می خواهیم به یک توافق خوب، قوی و با ثبات برسیم – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، آخرین روز همایش رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور عصر پنجشنبه به میزبانی وزارت امور خارجه و با حضور حسین امیرعبدلاخیان در دفتر امور سیاسی و بین الملل برگزار شد. مطالعات وزارت امور خارجه و با حضور استانداران این وزارتخانه.

در این دیدار که حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، معاونین این سازمان و تعدادی از معاونان و مقامات ارشد وزارت امور خارجه حضور داشتند، وزیر امور خارجه حسین امیرعبداللهیان تاکید کرد: با سیاست، اقتصاد، امنیت و فرهنگ حلقه ها می توانند به طور مستمر به اهداف نظام در خارج از کشور دست یابند.

وزیر امور خارجه کشورمان تحول فرهنگی، لزوم هماهنگی هر چه بیشتر بین نهادهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در امور فرهنگی و رعایت مقررات کشور ماموریت را سه اصل مهم برای پیشبرد اهداف فرهنگی در خارج از کشور برشمرد. .

امیر عبدالخیان با اشاره به ظرفیت و توان بالای جامعه ایرانیان خارج از کشور، توجه به ایرانیان خارج از کشور، تسهیل هر چه بیشتر امور کنسولی، فرهنگی و اجتماعی و گسترش زبان متمدن فارسی با همکاری ویژه وزارت امور خارجه. و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت.

وزیر امور خارجه از تاکیدات رئیس جمهور و تمرکز فعلی دولت بر تدوین قانون جامع ایرانیان مقیم خارج از کشور به عنوان یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه نام برد.

امیر عبدالخیان توجه ویژه وزارت امور خارجه به دیپلماسی اقتصادی در ۱۰ ماه گذشته را از دیگر موضوعات بسیار مهم در دستور کار دستگاه سیاست خارجی عنوان کرد.

رئیس معاونت دیپلماسی کشورمان در ادامه به تشریح آخرین تحولات مربوط به مذاکرات برای رفع تحریم ها پرداخت و افزود: ما در دستگاه دیپلماسی بر مذاکرات نظارت خواهیم کرد، اما می خواهیم به توافق خوب، قوی و با ثبات برسیم.

وزیر امور خارجه کشورمان توجه بیشتر به جایگاه زبان فارسی را که سهم ویژه ای در شکل گیری هویت ایرانیان خارج از کشور دارد را از اولویت های وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ اسلامی برشمرد. و ارتباطات

در این دیدار برخی از رایزنان فرهنگی سوالات، مسائل و مشکلات خود را با وزیر امور خارجه در میان گذاشتند.

حجت الاسلام ایمانی پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنانی گفت: در نشست یک هفته ای رایزنان فرهنگی، موضوعات مبتنی بر دانش، تقریب و جاذبه فرهنگی از محورهای اصلی برگزاری این مراسم بود. دهمین نشست رایزنان فرهنگی نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور.

در این جلسه مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گزارشی از اقدامات اقتصادی و همچنین ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه، امرودی رایزن فرهنگی عامری مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور، شیخ الاسلامی، معاون وزیر امور خارجه و تعدادی از دستیاران و مدیران ارشد کشور حضور داشتند و به بیان نظرات خود پرداختند.

امیر عبدالهیان نیز درباره این دیدار در توئیتی نوشت: امروز به همراه ریاست محترم جمهوری و مدیران عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی میزبان گروه فرهنگی رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بودم. اولویت های فرهنگی در خارج از کشور با حضور مدیران ارشد مربوطه وزارت امور خارجه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. سخنان بزرگی در مورد فرهنگ و مدنیت و ایده های جالبی مطرح شد.