صادرات دام زنده به خارج از کشور با وجود افزایش قیمت گوشت


به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، ایاز برنو صبح امروز در جلسه بررسی بازنگری در قوانین صادرات دام سبک و سنگین که در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی برگزار شد، با اشاره به تمایل کشورهای حوزه خلیج فارس به دام های تولید شده در کشور، صادرات دام را به صورت قانونی ساماندهی کنند. ضروری دانست و اظهار داشت: با توجه به اینکه با محدودیت خوراک مواجه هستیم، صادرات دام زنده می تواند تعادلی بین خوراک و دام ایجاد کند.

وی ادامه داد: بسیاری از قدرت تصمیم گیری در رابطه با صادرات به استان ها داده شده است تا بر اساس شرایط موجود در استان تصمیم گیری کنند.

برنو کاهش قیمت دام زنده با وجود افزایش قیمت گوشت در بازار را یکی از دلایل صادرات دام زنده می داند و می افزاید: امکان صادرات دام زنده تصمیمی بسیار اندیشیده شده است که می تواند برای کشاورز مفید باشد و از رنج محافظت کند.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه از هر استان خواسته شده است میزان صادرات دام زنده بلامانع را اعلام کند و گفت: در این راستا سازمان امور عشایری ۵۰ هزار راس صادر خواهد کرد. و معاون بهبود تولید همچنین صادرات ۲۰ هزار راس دام را بلامانع می دانند.

منوچهر رحمانی این تصمیم وزارت جهاد کشاورزی را ناشی از شرایط اضطراری و وقوع خشکسالی در کشور دانست و افزود: لازم به ذکر است که صدور پروانه دامداری منوط به تعادل بازار و جلوگیری از وقوع خشکسالی است. افزایش قیمت

وی در تشریح روند صادرات دام زنده، احراز صلاحیت صادرکننده را یکی از مراحل صدور مجوز دانست و ادامه داد: اخذ مجوز صادرات دام زنده برای صادرکنندگانی که دارای کارت بازرگانی معتبر و مرتبط هستند، تعهد ارزی ندارید امکان پذیر است. و دستورالعمل ها را دنبال کنید. سازمان دامپزشکی و معاونت بهبود فرآورده های دامی باید به طور کامل با جهادکشورزی عمل کنند.

رحمانی گفت: مجوز صادرات دام زنده فقط برای دام های نر سبک با وزن حداقل ۴۰ کیلوگرم و دام های نر سنگین با وزن حداقل ۴۰۰ کیلوگرم است که این تعداد به ترتیب زیر قابل افزایش است.

وی در پایان سخنان خود صادرات قانونی دام زنده را راهکاری برای تعادل قیمت دام و گوشت در بازار دانست و با اشاره به تاثیر آن در جلوگیری از قاچاق دام گفت: البته ما پیشنهاد این است که این سیاست و امکان موضوع دام زنده با ستاد تنظیم بازار استان مطرح شود تا نظر آن ستاد نیز در این زمینه جلب شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید