نامه روسیه به دبیرکل سازمان ملل – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، “واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در نامه ای از آنتونیو به دبیرکل سازمان ملل متحد. گوترش او می خواست هر کاری که ممکن است انجام دهد تا اوکراین را از انجام تحریکات “بمب کثیف” جلوگیری کند.

در این نامه آمده است: ما از دبیرکل سازمان ملل می‌خواهیم تا تمام توان خود را برای جلوگیری از وقوع این جنایت شنیع انجام دهد.

نبنزیا وی هشدار داد: ما استفاده از بمب کثیف توسط رژیم کیف را به عنوان یک اقدام تروریسم هسته ای در نظر خواهیم گرفت.

تاس همچنین در گزارش خود به اطلاعات دریافتی از وزارت دفاع روسیه استناد کرده و بر اساس این اطلاعات گزارش داده است که در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل آمده است که این اقدام تحریک آمیز می تواند با حمایت کشورهای غربی انجام شود. و روسیه از کشورهای غربی می خواهد که بر رژیم آن تأثیر بگذارند خوب به برنامه های خطرناکی که صلح و امنیت بین آنها اعمال می شود بین المللی تهدید به توقف می کند.

نماینده روسیه در نامه خود همچنین تاکید می کند: با توجه به پیشینه کمپین تبلیغاتی ضد روسی، می خواهیم تاکید کنیم که فدراسیون روسیه هیچ گونه قصد یا برنامه ای برای استفاده از سلاح هسته ای در اوکراین ندارد.

این نامه در همان زمان ارسال شد که “آره استولتنبرگدبیر کل ناتو بالوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده و بن والاس وزیر دفاع بریتانیا در مورد ادعاهای روسیه در مورد استفاده احتمالی اوکراین از بمب کثیف صحبت کردند. دبیرکل ناتو در توییتی نوشت: من با آستین و والاس در مورد ادعای نادرست روسیه صحبت کردم و به ادعای مسکو اشاره کردم که اوکراین در حال آماده شدن برای استفاده از بمب کثیف در خاک خود است، علی‌رغم انکار متحدان ناتو. روسیه نباید از این ادعا به عنوان بهانه ای برای تشدید تنش استفاده کند. ما در حمایت از اوکراین تزلزل ناپذیریم.

استولتنبرگ پیشتر در مصاحبه ای با یک سیاستمدار او گفت که باور ندارد اوکراین بتواند از “بمب کثیف” در خاک خود استفاده کند.

زودتر روز دوشنبه، “ایگور کریلوف“رئیس نیروهای دفاع هسته ای، شیمیایی و بیولوژیکی روسیه (NKB) گفت که رژیم … خوب می تواند یک بمب کثیف را منفجر کند. وی توضیح داد که در صورت انفجار بمب کثیف، ایزوتوپ های رادیواکتیو توسط سیستم مانیتورینگ بین بین المللی در اروپا مستقر شده و سپس روسیه به استفاده از سلاح های هسته ای تاکتیکی متهم خواهد شد. مطابق با کریلوفیک بمب کثیف ممکن است حاوی اکسید اورانیوم از پیل های سوخت هسته ای مصرف شده باشد که در مخزن سوخت مصرف شده یک نیروگاه هسته ای ذخیره شده است. علاوه بر این، ذرات رادیواکتیو از مخزن سوخت هسته ای مصرف شده چرنوبیل می توانند استفاده شوند.

ارتش توضیح داد که “بمب کثیف” محفظه ای از ایزوتوپ های رادیواکتیو و مواد منفجره است و هنگامی که مواد هسته ای منفجر می شود، با موج انفجار گسترش می یابد و مناطق وسیعی را آلوده می کند که باعث مسمومیت با تشعشعات می شود.

از سوی دیگر، سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه روز گذشته گفت که احتمال استفاده اوکراین از بمب کثیف (بمبی حاوی مواد رادیواکتیو) در خاک خود وجود دارد تا مسکو را در این زمینه محکوم کند.

دیمیتری هم همینطور پسکوف سخنگوی کاخ کرملین نیز تهدید به استفاده از کی را واقعی خواند خوب از “بمب کثیف” او تاکید کرد که این تصمیم دریافت می کنم این به کشورهای غربی بستگی دارد که به خطری که دارد باور کنند یا نه.

پسکوف وی گفت: اینکه آنها (غربی ها) به اطلاعات طرف روسی اعتماد ندارند به این معنا نیست که دیگر تهدید استفاده از بمب کثیف احساس نمی شود و از بین خواهد رفت. تهدید همچنان پابرجاست. این اطلاعات توجه نمایندگان وزارت دفاع روسیه را به خود جلب کرده است و اکنون بر غربی هاست که این تهدید را باور کنند یا نه.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز در بیانیه ای جداگانه اشاره کرد که مسکو در حال آماده شدن برای طرح موضوع احتمال استفاده کیف از بمب کثیف در سازمان ملل است.

نگرانی های مسکو در مورد این موضوع در بحبوحه ترس فزاینده در میان مقامات و رسانه های غربی در مورد وقوع جنگ هسته ای در اوکراین مطرح شده است. در واقع، بسیاری از رسانه ها و مقامات غربی ظاهراً از دکترین تسلیحات هسته ای روسیه بی اطلاع هستند یا عمداً در مورد آن دروغ می گویند. بر اساس دکترین روسیه، استفاده از سلاح هسته ای بدون تهدید ملموس علیه این کشور ممنوع است.

یک «بمب کثیف» که به آن «دستگاه رهاسازی» می گویند. رادیولوژیکیا همان طور که گفته می شود RDD از ترکیب مواد منفجره معمولی با مواد رادیواکتیو تشکیل شده است. چنین بمب معمولاً از دینامیت یا سایر مواد منفجره برای انتشار غبار یا دود رادیواکتیو و ایجاد آلودگی رادیواکتیو استفاده می کند.