صربستان درگیری مرزی با کوزوو را رد کرد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، صربستان گزارش ها مبنی بر درگیری مرزی ارتش صربستان و پلیس کوزوو را رد کرد.

همچنین پلیس کوزوو در خصوص تنش مرزی با صربستان بیانیه ای صادر کرد و گفت: از همه شهروندان و رسانه ها می خواهیم به اخبار جعلی که منجر به بی ثباتی اوضاع می شود توجه نکنند.

تنش ها بین صربستان و کوزوو روز یکشنبه پس از اجرای قانون جدید کوزوو برای محدود کردن تردد خودروهای با پلاک صربستان تشدید شد.

پلیس کوزوو در بیانیه ای اعلام کرد که هیچ گزارش رسمی مبنی بر زخمی شدن این حادثه وجود ندارد.

وزارت دفاع صربستان همچنین با صدور بیانیه ای مدعی شد که دولت کوزوو حجم زیادی از اطلاعات نادرست از جمله از طریق حساب های شبکه های اجتماعی جعلی منتشر می کند. این وزارتخانه گفت: «درگیری بین ارتش صربستان و به اصطلاح پلیس کوزوو رخ داد. این وزارتخانه افزود که ارتش صربستان “به هیچ وجه وارد خاک کوزوو نشده است”.

کوزوو که بیشتر جمعیت آن آلبانیایی است، در سال ۱۹۹۹ از صربستان جدا شد و در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد. بیش از ۱۰۰ کشور از جمله ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ترکیه استقلال کوزوو را به رسمیت شناخته اند. صربستان این موضوع را به رسمیت نشناخته است.

مقامات کوزوو اعلام کرده اند که اسناد صادر شده توسط مقامات صربستان از اول آگوست دیگر برای عبور از کوزوو معتبر نخواهد بود و برای افرادی که مایل به خروج و ورود هستند، مدارک ویژه صادر خواهد شد.

همزمان، رسانه‌های محلی و اجتماعی گزارش دادند که آژیرهای حمله هوایی در مناطق شمالی و صرب‌نشین کوزوو به صدا درآمده و مردم در حال ساختن سنگر هستند و صدای تیراندازی پراکنده در نزدیکی مرز با صربستان شنیده می‌شود.

عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، سنگرهای موقتی را نشان می‌دهد که توسط کامیون‌ها و سایر وسایل نقلیه در جاده‌ها قرار گرفته‌اند. همچنین در شهر Lepushavich، ناقوس کلیسا بدون وقفه به صدا درآمد.