مردها هم دلشکسته می شوند – مهم نیست به شما چه می گویند


برای مدت طولانی، مردان به عنوان افرادی انعطاف پذیر و از نظر عاطفی خشن در نظر گرفته می شدند. اما واقعیت این است که آنها از غم، خیانت و از دست دادن صدمه دیده اند
به اندازه هر کسی وقت آن است که دوباره به معنای مرد بودن نگاه کنیم

در طول همه گیری، من شیفته سریال نتفلیکس شدم آموزش جنسی. در برخورد با موضوعاتی – در مورد تمایلات جنسی، عشق، و تعلق – شجاع بود که زمانی که من در مدرسه بودم هرگز ممکن نبود.

در این فصل اخیر، متوجه موضوع دلشکستگی در مردان و میراث ماندگار آن در نحوه مدیریت این گفتگوها در حالی که به دنبال روابط سالم و صمیمانه هستیم، شدم و متعجب شدم که چرا ما به عنوان مرد، اینقدر متفاوت احساس دلشکستگی می کنیم.

در زندگی واقعی، مردان احساس می‌کنند که نمی‌توانند در احساسات ناشی از دلشکستگی شریک شوند. تمرین عشق به خودمان یک چالش است، و نمایش به من این حس را داد که این مکالمه ای است که ما هنوز در حال انجام آن هستیم.

سوالی که من شروع به پاسخ دادن به آن کردم این بود: آیا ما به عنوان مرد می فهمیم که دلشکستگی به چه معناست؟

همان‌قدر که از ما به‌عنوان تامین‌کنندگان انعطاف‌پذیری، رواق‌گرایی عاطفی و عموماً «دل‌شکن‌ها» تبلیغ می‌کنیم، من استدلال می‌کنم که قلب‌هایی که می‌شکنیم، مال خودمان هستند. از نظر فرهنگی به ما یاد داده اند که مردها دلشان شکسته نمی شود. افسانه ای که من به آن اعتقاد داشتم – تا زمانی که شکستن قلبم را تجربه کردم.

یکی از علائم دردناک دل شکستگی قطع ارتباط است – اما شکستگی قلب تنها از طریق عشق عاشقانه تجربه نمی شود. اندوه، خیانت، از دست دادن عمیق یک دوستی، و همچنین پایان یک رابطه عاشقانه، همه محرک های ابزاری برای شکستن قلب هستند.

آسیب‌پذیری عاطفی ما را ملزم می‌کند که بخش‌هایی از خودمان را که در دوران پسری گم‌شده‌ایم هدایت کنیم، و دلشکستگی، گسیختگی عاطفی است که ما را ملزم می‌کند تا کار لازم برای عشق ورزیدن را عمیق‌تر انجام دهیم.

بزرگ‌ترین دلشکستگی‌های من به شکل پایان یافتن دوستی‌ها و از دست دادن افرادی بود که دوستشان دارم در طول همه‌گیری. پایان یک دوستی نزدیک، که من آن را به عنوان یکی از قوی ترین روابط خود حفظ کرده بودم، در سال ۲۰۱۹ با مرگ نان من همراه شد.

این اتفاقات باعث شد که به شدت احساس تنهایی کنم، ارتباطم با دنیا قطع شده باشد و در تلاش برای یافتن راهی برای بازگشت از اعماق این درد عاطفی باشم. تلاش کردم تا احساساتم را تنظیم کنم. من مدام در انظار عمومی منفجر می‌شدم و حالم از تفکر عمیق به خشم و گریه دوره‌ای تغییر می‌کرد.

این دلشکستگی با درمان کمک کرد، که ابزارهایی را برای بیان احساساتم به من داد، دوستی های مردانه محکمی که مرا نگه داشت و شانه ای برای گریستن به من داد، و با وقف خودم به تمرین شفقت به خود.

شفای شخصی من از طریق روزنامه‌نگاری، پیوندهای قوی‌تر و عمیق‌تری با دوستان و خانواده‌ام ایجاد کرد و به من کمک کرد تا دوباره احساس خودم را داشته باشم. با این حال، شفقت به خود بزرگ‌ترین کلید برای عبور از دل شکستگی‌های ما به عنوان مردان است.

ما باید به خودمان اجازه دهیم آنچه را که در حال رخ دادن است احساس کنیم و اجازه دهیم احساسات آزادانه جریان پیدا کنند. ما باید درد را بپذیریم، و به آرامی شروع به پرورش خود کنیم، بدون اینکه خود را به خاطر این احساس سرزنش کنیم.

نویسنده و محقق برجسته، بل هوکس در کتاب خود، همه چیز در مورد عشق، این قطع ارتباط را به این صورت توصیف می کند که مردان در دوران کودکی “در زمان یخ زده اند” و مردانی که قادر به برقراری روابط عاطفی نیستند قادر به عشق ورزیدن نیستند زیرا می ترسند که عزیز آنها را رها کند و در برخی موارد به آنها خیانت کرده است.

او در ادامه می‌گوید که زنان «اشتیاق» عشق دارند، در حالی که مردان لزوماً مشتاق عشق نیستند، بلکه آن را دریافت می‌کنند، زیرا می‌دانند چه حسی دارد.

اما من می‌توانم استدلال کنم که مردان نیز در حالت اشتیاق دائمی هستند. و با ندانستن عشق واقعی، هر آنچه را که معتقدیم با آنچه به ما گفته می شود مطابقت دارد، نگه می داریم، نه آنچه را که احساس می کنیم. این منجر به ناامیدی، قطع ارتباط و دلشکستگی بیشتر می‌شود، زیرا ما نمی‌دانیم که قرار است چه باشد.

از نظر من یکی از بزرگترین شکست‌ها در آموزش پسران این است که «موضوعات قلبی» (مانند هوش هیجانی، آگاهی و آسیب‌پذیری) هرگز متوجه ما نمی‌شوند. به حدی که هر چه بیشتر از هم جدا می شویم، این احساسات خارجی و خطرناک تر می شوند.

به عنوان یک پسر، غیر از این بودن به طور ضمنی غیرمردانه است، و اینجاست که ما گیر نمی کنیم. احساس کمتری نسبت به من کرده بودند، و کمتر می دانستم که این اولین حمله ما به دل شکستگی است – جدا شدن از خودمان.

در کتاب من، زمان صحبت: چگونه مردان در مورد عشق، تعلق و ارتباط فکر می کنندتوضیح دادم که در اکتشافات عاشقانه‌ام نتوانستم ارتباطات عاطفی کافی برقرار کنم زیرا احساس می‌کردم اگر انجام می‌دادم به اندازه کافی مرد نیستم. احساس امنیت نمی کردم

انتظارات در مورد معنای مرد بودن باعث می شود که ندانیم آسیب پذیر بودن کجا امن است. محیطی که در آن اشتراک‌گذاری تجربیات، و کشف عواملی که باعث ایجاد لحظات درد عمیق می‌شود، ایمن است، جایی است که آسیب‌پذیری زندگی می‌کند. به اشتراک گذاشتن می تواند باعث پیشرفت گام ها شود و خود را در برابر امکان عشق دوباره باز کند.

مواردی که باید تماشا کنید:

  • مردان به درون خود عقب نشینی می کنند، به حالت انفرادی قطع ارتباط می روند، و به احتمال زیاد در پی غم و اندوه وارد حالت های اعتیاد آور می شوند – و در نتیجه، دلشکستگی. محیطی امن برای صحبت در مورد آنچه در حال رخ دادن است ایجاد کنید – معمولاً با انجام کاری فعال، مانند پیاده روی یا چیزی که حواس‌تان را پرت می‌کند. بسیاری از مردان عادت ندارند در مورد آنچه در داخل اتفاق می افتد صحبت کنند، بنابراین فضایی امن برای آنها ایجاد کنید.
  • مراقب نوشیدن بیش از حد، سوء استفاده های جنسی، قمار باشید – هر چیزی که احساس درماندگی و افسردگی را سرکوب می کند. روزنامه نگاری، ورزش یا یک فعالیت را تشویق کنید تا آنچه اتفاق می افتد پردازش شود.
  • کناره گیری از واقعیت. شرم و شرم با آسیب پذیری در مردان همراه است. اجتماع برای مردان آسان ترین راه نیست، زیرا بیشتر دوستی های مردانه شانه به شانه است، نه صمیمانه. گذراندن لحظات تاریک معمولاً به تنهایی انجام می شود، نه اینکه کنار هم نگه داشته شوند. گروه درمانی یا پیوستن به گروه های مردانه را تشویق کنید. اینها راههای عالی برای کشف جامعه و کاهش تنهایی هستند.

مردها بدون توجه به آنچه که به شما می گویند دچار دلشکستگی می شوند. از طریق عمیق شدن عاطفی ام، کاملاً غمگین شدم. دلم برای پسری که در حسرت عشق بود و باید قلب شکسته خیانت به خود و تنهایی را که با قطع ارتباط شدید با خود همراه است، ترمیم می‌کردم. مردان، مانند هر کس دیگری، در حال گذر از جزر و مدهای زندگی هستند – ما فقط در نحوه بیان آن به خوبی آگاه نیستیم.

من تصمیم می‌گیرم آشکارا در مورد دلشکستگی صحبت کنم، به عنوان راهی برای توضیح یک چیز: شما تنها نیستید.


اگر شما یا کسی که می شناسید دوران سختی را پشت سر می گذارید، صحبت با یک متخصص می تواند کمک کننده باشد. جستجوی یک درمانگر را در فهرست راهنمای مشاوره در نظر بگیرید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر