هر آنچه که باید در مورد واکسن آنفولانزا بدانید


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان توصیه کرد: در صورت امکان همه افراد جامعه واکسن آنفولانزا را انجام دهند، بنابراین بهتر است واکسن آنفولانزا از اواخر تابستان به ویژه تا پایان مهرماه انجام شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی همدان، فاطمه ترکمان اسدی افزود: واقعیت موجود جامعه ما اجازه تزریق این واکسن را به همه نمی دهد، اما توصیه اصلی این است که افرادی که در معرض خطر هستند حتما واکسن را دریافت کنند. گروه های خطر آنفولانزا شامل افراد مسن و افراد زیر پنج سال می شود.

ترکمان اسدی ادامه داد: تاکید می شود افرادی که از چاقی رنج می برند به این معنی که شاخص توده بدنی آنها بالای ۴۰ است باید واکسن بزنند زیرا در صورت ابتلا به آنفولانزا می توانند عوارض جدی به ویژه عوارض تنفسی داشته باشند.

وی با بیان اینکه گروه مهم دیگر زنان باردار هستند که برای تزریق واکسن استرس دارند اما اغلب مقاومت می کنند، افزود: گروهی دیگر از افراد مبتلا به بیماری های همراه و پیوند اعضا، افرادی که تحت شیمی درمانی هستند یا داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند. مانند بیماری های خودایمنی، آرتریت روماتوئید شدید، لوپوس، بیماری های قلبی و ریوی همزمان یا افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده، بیماران HIV، افرادی که با افراد مسن در تماس هستند یا بچه دارند و پرسنل پزشکی باید واکسن را دریافت کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان خاطرنشان کرد: توصیه می کنیم از شش ماهگی واکسن آنفلوآنزا انجام شود، بنابراین دریافت این واکسن محدودیت سنی ندارد و افراد می توانند هر ساله آن را دریافت کنند.

وی بیان کرد: واکسن آنفولانزا از ویروس کشته شده تهیه می شود، البته انواع دیگری نیز در کشور ما در گردش است. ویروس های زنده ضعیف شده در کشور ما پخش نمی شوند.

ترکمان اسدی تاکید کرد: واکسنی که در کشور داریم از ویروس های کشته شده تهیه می شود و ممکن است سه یا چهار نوع ویروس کشته شده در آن وجود داشته باشد که تیری باشد یا تترو از نظر اثربخشی تفاوت چندانی ندارد.

وی گفت: گاهی اوقات زنان باردار و افرادی که دارای بیماری های همراه هستند نسبت به واکسن مقاوم بوده و از عوارض آن می ترسند و این واکسن ویروس را از بین می برد و توانایی تولید ویروس آنفولانزا در بدن را ندارد و پس از تزریق واکسن این کار را انجام می دهد. توانایی انتقال ویروس را برای مدت طولانی چند روزه ندارند.

ترکمان اسدی ادامه داد: در پاسخ به این سوال که اگر واکسن را تزریق کنیم عوارضی به دنبال خواهد داشت؟ باید گفت بله، عوارضی وجود دارد، مهم ترین عارضه می تواند عوارض موضعی باشد، یعنی بعد از تزریق، محل تزریق باعث تورم، تب و قرمزی می شود. گاهی اوقات ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا در فرد ایجاد کند، مثلاً دو تا سه روز بدن درد، خستگی یا تب خفیف داشته باشد و این بدان معنا نیست که این فرد برای دیگران مسری است و خطر دارد و می تواند این بیماری را گسترش دهد. آنفولانزا به دیگران.انتقال

وی تصریح کرد: این علائم هیچ خطری برای فرد و دیگران ندارد و طبق بررسی های انجام شده این واکسن سالم، عوارض کمی دارد و به تناسب فواید فراوان آن قابل قبول است. فقط افرادی که حساسیت شدید به تخم مرغ دارند نباید این واکسن را دریافت کنند، یعنی زمانی که تخم مرغ مصرف می کنند واقعاً دچار حساسیت شدید می شوند، بنابراین این افراد نباید واکسن آنفولانزا دریافت کنند یا کسانی که قبلا واکسن را دریافت کرده اند. علائم شدید آلرژی و گروه سوم افرادی هستند که در حال حاضر یک بیماری تب دار حاد دارند و واکسنی برای آنها تجویز نشده است و باید صبر کنند تا بهبود یابند و سپس واکسن دریافت کنند. به جز این سه گروه، واکسن آنفولانزا برای هیچ گروهی ممنوع نیست و هر فردی می تواند آن را دریافت کند.

ترکمان اسدی تصریح کرد: گاهی افراد قبل از رفتن به مسافرت یا شرکت در سمینار یا مکان های شلوغ بلافاصله به خود واکسن آنفولانزا یا کرونا تزریق می کنند به این امید که مصونیت خوبی برای حضور در این محیط داشته باشند که اینطور نیست. به هیچ وجه درست است زیرا وقتی واکسن آنفولانزا یا کرونا تزریق می کنید، حدود دو هفته طول می کشد تا آنتی بادی ها تشکیل شوند و سطح بالایی از ایمنی در برابر این ویروس حدود دو ماه پس از تزریق است.

وی افزود: به همین دلیل است که می گویند اواخر شهریور یا اوایل مهر بهترین زمان تزریق این واکسن است که آنتی بادی ها به آرامی در بدن در حال تشکیل و در زمان اوج آنفولانزا است. دو ماه از واکسیناسیون می گذرد و بدن آماده ایستادن است. بنابراین اگر فرد قبل از سفر واکسینه شود کمکی به آن سفر نمی کند اما در دو ماه آینده آنتی بادی ها در وضعیت خوبی قرار می گیرند و توانایی مبارزه با بیماری را خواهند داشت.

وی همچنین تاکید کرد: تنها راه مقابله با انواع ویروس های تنفسی و پیشگیری از آن رعایت بهداشت فردی، شستن دست ها با آب و صابون یا مواد ضدعفونی کننده مانند الکل و استفاده از ماسک برای فصول سرد سال است که باعث کاهش ابتلا به سرماخوردگی می شود. و آنفولانزا زیرا استفاده از آن در دو سال اخیر باعث کاهش بروز این بیماری ها شده است.

ترکمان اسدی ادامه داد: بهتر است استفاده از ماسک به ویژه در مکان های سربسته و مکان هایی که تهویه مناسبی ندارند را مد نظر قرار داده و جدی بگیریم و به تغذیه و ورزش که از نکات مغفول بسیاری از افراد است توجه کنیم زیرا باعث بهبود می شود. سیستم ایمنی کمک می کند، از جمله موارد مهم، خواب کافی و آرامش افراد است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان تصریح کرد: در حوزه واکسن، تزریق همزمان واکسن آنفولانزا و کرونا منع علمی ندارد، اما به این دلیل که ممکن است یک سری عوارض ایجاد کند و علائمی مشابه داشته باشد. تب و درد موقت بدن، دو هفته فاصله بین دو واکسن بگذارید.

وی در پایان گفت: در زمینه واکسن کرونا، افراد پنج تا دوازده ساله که استفاده مکرر از ماسک را نمی‌پذیرند و بهداشت فردی را رعایت نمی‌کنند، در صورت عدم دریافت واکسن کرونا، باید تزریق شوند. ، مراکز جامع سلامت استقبال می کنند. برای واکسیناسیون این گروه بهتر است واکسن سینوفارم یا پاستوکوک را انتخاب کنید و در صورتی که افراد بالای این سن واکسن را کامل نکرده باشند یا شش ماه از نوبت سوم آنها گذشته باشد به دلیل شیوع آنفولانزا و بیماری های تنفسی توصیه می شود. واکسن کرونا