فلسفه ژاپنی تغییر مثبت را کشف کنید


این که آیا می خواهید توسعه شخصی خود را شروع کنید، تبلیغ کنید
خودآگاه، یا فقط علاقه مند به دیدن چیزها از منظری جدید، فلسفه تجاری ژاپنی “کایزن” می تواند همان چیزی باشد که شما به دنبال آن هستید.

اگر شما هم مثل من هستید، گاهی اوقات به نظر می رسد که سرعت زندگی تندتر و سریعتر می شود. روزها اغلب مملو از خواسته های بی امان و کارهایی هستند که باید انجام شوند. مشغله می‌تواند آنقدر حواس‌پرتی را ایجاد کند که به آسانی از چشم‌انداز آنچه واقعاً از زندگی می‌خواهیم غافل شویم، که می‌تواند باعث شود ما احساس ضعف و نارضایتی کنیم. خوشبختانه، هرگز زمان بهتری برای تغییر اوضاع و امتحان کردن چیزهای جدید وجود نداشته است.

فلسفه کسب و کار ژاپنی “کایزن” در دهه ۱۹۵۰ به عنوان راهی برای کمک به اجرای روان تر شرکت ها شروع شد، اما مردم اکنون از همین رویکرد برای تغییر زندگی خود استفاده می کنند. هنگامی که کایزن در یک محیط تجاری به کار می رود، با بررسی مداوم نحوه انجام کارها و ایجاد تغییرات سیستماتیک، محیط کار را کارآمدتر و مؤثرتر می کند. گفته می‌شود که این کار باعث ایجاد فضای بهتر، روحیه تیمی قوی‌تر و بهبود بهره‌وری می‌شود که به نوبه خود باعث می‌شود کارمندان بیشتر احساس مشارکت و رضایت کنند – و گاهی اوقات کمتر خسته شوند!

کایزن خیلی بیشتر از بهبود رضایت شغلی است. کایزن – که در زبان ژاپنی به معنای “تغییر برای بهتر شدن” است – یک فرآیند داخلی قدرتمند است. کایزن را در زندگی خود به کار ببرید و تغییر آسان تر خواهد شد، انگیزه بیشتری خواهید داشت و در تنظیم پتانسیل واقعی خود بهتر خواهید بود.

پس کایزن چیست؟

به بیان ساده، این رویکرد مبتنی بر این باور است که ایجاد تغییرات مثبت و تدریجی منجر به نتایج قابل توجهی خواهد شد. کایزن دو اصطلاح ژاپنی را ترکیب می کند: kai (خوب) و zen (تغییر). گنجاندن “تغییر خوب” در زندگی روزمره ما، از طریق پیشرفت های کوچک اما مداوم، می تواند در طول زمان تاثیر زیادی داشته باشد.

💡

کایزن دو اصطلاح ژاپنی را ترکیب می کند: kai (خوب) و zen (تغییر). گنجاندن “تغییر خوب” در زندگی روزمره ما، از طریق پیشرفت های کوچک اما مداوم، می تواند در طول زمان تاثیر زیادی داشته باشد.

کایزن روشی سریع برای خودمراقبتی و توسعه نیست – این یک تمرین آهسته تر و آگاهانه تر است که استفاده از آن را آسان تر می کند. به هر حال، تغییر تدریجی چیزها دست یافتنی تر از تلاش برای تغییر یک شبه همه چیز است.

به عنوان مثال، مسواک زدن دو بار در روز ممکن است عادت تغییر دهنده زندگی به نظر نرسد، اما اگر این کار را نکنید، ممکن است خود را در معرض انواع مشکلات سلامتی قرار دهید. بنابراین، با گذشت زمان، یک عادت نسبتاً کوچک تأثیر زیادی بر سلامت کلی شما دارد. استفاده از رویکرد کایزن به همین صورت عمل می کند و به ما کمک می کند تا با برداشتن گام های کوچک هر روز تغییرات بزرگی در زندگی خود ایجاد کنیم.

💡

هر روز اهداف کوچک و دست یافتنی تعیین کنید و قدم به قدم همه چیز را پیش ببرید. به این ترتیب، شما به سمت جلو حرکت خواهید کرد و در جهت مثبت حرکت خواهید کرد.

کایزن درون خود را مهار کنید

ذهنیت کایزن به جای رسیدن به مقصد، بر حرکت مداوم در مسیر درست استوار است. ما می‌توانیم از کایزن برای رسیدن به اهداف استفاده کنیم، اما مفهوم کلی این است که هرگز از پیشرفت دست نمی‌کشیم. رشد شخصی ما یک فرآیند مداوم است و کایزن به ما کمک می کند تا به ما یادآوری کند که همه ما در حال عمل هستیم. علاوه بر این، تعیین اهداف برای خود به دقت خودآگاهی ما را افزایش می دهد و به ما کمک می کند در لحظه حال زندگی کنیم.

اولین قدم برای مهار کایزن در شما این است که زندگی را با نیت شروع کنید. برای انجام این کار، باید با فردی که می خواهید تبدیل شوید، ارتباط برقرار کنید. هنگامی که تشخیص دادید چه چیزی برای شما مهم است، تعیین اهدافی که واقعا مهم هستند بسیار آسان تر می شود. بنابراین سفر کایزن خود را با فکر کردن به آنچه برای شما مفید است شروع کنید.

در مرحله بعد، با شناسایی تغییرات کوچکی که می توانید ایجاد کنید، شروع کنید. به خاطر داشته باشید که لازم نیست در حال حاضر همه پاسخ ها را داشته باشید، فقط باید احساس کنید که در مسیر درستی حرکت می کنید. هدف کایزن همه چیز در مورد تنظیمات افزایشی است، بنابراین از کوچک شروع کنید و ببینید به کجا می برید.

همانطور که بر روی پیشرفت هایی که می خواهید انجام دهید تمرکز می کنید، سعی کنید فرضیات را کنار بگذارید و در مورد تغییر فعال و انعطاف پذیر باشید. تمرین کایزن راهی عالی برای یادآوری این است که شما کنترل زندگی خود را در دست دارید. این طرز فکر شامل این باور است که
برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد. بنابراین خلاقانه فکر کنید و به یاد داشته باشید که کوچک فکر کنید – آرام آرام آیا این راه کایزن است؟

زندگی هر لحظه ای که با شما رفتار می کند، ترکیب کایزن راهی عالی برای برجسته کردن چیزهای خوب است و به ما یادآوری می کند که مجبور نیستیم وضعیت موجود را بپذیریم.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر