فروش حقوق مسکن ملی؛ ۶۰۰ میلیون تومان! – اخبار تجارت


زینب مختاری | به گزارش تجارت نیوز، تاریخ در حال تکرار است و نهضت ملی مسکن که قرار بود جایگزینی بهینه برای طرح مسکن مهر باشد، در همان ابتدای راه در حال شکست است! کمبود زمین و پول کار را به جایی رسانده است که مدتی است متقاضیان اصلی مسکن ملی به دنبال فرصتی برای خروج از این طرح هستند و چه بهتر که در راه فرار سود کنند. این سختی!

بررسی های میدانی تجارت نیوز حاکی از آن است که بازار مسکن در شهرهای جدید اطراف تهران با توجه به موقعیت پروژه تنها با «کارمزد راه اندازی» بین ۲۰۰ تا ۶۵۰ میلیون تومان معامله می شود.

از همان روزهای ابتدایی ثبت نام طرح ملی مسکن زمزمه های امتیاز فروش به گوش می رسید و حتی تبلیغات آن در سایت هایی مانند دیوار و شپور دیده می شد. اما در پی اظهارات مسئولان وزارت راه و شهرسازی و تاکید بر نظارت شرکت عمران پردیس در خصوص ممنوعیت معاملات فرانشیز ملی مسکن، این آگهی ها از سایت ها حذف شد.

این در حالی است که اکنون بررسی ها نشان می دهد که خرید و فروش حق الامتیاز مسکن ملی در بازاری داغ ادامه دارد و قیمت حق الامتیاز واحدهای ساخته نشده به ۶۵۰ میلیون تومان رسیده است!

مسکن ملی در مسیر مسکن مهر

تحقیقات بازار املاک نشان می دهد که با وجود اینکه لیست های فروش امتیاز در سایت ها قابل مشاهده نیست، مشاوران املاک سوابق زیادی در این زمینه برای خریداران دارند. مشاوران املاک می گویند مسئولان برای کوتاه کردن دست دلالان بزرگ از این بازار و جلوگیری از تکرار مواردی مانند آنچه در مسکن مهر رخ داد، فروش مسکن ملی را ممنوع اعلام کرده اند. با این حال معاملات در بنگاه های املاک همچنان قوی است و در مسیر مسکن مهر ادامه دارد.

در گذشته امتیازات مسکن مهر از ابتدا قابل فروش نبود، اما به تدریج با افزایش هزینه های ساخت و کاهش همزمان توان مالی صاحبان امتیاز، این ممنوعیت برداشته شد و مسکن مهر در تمامی مراحل برای فروش در دسترس قرار گرفت. ساخت و ساز. این روند منجر به افزایش قیمت مسکن مهر شده و این پروژه را کاملا از اهداف خود دور کرده است. اکنون نیز به نظر می رسد مسکن ملی همان مسیر مسکن مهر را طی می کند زیرا زمزمه لغو امتیاز متقاضیانی که پول کافی نداشتند به گوش می رسد. این اقدام ممکن است منجر به تلاش برای فروش امتیاز شود.

اگرچه در حال حاضر فروش امتیاز این طرح ممنوع و به صورت مخفیانه انجام می شود. اما کمبود امکانات مالی برای ساخت و ساز به تدریج حاکمان را متقاعد کرد که این ممنوعیت را لغو کنند. بنابراین مسکن ملی مانند مسکن مهر نه تنها از جامعه هدف اصلی خود فاصله می گیرد و وارد بازار آزاد مسکن می شود، بلکه با افزایش قیمت نیز مواجه می شود.

مبادله مبالغ کلان در معاملات کاغذی

همانطور که تجارت نیوز از بررسی بازار مسکن در شهرهای جدید نشان می دهد پردیس،فرانشیز مسکن ملی از ۶۰۰ تا ۶۵۰ میلیون تومان معامله می شود که بسته به درآمد متقاضی اولیه و مدت زمان پول در پروژه می تواند افزایش یابد. مشاوران املاک می گویند این رقم برای شهری مانند دماوند بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان متغیر است.

اما در پرند روش معامله کمی متفاوت است و تعداد پرونده های مسکن ملی کمتر از شهری مانند پردیس است. برخی از مشاوران املاک قیمت هر متر مسکن مهر آماده تحویل در این شهر را ۱۰ میلیون تومان می گویند. اما هر متر مسکن ملی ۷۵، ۸۵، ۹۵ و ۱۲۰ متری ساخته نشده حداقل ۱۳ میلیون تومان قیمت دارد. آن هم در محدوده فاز ۷ که به گفته مشاوران املاک همچنان “لخت” است!

دور زدن قوانین نقل و انتقال اموال

در عین حال هزینه حق الامتیاز مسکن ملی به ۶۰۰ میلیون تومان رسید، برخی بلوک ها در سطح خاکبرداری و برخی در مرحله اسکلت و هنوز به مرحله دیوارسازی نرسیده اند. در عین حال ساخت بلوک ها و قرارداد متقاضیان به مرحله انتخاب بلوک نرسیده و هنوز کف و تعداد بلوک مشخص نیست. فروشندگان حق امتیاز مسکن ملی می گویند که در مرحله انتخاب خانه، هر خریداری که سپرده بزرگ تری داشته باشد، مزیت خواهد داشت. این همان وضعیتی است که در مسکن مهر نیز دیده می شود.

در مورد سپرده ها نیز گفته می شود مابقی سپرده گذاری بسته به پیشرفت پروژه انجام می شود. در صورت تاخیر مانند مسکن مهر، پس از سه مرحله اطلاع رسانی دیرکرد، اخطار کتبی به متقاضی ارسال می شود و در صورت عدم پرداخت، فرد از پروژه خارج می شود. اما نکته مهم دیگر روش معامله است. در این مورد و همچنین در مورد معاملات مسکن مهر (زمان ممنوعیت معامله حق‌الامتیاز در واحدها)، بر اساس سفته از سوی متقاضی اول (فروشنده) تعهد می‌شود که نسبت به دومی رسیدگی شود. متقاضی عبور از راه های قانونی و تا زمان عقد قرارداد.

با این حال، مشاوران املاک تاکید می کنند که از آنجایی که نقل و انتقال کارمزد طبق قانون ممنوع است، این نوع معاملات با خطرات زیادی همراه است.

آیا دولت شکست می خورد؟

هر روز هزینه ساخت مسکن در حال افزایش است، حتی در مورد مسکن های ارزان قیمت مانند پروژه های مهر و نهضت ملی. امیرحسین جباری انصاری سرپرست شرکت عمران پردیس با بیان اینکه بر اساس قرارداد با پیمانکاران، هر متر مسکن ملی با هزینه ای بالغ بر ۴.۵ میلیون تومان ساخته می شود، گفت: با توجه به شرایط و اقسام این واحدها، هر متر مساکن ملی ۴.۵ میلیون تومان است. این در حالی است که اکنون گفته می شود آستانه هزینه های ساخت مسکن در سال جاری به ۹ میلیون تومان رسیده است!

این محاسبه نشان می دهد که دولت برای تامین مالی ساخت مسکن در شرایط سختی قرار دارد. این در حالی است که جامعه هدف نهضت ملی مسکن توان مالی پرداخت هزینه ها را ندارد. پس یا امتیاز می فروشد یا به دلیل کمبود نقدینگی اصلا پروژه ها را شروع نمی کند.