میراث فرهنگی در بافت تاریخی یزد با مالکان همکاری کند – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرنگار مهر ، آیت الله محمدرضا ناصری در دیدار با نماینده ویژه میراث فرهنگی کشور و مدیران و مسئولان میراث فرهنگی استان یزد، بر اهمیت حفظ و نگهداری بافت تاریخی در شرایط بحرانی اشاره کرد. و اظهار داشت: تدابیر استاندار، شهرداری و میراث فرهنگی استان باید اندیشیده شود تا در صورت بحران بافت تاریخی و بناهای تاریخی با مشکل مواجه نشویم.

وی افزود: قسمت های آسیب دیده بافت تاریخی عمدتا مربوط به خانه های خالی از سکنه است و میراث فرهنگی باید برای مرمت، مرمت و مقاوم سازی خانه ها با مالکان همکاری کند.

امام جمعه یزد با اشاره به حضور گردشگران خارجی در ایام محرم در شهر یزد تصریح کرد: راهنمایان تور باید افراد آگاه و با تجربه باشند، بنابراین در این ایام ماهیت واقعه عاشورا، اهمیت ایام محرم و موقعیت مکانی است. مکان های مذهبی تا بتوانند خود را به خوبی برای این گردشگران توضیح دهند

ناصری گفت: حفظ حریم خانواده و همسایه در معماری ایران به ویژه در شهرهای کویری به خوبی دیده می شود و راهنمایان تور باید بتوانند این موارد را به وضوح به بیگانگان منتقل کنند و آداب، منش، اخلاق و اخلاق را توضیح دهند. رفتار مردم یزد خوب است.”

وی تبلیغ سالم دین و نظام در ایام محرم را ضروری دانست و گفت: باید این ایام را گرامی بداریم و بتوانیم چهره واقعی اسلام و کشور را به جهانیان معرفی کنیم.

تی آفتی برای بازگرداندن آرامش به زندگی مردم

نماینده ویژه میراث فرهنگی کشور با اشاره به وقوع سیل اخیر در استان و شهر یزد گفت: تصاویر غم انگیز غم و اندوه مردم یزد از تخریب های ایجاد شده یک روی سکه است و طرف دیگر، تصاویر زیبای کمک و همدلی.» مردم برای تسهیل شرایط در کنار یکدیگر هستند.

وی افزود: حضور معلمان و دانش آموزان در بافت تاریخی برای مرمت و بازسازی خانه ها و بناهای آسیب دیده از دیگر تصاویر زیبای ثبت شده در شرایط سخت و بحرانی است.

نماینده ویژه میراث فرهنگی کشور علاوه بر قدردانی از مسئولان و مردم یزد، تصریح کرد: دستورات قطعی رئیس جمهور، وزیر کشور و وزیر میراث فرهنگی کشور در خصوص خسارات وارده به این شهر داده شده است. یزد و امیدواریم آسایش و آرامش هر چه زودتر برقرار شود. آرامش به زندگی مردم روستا باز خواهد گشت.