«محمد شیعه السودانی» چه کسی برای تشکیل کابینه جدید عراق منصوب شد؟ – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانخبرگزاری مهر، گروه بین الملل: «محمد شیعه السودانی» که اخیراً از سوی رئیس جمهور عراق به عنوان مسئول تشکیل کابینه جدید انتخاب شد، سوابق مختلفی در سطوح مختلف حکومتی عراق دارد.

السودانی سابقه فرمانداری استان میسان را دارد. او بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ این سمت را بر عهده داشت. وی بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ در دولت حیدر العبادی، نخست وزیر سابق عراق، وزیر کار و امور اجتماعی بود. وی همچنین وزیر امور اتحادیه های کارگری عراق بود.

البته لازم به ذکر است که سودانی نیز در کارزار علیه رژیم صدام شرکت داشت. از نقش وی در مبارزه با رژیم صدام می توان به حضور در انتفاضه شعبانیه اشاره کرد.

در سال ۱۳۸۲ به حیث هماهنگ کننده بین هیأت نظارت اداره ولایت میسان مشغول به کار شد. سپس در سال ۲۰۰۴ به عنوان فرماندار شهر العماره انتخاب شد. سودانی در سال ۲۰۰۵ به عضویت شورای استانی میسان درآمد و تا سال ۲۰۰۹ در آن شورا باقی ماند.

سودانی در سال ۲۰۰۹ به عنوان فرماندار استان میسان انتخاب شد. وی در سال ۲۰۱۰ به عنوان وزیر حقوق بشر انتخاب شد. وی در سال ۱۳۹۲ به عنوان سرپرست وزارت کشاورزی انتخاب شد.

در سال ۲۰۱۴، وزارت دیگری به سودانی سپرده شد. وی در آن سال در سال ۲۰۱۴ به عنوان سرپرست وزارت مهاجرت و پناهندگان منصوب شد و سپس به عنوان وزیر کار و امور اجتماعی منصوب شد و تا سال ۲۰۱۸ در این سمت باقی ماند.