مهاجرت آیو با ۱۰۸ کانال پخش زنده به زیرساخت تصویری آباران


تلویزیون اینترنتی Ayo با پخش زنده ۱۰۸ شبکه خصوصی و عمومی یکی از بازیگران مهم در زمینه IPTV و VOD در ایران محسوب می شود که بر اساس زیرساخت ابری آروان ساخته شده است. هم اکنون سرویس میزبانی ویدیویی آروان امکانات جدید و متنوع ایو را ارائه می دهد.

محصول پلتفرم ویدیوی ابر اروان علاوه بر ارائه خدمات به وب سایت های کوچک و متوسط ​​متعدد، زیرساخت کسب و کارهای ویدیویی پرطرفدار مانند Futboli، IU و Futbol360 را نیز میزبانی می کند. در این مقاله به بررسی مهاجرت IU از زیرساخت سنتی به زیرساخت ابری آروان پرداختیم و این زیرساخت ابری را بررسی کردیم.

پلت فرم میزبانی ویدیو؛ از چند منطقه بندی و مقیاس پذیری بالا تا ادغام با CDN آروان

سرویس میزبانی ویدیو ابر اروان این به تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان محتوا اجازه می‌دهد تا محتوای ویدیویی خود را در یک محیط ابری امن بدون مشکلات زیرساخت به فرمت‌های مختلف تبدیل کنند. این پلتفرم ویژگی های مختلفی را ارائه می دهد که باعث شده است تا کسب و کارهای محبوب با ترافیک بالا از آن استفاده کنند.

افزودن قابلیت دریافت گزارش‌های متنوع و سفارشی‌شده در مورد ساعات تماشا، ترافیک و تعداد پخش یا بازدید از پلتفرم ویدیوی ابری اروان، تصمیم‌گیری مبتنی بر داده‌ها را برای تولید محتوای ویدیویی آسان‌تر می‌کند.

علاوه بر این، در آخرین نسخه پخش کننده ابری آروان، گزینه های سفارشی سازی مختلفی ارائه شده است. پشتیبانی از نسبت های بیشتر، تغییر مقیاس پخش کننده به هر اندازه کوچکتر یا بزرگتر، تغییر برخی تنظیمات پخش کننده آروان مانند رنگ و زبان، افزودن میانبرها و نکات ابزار به زبان فارسی و انگلیسی از جمله این ویژگی های جدید است.

تولیدکنندگان محتوای ویدیویی و صاحبان وب‌سایت‌های مرتبط، علاوه بر کسب درآمد از طریق ارسال محتوای تبلیغاتی در سرویس ویدیو ابراروان، می‌توانند از طریق پخش تبلیغات از سرویس پخش زنده نیز کسب درآمد کنند.

علاوه بر این، اضافه شدن قابلیت افزودن واترمارک به پخش زنده در پلتفرم ویدیوی ابراروان به کاربران این امکان را می دهد که علاوه بر ویدیوها، واترمارک نیز به پخش زنده خود اضافه کنند. پشتیبانی از چندین فایل با زیرنویس، دوبله و واترمارک و همچنین امکان ارائه ویدئو با کیفیت های مختلف، انعطاف خوبی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

یکی دیگر از ویژگی های این پلتفرم این است که کسب و کارها می توانند از بسیاری از مناطق با زیرساخت ابری آروان استفاده کنند و پایداری محصولات خود را افزایش دهند. اگر یک مرکز داده از کار بیفتد، معماری به گونه ای طراحی شده است که وقتی یک مرکز داده از دسترس خارج می شود، خدمات از دیگر مراکز داده ابری آروان ادامه می یابد.

علاوه بر این، ادغام پلتفرم ویدیوی ابری آروان با CDN آروان، سرعت بارگذاری محتوا را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. کاربر نهایی در هر کجا که باشد با اتصال به نزدیکترین سایت CDN آروان می تواند مطالب را سریعتر و با کیفیت بالاتر از قبل دریافت کند.

رفع نیازهای IO با زیرساخت ابری آروان

آیو برای قله های لحظه ای بسیار مرتفع در ساعات مسابقات ورزشی و برنامه های پرمخاطب به یک زیرساخت قابل اعتماد و مقیاس پذیر نیاز داشت. نیاز به پاسخ زیرساختی به درخواست های روزافزون مخاطبان IU و در عین حال مقیاس پذیری و پایداری زیرساخت و همچنین آرشیو هزاران ویدئو در IU و پخش زنده ۱۰۸ شبکه تلویزیونی باعث شد که IU مشکل از نظر فنی پیچیده است

Ayo در سال های گذشته از CDN آروان استفاده کرده است و در زمان اوج ترافیک به اروان آمده است. سپس، تابستان گذشته، آیو مهاجرت کامل ابری خود را به ابر آروان تکمیل کرد و اکنون از ویدیو، پخش زنده، ابر، CDN و محصولات پشتیبانی آروان استفاده می کند.

آوین نیز در این مهاجرت نقش بسزایی داشت. آوین یک شرکت نرم افزاری است که در زمینه ارائه بسترهای IPTV و VoD فعالیت می کند. آوین در واقع هسته نرم افزاری این مهاجرت را توسعه داد و یک همکاری سه جانبه بین آیو، آروان و آوین ایجاد شد.

آیو از زمان مهاجرت به ابراروان با کیفیت و سرعت بالاتری در خدمت مخاطبان خود بوده است. به گفته جلال جلیلی، مدیر ارشد فناوری آیو، “در این ماه ها رضایت کاربران آنها افزایش یافته و مسابقات ورزشی توسط مخاطبان آیو بیشتر شده است.”

توسعه Ayo بدون مسائل زیرساختی

مهاجرت IPTV Ayu به سرویس ابری آروان باعث صرفه جویی اقتصادی قابل توجهی در زمینه حفظ زیرساخت های این سازمان شد. همچنین فضایی را برای توسعه نامحدود سیستم بدون نگرانی در مورد محدودیت های زیرساخت و پلت فرم ایجاد کرد.

به گفته جلیلی، با مهاجرت آیو به اروان، کیفیت خدمات و در نتیجه سطح رضایت کاربران و مشتریان افزایش چشمگیری داشته است. با مهاجرت IU به Arwan Cloud، هزینه های نگهداری زیرساخت به میزان قابل توجهی کاهش یافت و در نتیجه صرفه جویی اقتصادی قابل توجهی داشت.

از سوی دیگر دسترسی به پهنای باند نامحدود به دلیل ارتباط با CDN و سرویس ابری، پشتیبانی از ۵۰۰۰۰۰ کاربر همزمان و توزیع سرور در سایت های پاپ مختلف از مزایای این مهاجرت در بخش زیرساخت برای Io است.

تیم های فنی آیو، آوین و ابر آروان در دوران مهاجرت همکاری های مختلفی داشتند و اکنون آیو ماه هاست با پایداری زیرساخت به مشتریان خود خدمات رسانی می کند.

مقیاس پذیری زیرساخت ابری و شکستن رکورد IO

در زمان مهاجرت به فضای ابری، Ayo حدود ۸۰ شبکه اختصاصی داشت و اکنون این تعداد به ۱۰۸ شبکه رسیده است. IPTV Ayo اولین سرویس فعال در بستر آروان بود که پخش ۲۴ ساعته داشت. وجود جریان ۲۴ ساعته با چالش های زیادی همراه است که یکی از آنها مربوط به طراحی سیستم است.

طراحی سیستم به گونه ای توسعه یافته است که فرآیند توسعه و پیاده سازی باعث ایجاد وقفه در جریان نشود. در طراحی زیرساخت ابری اروان این امکان در نظر گرفته شد و تغییرات ایجاد شده هیچ گونه وقفه یا وقفه ای در روند پخش شبکه ایجاد نکرد.

در حال حاضر ۱۱۰۰۰ ویدیو در Ayo وجود دارد که با دسته بندی های مختلف در دسترس مخاطبان قرار دارد. علاوه بر این، یکی از ویژگی های فعلی Ivo، Catch-Up است. کچاپ ویدیوها را به مدت دو هفته ذخیره می کند. همه بینندگان Ayo می توانند برنامه های قبلی را ببینند. حفظ این حجم نیاز به فضای ابری دارد که ذخیره سازی ابری آروان به خوبی آن را مدیریت کرده است.

در اوج ترافیک بازی استقلال و پرسپولیس در ۵ اسفند ۱۴۰۰، IU توانست میزبان ۱۹۰ ترابایت ترافیک لحظه ای با زیرساخت ابری آروان باشد که ۹۵۰۰ برابر بیشتر از رکورد قبلی ترافیک زیرساخت IU است.

سرویس میزبانی ویدیو ابر اروان ماه هاست که آماده میزبانی از کسب و کارهای بزرگ ویدئویی است. محصول پلتفرم ویدیویی آروان که با CDN آروان ادغام شده است، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان ویدئو را قادر می‌سازد تا پایداری مقیاس‌پذیر داشته باشند، سرعت و کیفیت نمایش ویدیو را به‌طور چشمگیری افزایش دهند و مشکلات زیرساختی خود را حل کنند.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟