مسکو: ما از تماس های اوکراین و انگلیس در مورد فناوری بمب اتمی اطلاع داریم


به گزارش خبرگزاری بین المللی فارس، «ایگور کریلوف» فرمانده نیروهای پدافند بیولوژیکی، شیمیایی و رادیولوژی روسیه اعلام کرد که مسکو اطلاعاتی درباره تماس اوکراین با انگلیس برای دستیابی به فناوری تسلیحات هسته ای دارد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، کریلوف گفت: ما اطلاعاتی از تماس های دفتر رئیس جمهور اوکراین و نمایندگان بریتانیا در مورد احتمال دستیابی به فناوری تسلیحات هسته ای داریم.

وی همچنین بر نگرانی «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در مورد استفاده اوکراین از سلاح های رادیواکتیو یا سلاح های هسته ای با سطح تخریب پایین تاکید کرد و روسیه را در این زمینه مقصر دانست.

کریلوف افزود: هدف از چنین اقدامات تحریک آمیزی متهم کردن روسیه به استفاده از سلاح های کشتار جمعی در جبهه اوکراین برای راه اندازی یک کمپین شدید ضد روسی در سراسر جهان و تضعیف اعتماد جهانی به روسیه است.

این مقام ارشد روس گفت: در نتیجه چنین تحریکاتی از طریق بمب های رادیواکتیو، کیف باعث جسارت مردم محلی و افزایش موج مهاجرت از این کشور به کل اروپا می شود و فدراسیون روسیه را تروریست هسته ای جلوه می دهد.

اسپوتنیک نوشت که وزارت دفاع روسیه اطلاعاتی در مورد توانایی اوکراین در ساخت بمب های رادیواکتیو دارد. به عنوان مثال، ممکن است اوکراینی ها از اورانیوم در نیروگاه چرنوبیل برای این منظور استفاده کنند.

کریلوف هشدار داد: طبق اطلاعاتی که ما داریم، دو شرکت اوکراینی دستورالعمل‌های ویژه‌ای برای تولید این بمب‌های به اصطلاح کثیف دارند. کار روی این پروژه رو به اتمام است.

علاوه بر کریلوف، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه امروز (دوشنبه) تهدید مقامات اوکراینی به استفاده از نوعی بمب رادیواکتیو علیه نیروهای روسیه را تهدیدی واقعی و جدی توصیف کرد.

پسکوف طی یک کنفرانس مطبوعاتی در کرملین گفت که رژیم کیف آشکارا تهدید به استفاده از “بمب کثیف” کرده است و وزارت دفاع روسیه نیز خواه ناخواه این اطلاعات را در اختیار غرب قرار داده است.

همچنین شب گذشته، شویگو در درخواست همکارانش از آمریکا، فرانسه و ترکیه در مورد استفاده احتمالی کیف از این نوع بمب رادیواکتیو علیه نیروهای روسیه و خاک آن کشور به شدت ابراز نگرانی کرد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید