عشقی: برای کاهش ریسک دلالان باید به دنبال راهکارهای تحول آفرین باشیم – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست با اعضای اتحادیه کارگزاران در خصوص چالش های این صنعت گفت: در دوران رکود و رکود بازار با پیچیدگی های بیشتری مواجه هستیم. مشکلات و نگرانی هایی که حل آنها نیازمند همفکری و همکاری است.» همه عناصر در شرایط فعلی و با کاهش ارزش سهام، ریسک مؤسسات مالی افزایش می یابد، بنابراین نیاز به مراقبت و توجه بیشتر احساس می شود.

عشقی تصریح کرد: با رکود بازار، صنعت کارگزاری بیش از سایر موسسات مالی آسیب می بیند و با چالش های جدی تری مواجه است. متاسفانه تاکنون این خطرات به درستی شناسایی نشده اند آمار انجام نشده است و ابزار مناسبی برای جلوگیری از وقوع آن وجود دارد درخواست دادن گرفته نشده است

وی افزود: در واقع در سال های اخیر تنها بحث مدیریت ریسک تسویه اعتبار کارگزاری برای بهبود فضای این صنعت مطرح شده است و تا کنون بین بزرگترین و کوچکترین کارگزار از نظر میزان تفاوت وجود دارد. روند این اتفاق نیفتاده است که می تواند خطر را برای صنعت افزایش دهد. بنابراین باید در این راستا اقدامات جدی صورت گیرد. از آنجایی که انجمن کارگزاران درک عمیق‌تر و دقیق‌تری از این صنعت دارد، پیشنهاد می‌شود ریسک‌ها را شناسایی کرده و راه‌حل‌هایی برای رفع آن‌ها پیشنهاد کند.

رئیس سازمان بورس با اشاره به اینکه کانون کارگزاران باید به جمع بندی و ارائه دغدغه های مشترک برای تصمیم گیری نهایی بپردازند، گفت: طرد شدن از زمان ظهور ریسک، ایده های مختلفی از جمله فعال سازی وجود دارد من سعی کردم حساب ها توسط کارگزاران، تفکیک و رتبه بندی کارگزاران، ایجاد ضوابط عضویت در اتاق های پایاپای و… اشاره کرد که هر کدام باید مطالعه شود.

وی تصریح کرد: در گذشته مصوبات تسریع شده ای منتشر می شد که کل صنعت را در طول سالیان متمادی درگیر می کرد. بنابراین بهتر است هر چه زودتر خلأهای موجود شناسایی و در وسط دلالان تصمیمات اجرایی گرفته شود تا دلالان آسیبی نبینند. به عنوان مثال، اجرای چنین راه حلی من سعی کردم این حساب می تواند کل صنعت را متحول کند.

عشقی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به دیگر ریسک های صنعت کارگزاری گفت: بخشی از ریسک های این صنعت مربوط به ریزش بورس است و طی دو سال گذشته با این روند نزولی مواجه بوده ایم و دو ماه. بنابراین باید به گونه ای سازماندهی شود که این چالش برای تمامی بخش های بازار سرمایه به حداقل برسد.

وی با بیان اینکه اکنون با روزهای سختی روبرو هستیم، ابراز داشت: درآمد صنعت دلالی از اینها کارمزد هستند و به همین دلیل این صنعت با فشار مضاعفی مواجه است. صرف نظر از شرایط فعلی، توسعه بازار و زیرساخت هزینه های ثابتی دارد و توسعه باید انجام شود. کاهش ارزش معاملات انجام این الزامات را با مشکل مواجه می کند و کاهش سود بر بازار و سازمان بورس تاثیر می گذارد. کاهش ارزش معاملات بر همه بازیگران بازار فشار می آورد، اما باید با مدیریت این دوره را پشت سر بگذاریم.