رژیم لاغری سریع

نحوه تشخیص روابط نادرست: علائمی که باید بدانید


اطلاعیه پیوند وابسته: اگر با استفاده از پیوندهای ارائه شده در این صفحه خریدی انجام دهید، ممکن است از طریق BetterHelp یا سایر فروشندگان غرامت دریافت کنیم. بیشتر بدانید.
آخرین به روز رسانی در ۱۲ دسامبر ۲۰۲۱ توسط رندی ویترز، LCMHC

خشونت خانگی یکی از رایج ترین و کم گزارش ترین جرایم در جهان است. به گفته ائتلاف ملی علیه خشونت خانگی (NCADV)، تقریباً ۲۰ نفر در دقیقه توسط یک شریک صمیمی در ایالات متحده مورد آزار فیزیکی قرار می گیرند.

در یک سال، این معادل بیش از ۱۰ میلیون زن و مرد است.

در این مقاله در مورد خشونت خانگی و سایر اشکال روابط خشونت آمیز صحبت خواهیم کرد. برای اهداف این بحث، من از اصطلاحات «خشونت خانگی» و «روابط توهین آمیز» تا حدودی به جای یکدیگر استفاده خواهم کرد. ما تمایل داریم که خشونت را ماهیتی فیزیکی بدانیم، اما خشونت می تواند روانی و عاطفی نیز باشد.

چگونه علائم هشدار دهنده یک رابطه بد را تشخیص دهیم؟
چگونه علائم هشدار دهنده یک رابطه بد را تشخیص دهیم؟

بیایید با تعریف شروع کنیم:

خشونت خانگی چیست؟

خشونت خانگی هر رفتاری است که بر تمامیت فیزیکی، عاطفی، مالی یا جنسی یک فرد در یک رابطه تأثیر می گذارد. فرد می تواند قربانی خشونت شود بدون اینکه مورد تهاجم فیزیکی قرار گیرد. اگر شریک زندگی شما سعی می کند از طریق تهدید یا ارعاب شما را کنترل کند، او مرتکب خشونت خانگی شده است.

۳ نوع خشونت خانگی در روابط خشونت آمیز

 • خشونت فیزیکی عبارت است از هل دادن، هل دادن، کتک زدن، لگد زدن، تف کردن، گاز گرفتن، خفه کردن یا سایر اشکال خشونت که هدف آن آسیب رساندن است. در برخی موارد، خشونت فیزیکی طبیعی و حتی نشانه ای از عشق در روابط جنسی شما دیده می شود.
 • خشونت عاطفی هر رفتاری است که برای آسیب رساندن، آزار و اذیت، ارعاب یا تحقیر انجام می شود.
 • خشونت جنسی هر نوع تماس یا فعالیت جنسی بدون رضایت است. این شامل تماس یا فعالیت جنسی ناخواسته و بدون رضایت است – بوسیدن، لمس کردن، پیش بازی، آمیزش بدون رضایت، یا دخول اجباری.

روابط توهین آمیز به کندی توسعه می یابند، اما برای جستجوی نشانه ها هرگز زود نیست. سوء استفاده کنندگان از تکنیک های آراستگی مانند کنترل رفتار و واکنش قربانیان، نظارت بر آنها، جداسازی آنها از سیستم حمایتی خود و دستکاری آنها برای انجام کارهایی برخلاف میل خود استفاده می کنند.

تشخیص خشونت شریک جنسی به دلایل زیادی ممکن است دشوار باشد.

اول، به این دلیل که به تدریج ایجاد می شود: از دوره های رفتار خشن کمتر تا خشونت منظم و شدید. شما یک پسر را دوست دارید، اما پس از شش ماه از رابطه، او مست می شود و ساعت ها سر شما فریاد می زند، زیرا او حسادت می کند و فکر می کند که شما به او خیانت می کنید. “اشکالی ندارد! به دلیل یک بار سوءاستفاده، نیازی به بستن چمدان های خود ندارید. این همیشه اتفاق می افتد و ما می توانیم به همان سرعت جبران کنیم.” – با خودت میگی

سپس دفعه بعد که شریک زندگی شما مقداری مبلمان را خرد می کند. آسیب هر بار بدتر می شود.

مطمئناً، اگر شریک زندگی شما فقط پس از چند ماه آشنایی شروع به خفه کردن شما کند، تشخیص سوء استفاده در رابطه شما آسان تر خواهد بود. سپس تصمیم گیری آسان تر خواهد شد و بدون هیچ تردیدی آن را ترک خواهید کرد.

اما در طول زمانی که خشونت در حال افزایش بود، به نظر می رسید که شما خود را برای چیز سخت تری آماده کرده اید. من به آن عادت کردم: من در برابر خشونت تحمل کردم.

دوم، تعریف سوء استفاده ممکن است سخت باشد، زیرا آزارگر تمام تلاش خود را می کند تا شما را گناهکار کند یا دیوانه به نظر برسید.

این رفتارها به عنوان سرزنش قربانی و قربانی شناخته می شوند. وقتی شریک زندگی شما به آرامی می گوید: “عزیزم، تو همه چیز را درست می کنی!” – بعد از نیم ساعت کوبیدن به دیوار و جیغ زدن – این چراغ گاز است. وقتی می گوید: بله، دیوار را چک کردم، اما تو بودی که مرا تحریک کردی! – این تقصیر قربانی است.

سوم، خشونت در یک رابطه توهین آمیز می تواند در چرخه های مختلف رخ دهد. پس از شیوع خشونت (فیزیکی یا عاطفی)، آشتی رخ می دهد که به آن «ماه عسل» می گویند. یک شریک ممکن است عذرخواهی کند، قسم عشق ابدی بدهد، هدیه بدهد و شما را در آغوش بگیرد.

مربوط: ۱۱ نشانه واضح از یک رابطه سمی که باید بدانید

با نگاهی به چنین رفتاری، ممکن است تعجب کنید: چگونه یک متجاوز می تواند چنین رفتاری داشته باشد؟

شاخص های اصلی روابط آزاردهنده

اگر متوجه هر یک از علائم هشدار دهنده زیر شدید، باید فورا کمک بگیرید. چه شما یا یکی از عزیزانتان قربانی یا متجاوز باشید، خشونت خانگی هرگز قابل قبول نیست.

لیست رایج ترین علائم را در زیر مشاهده کنید:

 • شریک زندگی شما می شکند یا تهدید می کند که اگر به دستورات او عمل نکنید، چیزهای شما را می شکند.
 • شریک زندگی شما مدام سر شما فریاد می زند.
 • شریک زندگی شما تهدید می کند که شما را ترک خواهد کرد، اما این کار را متوقف می کند.
 • شریک زندگی شما شما را به خاطر خلق و خوی بد یا تغییرات شخصیتی سرزنش می کند.
 • شریک زندگی شما تهدید می کند که شما را به خاطر شخص دیگری ترک می کند و این کار را انجام نمی دهد.
 • شریک زندگی تان شما را به خیانت متهم می کند یا به شما می گوید که با هم رابطه دارید تا به او نشان دهید که چه احساسی دارد.

علائم آزار جسمی

یکی از بارزترین نشانه های خشونت در یک رابطه، آزار فیزیکی است. این شامل فحش دادن، تهدید به خشونت فیزیکی، یا حتی انجام کاری است که می تواند بدون هیچ خشونتی باعث آسیب شود.

 1. وظیفه

نشانه آشکار خشونت فیزیکی ضربه زدن، هل دادن یا گرفتن است. شریک زندگی شما ممکن است پس از یک حمله عصبانیت عذرخواهی کند، اما این الگوی رفتاری احتمالاً تغییر نخواهد کرد. زور اغلب در روابط توهین آمیز استفاده می شود.

 1. تغییرات در تماس

وقتی متوجه می شوید که همسرتان به طور ناگهانی به شما گوش نمی دهد، متوجه تغییری در نحوه برخورد او با مکالمات یا تغییر در نحوه صحبت کردن درباره مسائل می شوید، این نشانه بدی است. این به این معنی است که خطر واقعی ضربه فیزیکی یا حتی بدتر از آن وجود دارد.

 1. مهار فیزیکی.

هنگامی که شریک زندگی شما تحت تأثیر، حسادت یا استرس است، ممکن است شما را از نظر فیزیکی مهار کند تا از خانه بیرون نروید یا از رختخواب خارج نشوید.

علائم آزار روانی

اگر شما یا شخصی که می شناسید در حال تجربه سوء استفاده عاطفی است، ممکن است بخواهید اقدامی انجام دهید. این نوع سوء استفاده لزوماً شامل آزار فیزیکی نیست، بلکه یک الگوی مداوم از دستکاری و کنترل رفتار است.

نمونه هایی از سوء استفاده عاطفی عبارتند از:

 • نگرش های سلطه جویانه یا تحقیر آمیز.
 • تماس‌ها، نامه‌ها، ایمیل‌ها یا بازدیدهای مکرر از یک فرد کنترل کننده.
 • برای ایجاد تغییراتی در سبک زندگی یا ظاهر فرد به تناسب ایده های فرد کنترل کننده در مورد اینکه چگونه باید ظاهر یا عمل کند، لازم است.
 • تاکتیک‌های مبتنی بر ترس، از جمله تهدید برای وارد کردن آسیب فیزیکی یا عاطفی.

وقتی احساس می‌کنید که شما یا یکی از عزیزانتان مورد آزار عاطفی قرار گرفته‌اید، می‌توانید اقداماتی را انجام دهید:

 • ارتباط با شخص را متوقف کنید.
 • به خود اجازه ندهید با آن شخص تنها باشید.

۶ نشانه رابطه عاطفی آزاردهنده که نباید نادیده بگیرید. با حسن نیت، BetterHelp و YouTube.

چگونه از خود یا فرد مورد علاقه خود در برابر روابط سوء استفاده کنید

بدرفتاری در اطراف ما وجود دارد، به خصوص در روابط، و ما هرگز نمی توانیم واقعاً بفهمیم که در درون یک رابطه چه می گذرد تا زمانی که آن را از نزدیک تجربه کنیم. بنابراین مهم است که بتوانید این علائم هشدار دهنده را بشناسید و بدانید که اگر شما یا یکی از نزدیکانتان مورد آزار قرار گرفت چه کاری باید انجام دهید.

برای کمک به جلوگیری از سوء استفاده و محافظت از خود یا یکی از عزیزان خود در برابر روابط بد، در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد.

 • از شهود خود استفاده کنید. اگر احساس می کنید چیزی اشتباه است، احتمالاً اینطور است.
 • علائم سوء استفاده را بشناسید. نشانه های زیادی وجود دارد، اما برخی از رایج ترین نشانه های خشونت خانگی در بالا توضیح داده شده است.
 • داشتن یک برنامه قبل از وقوع مهم است. هنگامی که وسایل خود را جمع کردید، با دوستان خود صحبت کنید و با کسانی که در هنگام تصمیم به ترک از شما حمایت می کنند، توافق کنید.
 • خدمات امداد خشونت و مراکز بحران را در شهر خود پیدا کنید تا در دسترس باشند. می‌توانید با پناهگاه‌های محلی و سازمان‌های خشونت خانگی تماس بگیرید، یا اگر در معرض خطر فوری هستید، فقط می‌توانید با ۹۱۱ یا خط تلفن تماس بگیرید.
 • پس از خروج از یک رابطه بد، ممکن است برای بازگرداندن تعادل روانی خود به مشاوره یا درمان نیاز داشته باشید.

مربوط: نحوه استفاده از روش سنگ خاکستری برای دفع خودشیفته ها (و سایر افراد سمی)

آخرین افکار

اگرچه اثرات سوء استفاده می تواند ناراحت کننده باشد، اما این چیزی نیست که شما باید از آن خجالت بکشید. شما یک جنگجو هستید. اجازه نده کسی چیز دیگری به شما بگوید. درک این نکته مهم است که سوء استفاده جنسی به معنای کنترل نیست. با این حال، بیشتر قربانیان خشونت خانگی دچار ترس از صمیمیت می شوند.

برای مبارزه با این، عزت نفس خود را از طریق تمرینات تقویت کنید و یاد بگیرید که چگونه به خود اعتماد کنید. با کمک یک درمانگر دارای مجوز، یا از طریق جلسات خوددرمانی، می توانید نقاط قوت اصلی خود را کشف کرده و ارزش خود را ابراز کنید.

هنگامی که نقاط قوت خود را کشف کردید و ارزش خود را پذیرفتید، احساس گناه، خشم و شرم شروع به محو شدن می کند و بهتر برای انتخاب های سالم آماده خواهید شد.

بزرگترین خدمات پزشکی در جهان. ۱۰۰% آنلاین

از بزرگترین شبکه درمانگران دارای مجوز، گواهی و با تجربه در جهان بهره مند شوید که می توانند در مورد طیف وسیعی از مسائل از جمله افسردگی، اضطراب، روابط، تروما، اندوه و موارد دیگر به شما کمک کنند. امروز به BetterHelp بپیوندید. امروز ۱۰% پس انداز کنید!

منابع

اگر این پست را دوست داشتید به من اطلاع دهید. بازخورد شما مهم است!

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر