مکرون در محاصره مجلس، صنعت و خیابان + فیلم و عکس – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، پس از تظاهرات چند روز گذشته در فرانسه، معترضان با پلیس درگیر شدند و ویترین مغازه ها را شکستند. این اعتراضات در بحبوحه اعتصاب اتحادیه ها بر سر افزایش دستمزدها برگزار می شود و به عنوان یکی از بزرگترین چالش های پیش روی امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه از آغاز دور دوم ریاست جمهوری خود، تلقی می شود. در حالی که مکرون این هفته وعده داد که وضعیت عادی خواهد شد و دولت دستور بازگشت به کار را صادر کرد، صف‌های طولانی برای بنزین ادامه یافت و رانندگان را ناامید کرد.

وزارت کشور فرانسه اوایل دیروز اعلام کرد که ۱۰۷۰۰۰ نفر در سراسر کشور به تظاهرات پیوسته اند که ۱۳۰۰۰ نفر از آنها در پایتخت هستند. در همین حال کنفدراسیون عمومی کار تعداد تجمع کنندگان در پایتخت را ۷۰ هزار نفر اعلام کرد. پلیس اعلام کرد که تاکنون ۱۱ معترض دستگیر شده اند. در همین حال، کنفدراسیون «ژنرال دو مسافرت رفتن»، دومین اتحادیه بزرگ فرانسه که رهبری اعتصابات را بر عهده دارد مسئول درده می گوید که روز گذشته بیش از ۱۵۰ تظاهرات مختلف در فرانسه برگزار شد.

ماکرون در محاصره مجلس، صنعت و خیابان + فیلم و تصاویر

اعتصابات روز سه شنبه بخش های عمومی مانند مدارس و حمل و نقل را تحت تاثیر قرار داد. از سوی دیگر، اعتصاب به پالایشگاه های فرانسه، بخش صنعتی این کشور را مختل کرد و عرضه در پمپ بنزین ها را مختل کرد. قطارهای منطقه به نصف کاهش یافت و خدمات اتوبوسرانی نیز تحت تأثیر قرار گرفت. این اثرات به ویژه صبح دیروز در مرکز پاریس قابل مشاهده بود.

ماکرون در محاصره مجلس، صنعت و خیابان + فیلم و تصاویر

ماکرون در محاصره مجلس، صنعت و خیابان + فیلم و تصاویر

ماکرون در محاصره مجلس، صنعت و خیابان + فیلم و تصاویر

امانوئل مکرون اکنون در تلاش است تا خشم را در سه جبهه مختلف آرام کند: کارخانه‌ها، خیابان‌ها و پارلمان. صحبت هایی وجود دارد که اعتراضات فرانسه می تواند برنامه های مکرون را به خطر بیندازد.

نیویورک تایمز در گزارش میدانی به سراغ برخی از مجموعه داران رفت. در همین حال، آنی دالی، معلم ۵۵ ساله، از کاهش خدمات اجتماعی که به گفته او پنج سال است ادامه دارد، شکایت دارد. وی با اشاره به اقشار مختلف دانشجویان، مهاجران، مستمری بگیران و اتحادیه های مختلف که با برچسب زدن خواهان افزایش دستمزد شده اند، می گوید: همه با هم در این مبارزه هستیم.

مقامات دولتی گزارش های ضد و نقیضی در مورد این اعتصابات منتشر کرده اند. در حالی که الیزابت پورنجرالد، نخست وزیر فرانسه اعتصابات را “غیرقابل قبول” خواند و گفت که اقلیت حق ندارد کشور را مسدود کند. دارویندر همان روز وزیر کشور به مشکل دستمزدها در فرانسه اذعان کرد و خواستار افزایش دستمزدها شد. آلما دوفوریکی از نمایندگان حزب چپ افراطی در حالی که در میان معترضان راهپیمایی می کرد، گفت: «اعتصاب، راهپیمایی، اعتراض». “ما باید حرکت را حفظ کنیم.
در ادامه تظاهرات دانش آموزان دبیرستانی نیز به معترضان پیوستند. آنها با در دست داشتن تابلوهایی زنگ خطر را به صدا درآوردند که جان دانش آموزان خطرناکتر شده است. در میان شعارها «معلم بیشتر، پلیس کمتر» نیز شنیده می شد.

علاوه بر مردم و اتحادیه‌ها، سیاستمداران چپ و رهبران اتحادیه‌های اعتصابی خواستار بسیج توده‌ای شده‌اند و می‌گویند این تظاهرات نمایانگر «سقوط» است. با تو با نارضایتی در فرانسه است.