عراق از ایران پیروی نمی کند – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، فواد حسین وزیر امور خارجه عراق در جریان شرکت در اجلاس امنیتی منامه درباره حل مناقشه خاورمیانه گفت: دیپلماسی کشورش در تلاش است تا روابط مستحکمی با همه کشورها برقرار کند.

به گزارش ایرنا، وی در خصوص تحولات مربوط به میانجیگری بغداد بین ایران و عربستان گفت: تلاش عراق برای انجام گفت وگو بین ایران و عربستان ادامه دارد و دو کشور مایل به ادامه گفت وگو هستند.

بر اساس این گزارش، به گفته فواد حسین، ناآرامی‌ها در ایران ابعاد منطقه‌ای دارد و ممکن است بر سیاست‌های ایران و پیشرفت گفت‌وگوهای تهران و ریاض تأثیر بگذارد.

وی درباره وضعیت عراق نیز گفت: برخی کشورهای همسایه در عراق نفوذ دارند. به خصوص که سال هاست بسیاری از کشورهای جهان که آمریکا در راس آنها قرار دارد، هزاران نیرو در عراق داشته اند.

بر اساس اعلام این شبکه، فواد حسین نیز بیانیه تسلیم شدن دولت عراق در برابر ایران را «ناعادلانه» می داند و آن را رد می کند.

پیش از این محمد شیعه السودانی، نخست وزیر عراق در اولین نشست خبری خود ابراز امیدواری کرده بود که در دوران نخست وزیری وی، مذاکرات ایران و عربستان سعودی در بغداد ادامه یابد.

وی تصریح کرد که دولتش نشانه هایی از علاقه به ادامه نقش بغداد در تسهیل گفتگو بین ریاض و تهران دریافت کرده است.

السودانی بدون اشاره به جزئیات افزود: از ما خواسته شد که (این کار) را ادامه دهیم.

عراق تاکنون میزبان پنج دور مذاکرات ایران و عربستان بوده است.

پیشتر عبداللطیف رشید، رئیس جمهور عراق گفته بود که عراق به میانجیگری بین عربستان سعودی و ایران ادامه می دهد و جلسات همچنان ادامه دارد، اما نتیجه به عهده آنهاست.

آیا قرارداد صادرات گاز ایران به عراق تمدید می شود؟

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از آغاز مذاکرات ایران و عراق برای ادامه صادرات گاز به این کشور خبر داد.

مجید چقانی در خصوص عملکرد این شرکت در زمینه صادرات گاز نیز با بیان اینکه دولت سیزدهم از بدو تاسیس تاکنون در حوزه دیپلماسی انرژی به ویژه در حوزه گاز بسیار فعال بوده است، گفت: در حوزه صادرات گاز نیز بسیار فعال بوده است. برای عراق تمدید قراردادهای صادراتی این کشور در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: مذاکرات ما با عراق برای ادامه صادرات گاز به این کشور آغاز شده است، در حالی که اولین قرارداد صادراتی ما به بغداد در سال آینده به پایان می رسد و قسمت اول مذاکرات نیز به این قرارداد اختصاص دارد.

معاون وزیر نفت در امور گاز همچنین گفت: طرف عراقی متقاضی تمدید قرارداد صادرات گاز است و ما نیز در این زمینه نظر مثبت داریم و این در دستور کار است.

چگنی در خصوص توسعه روابط انرژی با کشورهای همسایه تاکید کرد: عراق به انرژی به ویژه گاز نیاز دارد و تلاش می کنیم با تمدید قرارداد با این کشور این نیاز را برطرف کنیم.

وزرای دولت قبلی عراق بازنشسته شدند

دفتر نخست وزیری عراق اعلام کرد: با توجه به رای اعتماد نمایندگان پارلمان عراق به دولت جدید و تحلیف اعضای هیئت دولت، الکاظمی و اعضای هیئت دولتی بازنشسته شدند. به او.

به گزارش دنیای اقتصاد، فرمان بازنشستگی الکاظمی و اعضای دولت وی در اول نوامبر ۲۰۲۲ به امضای محمد شیعه السودانی نخست وزیر عراق رسید.

محمد شیعه السودانی در جلسه هفتگی دولت سه شنبه گذشته تمامی دستورات دولت الکاظمی را که پس از ۸ اکتبر ۲۰۲۱ صادر شده بود لغو کرد.

السودانی دستور داد که به منظور مبارزه با فساد و کنترل مالکیت و جلوگیری از سوء استفاده، یک حساب خزانه واحد در اسرع وقت ایجاد شود و همه قراردادهای امضا شده در دولت های قبلی باید بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که این قراردادها با مقررات مطابقت دارند. و قوانین بود.

وی با لغو کلیه تصمیمات و مصوبات دولت قبل در خصوص انتصاب روسای دستگاه های خارج از وزارتخانه ها و مدیران اجرایی که از ۱۷ مهر ۱۳۹۰ حقوق خود را دریافت می کنند، تاکید کرد: دولت موقت قبلی قدرت و اختیاری برای انتصاب نداشت.