موشک مافوق صوت چین/ناو هواپیمابر YG-21 قاتل و تهدیدی جدی برای آمریکا (+ فیلم و عکس)


عصر ایران است. مجله تصویری تفنگ – ارتش چین در ۷ نوامبر در جریان نمایش هوایی موشک های ضد کشتی مافوق صوت ایهاG-21 Eagle Strike (YJ-21 Eagle Strike) این اولین نمایش عمومی شناخته شده موشک YG-21 است که به عنوان قاتل شناخته می شود. ناوهای هواپیمابر به نام این موشک قابل استفاده در رزمناوها و ناوهای هواپیمابر چینی است و یکی از تسلیحاتی است که چین برای تغییر موازنه نیروی دریایی به نفع خود به آن تکیه می کند.

عجب موشکیG-21; قاتل ناوهای هواپیمابر

در ماه آوریل، نیروی دریایی چین آزمایشی را آغاز کرد عجب موشکیG-21 از یک رزمناو Type 055 Renhai. Type 055 یک حامل قدرتمند است موشک اف چین قبلا از موشک های بالستیک زمین پرتاب DF-21 و دفاع-۲۶ به عنوان سلاح های کشنده برای ناوهای هواپیمابر معرفی شدند. بمب افکن H-6 این کشور می تواند به موشک بالستیک ضد کشتی نیز مسلح شود.

موشک YG-21;  قاتل ناو هواپیمابر و تهدیدی جدی برای آمریکا

حداکثر سرعت موشک YG-21 10 ماخ است. حداکثر برد این موشک ۹۳۲ مایل (۱۵۰۰ کیلومتر) است که آن را به گزینه ای خطرناک برای آن تبدیل می کند نیروی دریایی آمریکا به دلیل سرعت بالای خود، موشک YG-21 می تواند برای سیستم رزمی Aegis که از ناوهای هواپیمابر آمریکایی و کشتی های اسکورت آنها محافظت می کند، مشکلاتی ایجاد کند.

Aegis یک سیستم مدیریت نبرد پیشرفته متشکل از رادارها و موشک های رهگیر است، اما می تواند با موشک های سرعت بالا YG-21 مبارزه کند.

رزمناو تایپ ۰۵۵ نیروی دریایی چین یکی از ادوات نظامی درخشان نیروی دریایی این کشور محسوب می شود. این رزمناو ۱۳۰۰۰ تنی بزرگتر از رزمناوهای مجهز به Aegis نیروی دریایی آمریکا مانند کلاس Ticonderoga است. نیروی دریایی چین دارای هشت عدد است کشتی جنگی کلاس Renhai و دو رزمناو دیگر نیز روند ساخت را در دالیان دنبال می کنند. موشک YG-21 این رزمناوها را کشنده تر می کند.

کلاس Renhai با قابلیت های ضد موشکی به یکی از کشنده ترین کشتی های جنگی در نیروی دریایی چین تبدیل خواهد شد.

موشک YG-21;  قاتل ناو هواپیمابر و تهدیدی جدی برای آمریکا

عجب موشکیG-21 در میدان نبرد

چین توجه ویژه ای به موشک های ناوهای حامل خود دارد. این کشور قصد دارد توانایی ناوهای هواپیمابر آمریکایی را برای حرکت در مناطق خاص محدود کند. این می تواند رویکرد آمریکا به نبرد دریایی در اقیانوس هند و اقیانوس آرام را تغییر دهد.

موشک YG-21 قبل از اینکه به طور کامل عملیاتی شود باید آزمایش های بیشتری را پشت سر بگذارد، اما نیروی دریایی چین آنقدر به موشک ها اطمینان دارد که در نمایشگاه Zhuhai در سال ۲۰۲۲ به نمایش گذاشته می شود. در واقع، چینی ها به نوعی قصد داشتند این موشک ها را ارسال کنند. پیام این است که از نشان دادن کارت خود نمی ترسند و معتقدند که می توانند در برابر نیروهای دشمن به ویژه آمریکایی ها پیروز شوند.

موشک YG-21;  قاتل ناو هواپیمابر و تهدیدی جدی برای آمریکا

چین منتظر لحظه مناسب است

موشک YG-21 ممکن است هنوز توانایی اصابت یک هدف متحرک را نداشته باشد، اما نیروی دریایی چین نشان داده است که صبر و تعهد خود را برای توسعه سلاح هایی برای کشتن ناوهای هواپیمابر دارد. همچنین مشخص نیست که آیا این موشک توانایی مانور در هنگام پرواز را دارد یا خیر. این ویژگی ها بیشتر مورد توجه آمریکایی هاست.

آمریکایی ها باید یک طرح موشکی مرگبار برای ناوهای هواپیمابر ارائه دهند که می تواند شامل دفاع لایه ای با لیزرهای ضد موشک باشد.

رزمناوهای تایپ ۰۵۵ چین در کنار موشک های ضدهوایی نگرانی جدی آمریکایی ها را به همراه دارد. نیروی دریایی چین نشان داد که به مرور زمان در حال افزایش توانایی ها و مهارت های خود است و این امر آمریکایی ها را نگران کرده است.