مبلغ آرژانتینی: ارتباط بین مهدویت و اربعین پس از سقوط صدام حسین مهم شد


به گزارش خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری فارس، ارتباط مهدویت با اربعین حسینی در ایام ماه صفر در محافل مطرح شده و افکار عمومی و نخبگان در این باره صحبت می کنند. درباره این پیوند و ادغام با سهیل اسد، مبلغ اسلام آرژانتینی و فعال فرهنگی در آمریکای لاتین (با نام قبلی ادگاردو روبین) گفتگویی داشتیم که نتیجه آن را در ادامه می خوانید.

مهدویت هدف اسلام و اجتماع اربعین راه رسیدن به این آرمان و هدف است

مهمترین ویژگی اجتماع اربعین که آن را به موضوع مهدویت پیوند می دهد چیست؟

ویژگی های زیادی وجود دارد که مهدویت را با اربعین پیوند می دهد، اما می خواهم برخی از مهم ترین این ویژگی ها را بیان کنم. اولاً مهدویت به عنوان یک نظام ایدئولوژیک نیازمند یک واقعیت عینی است که دارای این ویژگی های ایدئولوژیک باشد. قیام امام حسین(ع) از نظر معرفتی برای تحقق آرمان های اسلام بود و مهدویت تجسم این آرمان ها در قالب حکومت عدل الهی بود. قیام سیدالشهدا(ع) به یک معنا مقدمه ای برای تحقق آرمان اسلامی و مهدویت مقدمه آن است. مهدویت هدف اسلام و اجتماع اربعین راه رسیدن به این هدف آرمانی و نهایی است.

استقبال امام حسین از اربعین، استقبال از حضرت خوجت است.

شاخص دوم مربوط به امت اسلامی است، امت اسلامی یکی از شاخص های اصلی نظام شناختی و عقیدتی مهدویت است. زیرا قرار است حکم عدل الهی در مورد انسان ها جاری شود و این انسان ها «امت» هستند. اجتماع اربعین این ویژگی را دارد که جمع کثیری از مردم را در یک زمان و یک مکان برای نشان دادن راه و هدف خود که چیزی جز طواف معصومین نیست، دارد. یعنی استقبال از امام حسین در اربعین به معنای استقبال از حضرت خوجت است. اربعین تجلی رابطه «امام» و «امت اسلامی» است، مضامینی که همواره به لحاظ نظری بر آن تأکید داریم، مانند اطاعت از امام و ارادت آن حضرت، در اربعین متجلی و متبلور می شود و این عبادت و عملی است. رابطه پیروان اهل بیت با حضرت، قلب شیعه است

مردم می توانند سبک زندگی امام زمان را در ایام اربعین تجربه کنند

آیا پیاده روی اربعین را می توان نشانه حکومت امام زمان دانست؟

به نظر من مردم می توانند سبک زندگی امام زمان (عج) را در ایام اربعین تجربه کنند. این ذهنیت وجود دارد که شیوه زندگی مهدوی که ایده آل و کامل است، بعد از ظهور محقق می شود. این درست است، اما می توان بسیاری از سیره مهدوی را در دوران غیبت تجربه کرد، البته نه در ساختار ظاهری، بلکه در صفات درونی مؤمنان. به عبارت دیگر تبلور برخی ویژگی ها مانند اتحاد و برادری، خدمت متقابل به میهمانان و میزبانان، تحمل سختی ها و سختی ها و غیره از جمله رفتارهایی است که در عصر ظهور و در زیر سایه آن انجام می شود. امام زمان .

ارتباط اربعین و عمدتاً عبادت ائمه با موضوع مهدویت چه زمانی است؟

مهدویت به عنوان یکی از آموزه های اساسی دین ما و یکی از اهداف مورد نظر بشر، از زمان بعثت و حتی قبل از طرح موضوع امامت مطرح و مطرح شد. اما از آنجایی که ارتباط اربعین و مهدویت برقرار است، باید آن را در جغرافیای اسلام دید و جستجو کرد. زیرا هر بنای تاریخی اسلام تاریخ خاص خود را دارد و نمی توان با یک خط مستقیم برای کل جهان اسلام تحلیل و تفسیر تاریخی داشت. اما به نظر من بعد از سقوط صدام حسین و مطرح شدن اربعین در صحنه بین المللی، موضوع مهدویت و اربعین بیشتر به هم گره خورد تا عموم مردم این ارتباط را درک کنند.

قیام حسینی و قیام مهدوی همین هدف را دارند

پیوند حسین و مهدی (عج) در کدام حوزه پررنگ و برجسته می شود؟

قیام امام حسین(ع) نهضتی برای اصلاح امور، نفی ظلم و ظلم، اقامه سنت رسول الله بود و به طور کلی ویژگی های اجتماعی نهضت امام حسین (ع) بیش از همه به قیام مهدوی مربوط می شود، چرا که طبق گفته در روایات اهل بیت، قیام مهدوی نیز هدف از بین بردن ظلم و بی عدالتی بود. شباهت دیگر خود سرزمین عراق است زیرا هم اربعین در عراق است و هم حکومت عدل الهی حضرت خوجت در عراق و شهر کوفه برپا می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید