شبکه بانکی حداقل در ۱۰ سال گذشته از ناهماهنگی تاریخی رنج برده است


وزیر اقتصاد با اشاره به عملکرد ضعیف چهار بانک خصوصی استان کرمان و هزینه های بسیار پایین این بانک ها این سوال را مطرح کرد که بانک های خصوصی استان کرمان منابعی را که از مردم جمع آوری کرده اند در کجا هزینه کرده اند؟ وی گفت: مردم استان کرمان از امکانات گلایه مند هستند و تعداد زیادی از آنها در صف انتظار مانده اند.

به گزارش ایسنا؛ سید احسن خاندوزی عصر امروز نهم مهرماه در جلسه شورای هماهنگی بانک های استان کرمان اظهار داشت: تامین مالی در اقتصاد بانک اصلی که متاسفانه شبکه بانکی عمدتا از عدم تعادل تاریخی حداقل در ۱۰ سال گذشته رنج می برد. و از نظر مقررات نیز ضعف ها و کاستی هایی وجود دارد که مشکل جدی است.

وی افزود: یکی از طولانی‌ترین طرح‌های اصلاحات اقتصادی که تا پایان دولت سیزدهم همچنان در دستور کار ستاد اقتصادی دولت قرار داشت و به دلیل عمق و گستردگی مشکلات، اصلاح نظام بانکی است. شبکه و این یک مانع دشوار، اما ضروری و موفق را باید برطرف کرد، راه دیگری وجود ندارد و نمی توانیم اجازه دهیم که روی پاشنه های قدیمی خود بچرخد.

خاندوزی تصریح کرد: ایجاد و تکثیر نترازی، مسائل نقدینگی و… مواردی است که نیاز به زمان دقیق دارد و معتقدیم باید این موضوع را در دستور کار سیاستمداران قرار دهیم.

وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به عملکرد ضعیف چهار بانک خصوصی در استان کرمان و هزینه های بسیار پایین این بانک ها، این سوال را مطرح کرد که بانک های خصوصی استان کرمان منابعی را که از مردم جمع آوری کرده اند در کجا هزینه کرده اند؟ وی گفت: مردم استان کرمان از امکانات گلایه مند هستند و تعداد زیادی از آنها در صف انتظار مانده اند.

وی تصریح کرد: مدیریت اقتصادی کشور را نمی توان سهل انگارانه و سهل انگارانه مدیریت کرد. وقتی برخی از بانک های دولتی دو برابر سپرده های استان تسهیلات داده اند و از سوی دیگر بانک های خصوصی از بانک مرکزی مجوز تامین سقف ماهانه دارند، چرا باید این گونه باشد؟

خاندوزی تصریح کرد: این مشکل در بخش‌هایی از اقتصاد که در جذب منابع از شبکه بانک‌های دولتی موفق‌تر هستند رخ می‌دهد و نظارت بانک مرکزی باید در این زمینه ورود کند.

وی تصریح کرد: اگر چنین وضعیتی در شبکه بانک های دولتی وجود داشت، شک نکنید وزارت اقتصاد ادامه این وضعیت را نمی پذیرفت. ما به صاحبان سرمایه و سهامداران بانک های خصوصی احترام می گذاریم اما نظارت بانک مرکزی نباید اجازه تخلف در این زمینه را بدهد.

وزیر اقتصاد در ادامه با بیان اینکه مجوز افزایش سرمایه در بانک های دولتی را داده ایم، گفت: در تلاش هستیم تا مجوز دیگری از شورای دولت برای پرداخت بدهی دولت به شبکه بانکی بگیریم و اگر اوراق قرضه مجاز است، امسال می توانیم جهش ویژه ای در کاهش بدهی دولت به شبکه بانکی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در بحث اعتبارات کشاورزی نگرانی کاملا بجاست و این یک ضعف جدی نهادی است که برای این روزها ساخته شده است اما متاسفانه صندوق بیمه کشاورزی به حدی از ناکارآمدی رسیده که عقب افتاده است. در انجام وظایف خود . .

خاندوزی تصریح کرد: حداقل انتظار این است که کشاورزانی که محصولات خود را بیمه کرده اند در اسرع وقت این غرامت را از صندوق دریافت کنند و قطعا فردا در جلسه هیئت دولت این موضوع را به اطلاع رئیس جمهور خواهم رساند و با توجه به شرایطی که وی با آن مواجه است. توسط استان کرمان در یک سال اخیر باید چاره اندیشی شود و این انتظار بحق کشاورزان استان است.