شرایط صدور سند مسکن ساخته شده در زمین دولتی اعلام شد – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزوحید کرم الهی گفت من دارم میروم با خبرنگار مهر در سخنانی با اشاره به خانه های قلنامه آه تو و بدون سند در لرستان اظهار داشت: در سطح کشور و در استان های مختلف مردم در سال های مختلف زمین های وعده داده بودند. آه تو آنها را خریدند، ساختند و در آنها زندگی می کردند و این ساختمان ها نه پروانه ساخت دارند و نه سند.

ساخت خانه در زمین دولتی

وی با بیان اینکه ما به اینها اصطلاحاً «اراضی تصرفی» یا بناهایی که در زمین دولتی ساخته می شوند، می گوییم، گفت: ساختمانی که فاقد سند باشد، هویت ملی نداشته باشد، هم از نظر ارزش ریالی مشکل دارد و هم از نظر مردم مشکلی پیش نمی آید. بتوانند بدون سند، امداد دریافت کنند و در خرید و فروش ساختمان از ارزش افزوده بهره مند نشوند.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان بیان کرد: در سال ۱۳۹۶ سازمان ملی زمین مسکن دستور داد. کاربردی تدوین کرد و گفت کسانی که تا سال ۸۳ این زمین ها را در اختیار داشتند و آن را ساختند باید به آنها تحویل داده شوند.

کرم الهی با تاکید بر اینکه در حال انجام این فرآیند بودیم و پخش ها در حال انجام بود که دیوان عدالت اداری این مصوبه را ابطال کرد و کار متوقف شد، تصریح کرد: البته ایراد دیوان عدالت اداری هم درست بود.

وی با بیان اینکه این امر باعث شد همچنان با مشکل مواجه شویم و پرونده های زیادی تشکیل شود، متقاضیان زیادی بودند که منازل مسکونی آنها مجوز نداشت، گفت: در این راستا پیگیری این موضوع در دستور کار ما قرار گرفت.

تغییر دستورالعمل و صدور اسناد زمین

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان افزود: در این راستا بخشی از این دستور اصلاح شده است. کار و این پیشنهاد را به نمایندگان مجلس و همچنین به سازمان مسکن ملی داده ایم تا روند دادگاه در همین راستا طی شود. کار تصویب شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان.

کرم الهی با اشاره به اینکه مهلت در این زمینه به سال ۱۳۹۳ موکول شد، گفت: خوشبختانه این مهلت در بند «ک تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ تصویب و آیین نامه اجرایی آن در ۱۷ مهر به ما ابلاغ شد.

وی ادامه داد: در این راستا کسانی که در منزل مسکونی سکونت دارند و ساختمان آنها قبل از تاریخ ۱.۹۴.۱.۱ ساخته شده است در صورتی که زمین آنها تا سقف ۱۰ میلیون تومان باشد تا ۲۰۰ متر از آن با قیمت مناسب زمین دریافت می کنند. قیمت بین ۱۰ میلیون تا ۲۰ میلیون تومان تا ۱۵۰ متر به قیمت منطقه ای تعلق می گیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان تاکید کرد: بیش از ۹۹ درصد زمین ما بیش از این قیمت ارزش ندارد و با قیمت بسیار مناسبی که پاسخگوی نیاز مردم باشد سند برای آنها صادر و واگذار می شود. به نام مردم

درخواست از نمایندگان برای تمدید بودجه ۱۴۰۲

کرم الهی تصریح کرد: اما اگر شخصی از این زمین ها کاربری تجاری دارد باید هزینه ها را به قیمت کارشناسی روز پرداخت کند. اگر زمین ها برای مقاصد مسکونی استفاده می شد، می توانیم روند برایشان مدارک صادر می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه به زودی مردم می توانند به ما مراجعه و پرونده سازی کنند و کار را انجام دهند، گفت: در این راستا از نمایندگان شورای اسلامی نیز تقاضا داریم تبصره مذکور در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ را تمدید کنند زیرا اکنون فقط پنج ماه برای اجرای تبصره ۱۴۰۱ فرصت دارند.

مدیر کل راه و شهرسازی لرستان تاکید کرد: لازم است این تبصره در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ گسترش یابد تا بتوانیم برای خانه های فاقد سند با قیمت بسیار پایین نسبت به قیمت کارشناسی روز سند صادر کنیم.