قیام میرزا کوچ جانی نقش مهمی در جلوگیری از فروپاشی ایران داشت – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین رضا رمضانی خودشیفته وی از بعدازظهر پنجشنبه در کنگره ملی روحانی شهید میرزا کوچچ جانی که در سالن همایش پژوهشکده امام خمینی (ره) قم برگزار شد، اظهار داشت: در سال ۱۲۹۶ جنگ جهانی پایان می یابد. ضد درد عثمانی ها پیروز می شوند و روسیه درگیر انقلاب می شود و انگلیس آماده می شود تا ایران را پایگاه استعمار بزرگ خود قرار دهد، زیرا هند و عراق و خلیج فارس در اشغال انگلیس است و نقشه انگلیس تجزیه ایران است. .

وی افزود: یاران میرزا کوچاه خان رشت را از دست انگلیسی ها گرفتند و دشمن می خواست رشت را بمباران کند اما میرزا شهر را تخلیه کرد تا مردمی کشته نشوند.

این پژوهشگر تاریخی به قحطی بزرگ ناشی از انگلستان در ایران اشاره کرد و گفت: گیلان دچار مشکل قحطی نشد و میرزا کوهچ خان ماهانه ۱۰ هزار دلار برای کمک به قحطی زدگان ایران می فرستاد. مردم گیلان مدیون فرهنگ مقاومت بودند و اگر این مقاومت شکل نمی گرفت مردم گیلان از گرسنگی می مردند.

عضو پژوهشگر گروه تاریخ و اندیشه نوین مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: اگر نهضت جنگل نبود، امروز چیزی به نام ایران و جمهوری اسلامی ایران نداشتیم، زیرا دشمن به دنبال آن بود. ایران را تقسیم کند و کشور را تکه تکه کند .

رمضان نرگسی یادآور شد: طرح تجزیه انگلیس زمانی فاش شد که می خواستند خوزستان را از ایران جدا کنند. آنها نقشه تجزیه ایران را داشتند اما شکست خوردند زیرا افرادی مانند میرزا کوچوک خان حضور داشتند و با تلاش خود مانع از اقدام دشمن شدند.