مرحله دوم عرضه سهام تپسی به پایان رسید


مرحله دوم عرضه اولیه تپسی آغاز شد و در کمتر از ۸ دقیقه ۲۶۰ میلیون سهم این شرکت فروخته شد. این عرضه اولیه به صورت اشتراک انجام شد و به عنوان یکی از سریع ترین اشتراک های بدون نسخه صورتحساب شد. تپسی اولین استارت آپ ایرانی است که توانست سهام خود را در بازار سرمایه عرضه کند. اکنون با گذشت دو روز از آغاز معاملات سهام این شرکت در فرابورس، مرحله دوم عرضه اولیه تپسی انجام شد.

۲۶۰ میلیون سهم این شرکت معادل ۱۰ درصد از کل سهام به صندوق های سرمایه گذاری واجد شرایط، سهامداران حرفه ای و حقوقی عرضه شد. در حالی که مدت زمان این اشتراک عمومی از ابتدای وقت اداری امروز تا پایان ساعت کاری ۲۶ آبان ماه بود، اما این اشتراک در کمتر از ۸ دقیقه به پایان رسید و ۴۷۰ نفر حقیقی و ۱۷ خریدار قانونی در این عرضه شرکت کردند.

این اشتراک با قیمت قطعی ۴۹۸۸ ریال و محدودیت حجم خرید ۴۰۰۰ سهم در هر سفارش انجام شد. با احتساب ۱۰ درصد پذیره نویسی سهم، امروز عملاً ۱۵ درصد از سهام تپسی در فرابورس معامله می شود و خریداران و سرمایه گذاران واجد شرایط می توانند سهام این شرکت را طبق قانون سازمان بورس برای شرکت های نوپا معامله کنند.

چهارم خرداد ماه سال جاری مرحله اول عرضه اولیه تپسی انجام شد که ۴۷ صندوق واجد شرایط بیش از ۵۸ میلیون سهم معادل ۵ درصد از سهام این شرکت را به قیمت ۹۳۹ تومان خریداری کردند.

سپس توکن تپسی به دلیل افزایش سرمایه به مدت ۳ ماه متوقف شد و آرامیس پیشکسوت فناوری و دانش در ۱۵ شهریور ماه سال جاری مجمع عمومی فوق العاده خود را در خصوص موضوع افزایش سرمایه برگزار کرد.

بر اساس این تصمیم، سرمایه این شرکت با حذف حق ترجیح خرید سهام از سهامداران فعلی و انتشار سهام جدید از ۱۱۷ میلیارد تومان به ۲۴۶ میلیارد تومان با افزایش ۱۱۰ درصدی افزایش یافت. پس از این افزایش سرمایه، قیمت هر سهم تپسی از ۹۳۹۰ ریال به ۴۹۸۸ ریال تغییر یافت.

لازم به ذکر است از روز شنبه ۲۵ مهرماه معاملات سهام تپسی در فرابورس آغاز شد. در حالی که هر روز صف چند ده میلیونی برای سهام این شرکت تشکیل می شود، در این سه روز نزدیک به ۸ میلیون سهم این شرکت معامله شده است.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟