سید عمار حکیم: حشدالشعبی مایه مباهات است/ اختلافات گذشته را کنار بگذارید


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق در سخنرانی خود در اولین روز محرم الحرام در میدان خلانی بغداد با بیان اینکه در هفته های اخیر، وی با بیان این مطلب، گفت: وی که شاهد تلاش های بسیاری برای ایجاد ناآرامی در میان طیف های مختلف ملت عراق و همچنین در داخل کشور بودیم، گفت: این اقدامات شوم چیزی جز آسیب رساندن به عراق و ملت عراق نیست.

وی گفت: از همه نیروهای ملی و خیرخواه می خواهم که حساسیت ها و درگیری های گذشته را کنار بگذارند و با روحیه مسئولیت پذیری که شایسته عراق و جایگاه آن است وارد گفت وگوی همه جانبه شوند.

رهبر جریان حکمت ملی عراق با تاکید بر رعایت قانون و حفظ اقتدار دولت و نهادهای آن، از قهرمانان حشدالشعبی یاد کرد و گفت: امروز الحشد الشعبی یک نهاد نظامی و کشوری و مایه مباهات. بار دیگر سالگرد ایجاد آن را گرامی می داریم و به نیروهای حشد الشعبی که این رژه قدرتمند، غرور آفرین و مقتدرانه را انجام دادند، درود می فرستیم و همه اینها بر لزوم ادامه روند تحکیم و تقویت نهاد حشد الشعبی تاکید می کند. توسعه آن، برای تبدیل شدن به یک پشتیبان قدرتمند. ما میدانیم.”

حکیم سپس بر خروج از بن بست سیاسی با درایت و انکار خود تاکید کرد و ادامه داد: باید مکانیزم باز و علنی برای انتخاب رئیس جمهور توسط ملت وجود داشته باشد و این موضوع نباید پشت درهای بسته بماند تا مسائل شخصی و شخصی شود. منجر به بحران شود. برادران کرد ما یا باید بر سر نامزد نهایی ریاست جمهوری به توافق برسند یا با دو نامزد به مجلس بروند و انتخاب نهایی را به نمایندگان ملت بسپارند و همه این کارها باید بر اساس یک برنامه زمانی مشخص و کوتاه انجام شود.

وی تاکید کرد: دولت آینده فرصت مغتنمی برای دستیابی به موفقیت های خدماتی و عمرانی دارد و امیدواریم رئیس دولت این لحظه را در انتخاب کابینه موثر در حوزه و خدماتی که تنها دغدغه آن موفقیت و دستاوردها و شفاف سازی است مورد توجه قرار دهد. و طرح قابل قبول .تنظیم با زمانبندی معقول.

رهبر جریان حکمت ملی عراق بر تقویت نهادهای امنیتی و نظامی ارتش، پلیس، حشد و پیشمرگه و مبارزه با تروریسم و ​​سایر سازمان ها با حفظ استانداردهای حرفه ای و ملی و دکترین نظامی مناسب و تقویت تسلیحات و تسلیحات تاکید کرد. آموزش داد و گفت: همه این موارد اقتدار حکومت، قانون و جامعه را به چالش می کشد.

حکیم با بیان اینکه همچنان شاهد نقض آشکار حاکمیت ارضی کشور هستیم، گفت: بارها گفته ایم که عراق به همسایگان خود آسیبی نمی رساند و به دنبال برهم زدن روابط حسنه با همسایگان خود نیست، به ویژه اینکه این روابط دارای تاریخی است. ابعاد فرهنگی و اقتصادی و اصول دین و ملیت ما اجازه نمی دهد».

وی افزود: ما خواهان صلح و امنیت با همه هستیم به شرطی که این آرامش و امنیت به قیمت آبروی ملت عراق نباشد که زندگی بدون عزت ارزشی نداشته باشد.

رهبر عقل ملی عراق با اشاره به حمله اخیر ترکیه به دهوک گفت: جنایت بزرگی که چند روز پیش در دهوک رخ داد قابل چشم پوشی نیست و بخشی از زنجیره حملات ترکیه و نقض حاکمیت ارضی عراق است. واضح است که هیچ یادداشت تفاهمی با ترکیه وجود ندارد که به نیروهای نظامی ترکیه اجازه ورود به عراق را بدهد. علاوه بر این، حضور ده ها پایگاه و اردوگاه نظامی ترکیه در عراق به بهانه مبارزه با تروریسم فاقد مجوز قانونی است.

حکیم همچنین با بیان اینکه بسیاری از تغییرات با سرعت بالایی در صحنه سیاسی منطقه رخ می دهد و عراق در مرکز این تحولات قرار دارد، گفت: عراق بدون رویکرد مشخص در سیاست خارجی نمی تواند از این تغییرات دوام بیاورد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق گفت: روابط خوب عراق با سایر کشورها و موقعیت تاریخی و جغرافیایی آن فرصت مهمی برای ایفای نقش تاثیرگذار در منطقه است.

حکیم تصریح کرد: عراق می تواند با تقویت راه های گفت و گو و کاهش مشکلات و اختلافات و استفاده از ثروت منطقه به نفع ملت ها، منطق مناقشه در منطقه را به منطق رقابت و همکاری تبدیل کند.

وی ادامه داد: همه اینها با وجود توافقات منطقه ای یکجانبه با انگیزه های خارجی و بی ارتباط با مسائل منطقه محقق نمی شود. مردم منطقه بهتر می توانند منافع خود را بشناسند و به قیمومیت کسی نیاز ندارند.»

رهبر جریان حکمت ملی عراق با بیان اینکه با توجه به اینکه ما مخالف تعرض و تجاوز به سرزمین و ملت خود هستیم و نسبت به عواقب وخیم آن هشدار می دهیم، تاکید کرد: اجازه نخواهیم داد امنیت همسایگانمان، ترکیه یا دیگران مخدوش شود. از طریق گروه هایی که امنیت همسایگان در خاک عراق را نقض می کنند، تهدید می شود. قانون اساسی عراق این کشور را از تبدیل شدن به مرکز یا گذرگاه تروریسم علیه همسایگان خود منع می کند.

انتهای پیام/.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید