معرفی جامع تهویه مطبوع به عنوان یک سیستم تهویه


کولر گازی یکی از سیستم های تولید هوای تازه و تمیز در محیط های مختلف می باشد. امروزه استفاده از این تجهیزات در محیط های صنعتی، بیمارستان ها، مراکز تجاری، درمانی و تفریحی از اهمیت بالایی برخوردار است. وظیفه اصلی این دستگاه کنترل دمای محیط و تامین هوای تازه و فیلتر شده می باشد. با کمک کولر می توانید به راحتی سرمایش یا گرمایش محیط را تنظیم کنید.

امروزه سیستم های گرمایشی و سرمایشی کارآمد و متنوع از جمله فن کویل ها و چیلرها برای تهویه مطبوع ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند که دسترسی به تجهیزات آنها برای نگهداری یا تعمیر از طریق دریچه فن کویل یا بازدید ارائه می شود. اما کولر گازی در بین آنها طرفداران بی شماری دارد و دستیابی به راندمان مطلوب مستلزم معرفی کامل کولر گازی به عنوان یک سیستم تهویه از نظر عملکرد، اجزا و انواع مختلف آن است.

کولر گازی چیست؟

کولر گازی یکی از انواع سیستم های تهویه مطبوع می باشد. با استفاده از این سیستم می توان دما، رطوبت و کیفیت هوا را در محیط های مختلف صنعتی، تجاری و خانگی کنترل کرد. دستگاه های تهویه مطبوع به عنوان یک سیستم توزیع هوا استفاده می شوند و در ارتباط با وسایل سرمایشی و گرمایشی استفاده می شوند.

اجزای تهویه مطبوع

کولر گازی به عنوان یک سیستم تهویه از قسمت های مهم زیر تشکیل شده است.

بدنه کولر گازی

بدنه فریم اصلی کولر گازی را تشکیل می دهد که در کولرهای معمولی از آلومینیوم و در انواع بهداشتی از فولاد ضد زنگ ساخته شده است.

کانال و شیر کولر گازی

داکت و دمپر از دیگر اجزای کولر گازی هستند. وظیفه اصلی این قسمت انتقال نیروی باد، کنترل شدت و جهت آن است. به همین دلیل عملکرد این قطعه نقش حیاتی در کارایی نهایی دستگاه دارد.

کویل سرمایش و گرمایش

این قسمت از کولر گازی به عنوان مبدل حرارتی عمل می کند. ساخت این کویل ها از لوله های مسی تشکیل شده است که نقش مهمی در تبادل حرارت و راندمان بالای کولر گازی دارند.

فیلترها در کولر گازی

فیلترهای کولر گازی به عنوان یک مانع از ورود گرد و غبار به سیستم جلوگیری می کنند. از انواع این فیلترها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فیلترهای آلومینیومی
 • فیلترهای آستین
 • فیلترهای هپا

سیستم رطوبت ساز

سیستم مرطوب کننده تهویه مطبوع رطوبت لازم را در حالت های مختلف تامین می کند:

 • تشک گرم
 • تزریق مستقیم بخار
 • سیستم تولید بخار اتوماتیک
 • اسپری آب

نحوه عملکرد تهویه مطبوع به عنوان یک سیستم تهویه

نحوه عملکرد تهویه مطبوع به عنوان یک سیستم تهویه

عملکرد اصلی کولر گازی در سه حالت کلی برای تامین سرمایش، گرمایش و رطوبت مورد نیاز محیط تعریف شده است. در هر یک از موارد ذکر شده با استفاده از دستگاه مخصوص در کنار کولر، عملکرد مورد نظر حاصل می شود. به عنوان مثال از خنک کننده های جذبی و تراکمی برای تامین سرمایش لازم استفاده می شود. در ارتباط با عملکرد گرمایش، انرژی لازم با استفاده از دیگ ها به دست می آید.

انواع کولر گازی

برای انتخاب و خرید کولر گازی باید با توجه به نیاز و نوع مصرف بهترین گزینه را انتخاب کرد. در این راستا انواع کولر گازی به عنوان سیستم تهویه مطبوع شامل موارد زیر می باشد.

کولر گازی غیر صنعتی

این گروه از کولرها دارای ساختار گالوانیزه می باشند. کاربرد اصلی این دستگاه ها در محیط هایی است که تامین هوای فوق العاده تمیز اهمیتی ندارد. محیط های دانشگاهی، سالن های پذیرایی، ساختمان های مسکونی و سالن های ورزشی از جمله کاربردهای این نوع سیستم تهویه مطبوع می باشد. مشخصات اصلی یک کولر گازی غیر صنعتی یا معمولی در مقایسه با کولر گازی صنعتی عبارتند از:

 • نوع فیلتر
 • ابعاد دستگاه
 • سیستم رطوبت ساز

تهویه مطبوع بهداشتی

تهویه مطبوع بهداشتی در محیط های ایزوله یا اتاق های تمیز استفاده می شود. فناوری به کار رفته در طراحی این نوع دستگاه مولد هوا به گونه ای است که می تواند درصد بالایی از هوای پاک را در محیط ایجاد کند.

کولر داخلی در سقف

کولر گازی سقفی توکار به دلیل ظرفیت تهویه کم و اندازه کوچک خود شناخته شده است. این نوع از ژنراتورهای هوا توانایی ارائه هوای بیشتر در فشار بالاتر را فراهم می کنند. رستوران ها، سوله ها و مغازه ها از جمله کاربردهای این نوع سیستم تهویه مطبوع می باشد.

تهویه مطبوع با حجم هوادهی ثابت (CAV)

با این نوع کولر گازی به عنوان سیستم تهویه، دبی جریان هوای خروجی ثابت است. امکان تغییر دمای داخل محیط مورد نظر با تغییر دمای هوای خروجی دستگاه وجود دارد.

تهویه مطبوع با حجم تهویه متغیر (VAV)

ویژگی این نوع کولر گازی ثابت بودن دمای هوای خروجی است. در این نوع سیستم تهویه مطبوع با تغییر حجم تهویه دمای محیط مورد نظر تنظیم می شود.

تهویه مطبوع افقی و عمودی

تفاوت اصلی این دو نوع کولرگازی در شکل بدنه آنهاست. کولرهای افقی عمدتاً بر روی پشت بام ها نصب می شوند.

۳ کاربرد مهم تهویه مطبوع به عنوان سیستم تهویه

3 کاربرد مهم تهویه مطبوع به عنوان سیستم تهویه

هر نوع کولر گازی بر اساس عملکردی که دارد برای محیط های مختلف استفاده می شود. کاربردهای اصلی این دستگاه ها را می توان به صورت زیر ارائه کرد:

 • بیمارستان ها و مراکز درمانی: به دلیل اهمیت هر دو فاکتور دما و رطوبت در این محیط ها، کولرهای بهداشتی بهترین گزینه هستند.
 • مجتمع های مسکونی: برای ساختمان های مسکونی تنظیم رطوبت و دما در محیط عامل مهمی در نظر گرفته می شود. در این صورت می توان از کولرهای آپارتمانی استفاده کرد.
 • مراکز صنعتی: در محیط های صنعتی استفاده از سیستم تهویه مطبوع و استفاده از کولرهای صنعتی می تواند در تامین هوای پاک و حذف آلاینده های موجود بسیار موثر باشد.

نکات اساسی در خرید کولر گازی

مهم ترین فاکتور در هنگام خرید کولر گازی یا سیستم تهویه مطبوع توجه به محیط کاربری این دستگاه است. به عنوان مثال برای محیط های صنعتی نسبت به منازل مسکونی، نوع دستگاه مورد استفاده متفاوت خواهد بود. در محیط های صنعتی، فیلتراسیون و حذف آلاینده ها از محیط، مهمترین عامل در انتخاب نوع دستگاه می باشد. اما در ساختمان های مسکونی، اطمینان از دما و رطوبت مطلوب در اولویت است.

مزایای تهویه مطبوع به عنوان یک سیستم تهویه

امروزه مزایای استفاده از سیستم تهویه مطبوع در محیط های مختلف مسکونی، صنعتی، تجاری، تفریحی و پزشکی بسیار افزایش یافته است. مزایای استفاده از کولر گازی را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

 • سهولت استفاده به دلیل استفاده از سیستم های کنترل هوشمند در طراحی دستگاه
 • امکان تولید در ظرفیت های مختلف
 • اطمینان از هوای پاک و تازه در محیط
 • قابلیت فیلتر کردن و تنظیم رطوبت
 • مصرف بهینه انرژی

آخرین کلمه

امروزه استفاده از کولر در محیط های مختلف برای اطمینان از دما و رطوبت مورد نیاز ضروری است. عملکرد این دستگاه توسط قطعات طراحی شده مختلفی انجام می شود. ارائه کامل کولر گازی به عنوان یک سیستم تهویه نشان می دهد که انتخاب انواع مختلف این دستگاه باید بر اساس نوع نیاز و محیط مورد نظر صورت گیرد. بر این اساس می توان به بهترین بازده از نظر تامین سرمایش، گرمایش و رطوبت در فضای مورد نظر دست یافت.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟