شیوع سرماخوردگی شبه آنفلوانزا در مشهد


به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، زهرا نهبندانی، رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: بیماری‌های تنفسی که در حال حاضر شایع است، همه سرماخوردگی‌های فصلی و آنفولانزا هستند، اما باید توجه داشت. که به دلیل کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی، امکان مواجه شدن با آن وجود دارد. موجی از آنفولانزا در بین افراد جامعه وجود دارد، بنابراین استفاده از ماسک و رعایت سایر پروتکل های بهداشتی بسیار توصیه می شود.

وی بیش از ۷۰ درصد بیماری های شایع تنفسی در فصل پاییز را سرماخوردگی های ویروسی و آنفولانزا خواند و افزود: هر ساله با شروع فصل سرما سرماخوردگی و سایر بیماری های تنفسی شایع می شود.

رئیس اداره پیشگیری از بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ویروس های سرماخوردگی را در فصول پاییز و زمستان فعال تر دانست و گفت: از سوی دیگر به دلیل شیوع و انتقال بالای بیماری های تنفسی مانند این ایام. بازگشایی مدارس، بیماری ها تنفس در میان کودکان شایع تر است.

نهبندانی گفت: هم اکنون پس از گذشت ۲ سال از شیوع ویروس کرونا و فرونشست آن، حضور در کلاس های مدارس و کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی، آغاز فصل سرما و کاهش سرمای هوا آغاز شده است. بیماری های تنفسی از جمله سرماخوردگی های ویروسی و فصلی و همچنین سرماخوردگی با علائمی شبیه آنفولانزا در بین دانش آموزان و به طور گسترده در بین خانواده ها شایع است.

وی تصریح کرد: برخی افراد به اشتباه آن را سویه جدیدی از بیماری کرونا یا آنفولانزا تعریف می کنند، اما این گونه نیست و جای نگرانی نیست و رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، شستن دست ها و رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از این بیماری های تنفسی می تواند همچنین با تهویه مناسب در کلاس های درس، خانه و محل کار جلوگیری شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید