بد نباید گفته شود، اما چرا بد شدند؟