نجات ۵ کوهنورد گیر افتاده در سبلان – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر، محمد مظفری پیش از پایان عملیات امداد و نجات کوهنوردان سبلان پیش از ظهر پنجشنبه اظهار داشت: ۵ کوهنورد که به دلیل آشنایی نداشتن با راه صعود به کوه سبلان در مسیر گیر افتاده بودند با تلاش گروه سرخ. تیم امداد هلال مشگین شهر نجات یافتند

وی با اشاره به اینکه بارها به کوهنوردان نسبت به کوهنوردی هشدار داده ایم، تصریح کرد: صعود کوهنوردانی که از مسیرها و گردنه های این کوه اطلاعی ندارند باعث سردرگمی و در نهایت گرفتار شدن این افراد در دامنه های آن می شود که مورد انتظار کوهنوردی است. شورا در این زمینه کارنامه علمی و جدی دارید.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان مشگین شهر وی گفت: پس از تماس تلفنی مبنی بر مفقود شدن ۵ کوهنورد به دلیل عدم اطلاع از مسیر صعود و مواجهه با خطر پرتاب از صخره های بالای سنگ پروانه، جبهه شمال شرق بلافاصله این موضوع را در دستور کار امداد و نجات کوهستان هلال احمر قرار داد. تیم مشگین شهر قرار گرفت.

مظفری با بیان اینکه هر ساله شاهد گرفتار شدن چندین کوهنورد به دلیل ناآگاهی از سبلان و مسیرهای کوهنوردی آن هستیم و حتی جان خود را از دست می دهند، افزود: پس از دریافت گزارش سریع، فرمانده عملیات با تیم های تخصصی امداد و نجات کوهستان تماس گرفت و در قالب سه تیم آماده باش شدند. و در شرایطی که نجات آماده عمل شد، حمایت شد.

وی خاطرنشان کرد: تیم‌های امدادی با تجزیه و تحلیل داده‌ها و اطلاعات موجود، شرایط جوی حاکم و تاریکی شب به سرعت به محل اعلام شده رفته و در ساعات پایانی شب مفقودان را پیدا و نسبت به رهایی از اورژانس اقدام کردند. و شرایط خطرناک و کوهنوردان را با خیال راحت به منطقه امن راهنمایی می کند.