همه مهمان صاحب عزا هستیم/ عزاداری پاکستانی ها در حرم امام رضا (ع)


به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، فرقی نمی کند اهل کجا باشید و به چه زبانی صحبت می کنید، این روزها که در حرم امام هشتم (عج) قدم می زنید، زمزمه غم انگیز فرشتگان در کنار زمزمه زائران و اقوام این خاندان همگی یک معنی را به یادت بیاور، آرام باش یا حسین مظلوم.

این شبانه روز حرم مطهر مامان رضوی و مأمن خیل عظیم عاشقان حسینی است که با عشق و علاقه حسینی در این مکان مقدس شوری نورانی پدید آورده اند. کافی است به زمزمه های عاشقانه گوشه و کنار این سالن توجه کنید تا به این افراد بپیوندید. از ترک‌ها، لری‌ها، فارسی‌ها و بلوچ‌ها گرفته تا فراتر از مرزهای جغرافیایی، همه این افراد آمده‌اند برای عرض ادب و تسلیت.

اینجا ادب هست، عزاداران با احترام صف می کشند تا به امام رئوف تسلیت بگویند. یک شب عزاداران از سراسر شهر برای تسلیت می آیند، یک شب دیگر از آن سوی مرز.

در شب هفتم محرم، نوبت شیعیان و عاشقان امام حسین (ع) از پاکستان است که برای ابراز آن عشق و عزاداری در محضر امام رضا (ع) به ایران بیایند. با زبان خودشان در عزاداری امام حسین (ع) شرکت کردند، زمزمه حزن انگیز عزا از زبانشان می ریزد، روحانی با همان لهجه پاکستانی از رشادت های اباعبدالله (ع) به همشهریان می گوید و عزاداران. سبک و رسم شهرشان را دنبال می کنند، سینه می زنند و به وحشت می افتند، حالا صحن مطهر حرم رضوی مملو از اندوهی است که در دل شیفتگان پاکستانی امام رضا (ع) آکنده شده است.

من مشهدی هستم و فارسی صحبت می کنم و در عزاداری که تماماً به زبان و لهجه پاکستانی بیان می شود شرکت می کنم. نمی دانم در جملات روحی غم انگیزی که دلشان را می سوزاند و اشک را در می آورد، به عزاداران چه سخنانی گفته می شود، اما می دانم که از امام حسین (ع) نقل شده است، می دانم داستان امام را چگونه بگویم. حسین (ع) درباره شان می‌خواند، چون لهجه‌شان را نمی‌فهمم، غم در دلم می‌پیچد و با آنها غمگین می‌شوم.

غم امام حسین (ع) فراتر از گویش ها و زبان های مختلف است، فقط بدانید که یک نفر حماسه خود را بدون اینکه زبانش را بفهمد می گوید، شما می توانید در این سوگواره سوگواری کنید. عزاداران پاکستانی در کنار امام رضا (علیه السلام) دل صدها نفر از مردم عزادار را به لرزه درآوردند و من بار دیگر در این غم بزرگ اشک ریختم و به این عزاداران پیوستم. چون غم را در آنها درک کردم و همین کافی بود تا بدانم داستان پر از حماسه کربلا همچنان زنده است و تا ابد این داستان به هر زبانی که گفته شود برای نسل های آینده عزاداران خود را خواهد داشت.

به هر زبانی که تعریف شود، لهجه های دیگر هم اثرش را می گیرند، اینجا لهجه و لهجه فرقی نمی کند، فقط باید دل ها برای عزای امام حسین (ع) بسوزد و پای نشستن هم مهم نیست. یک ایرانی تا دیشب و امشب همان ستایش به زبان پاکستانی باشد.

شیعیان به هر زبانی که بشنوند برای امام حسین (ع) گریه خواهند کرد زیرا فلسفه کربلا از ۱۴۰۰ سال پیش تا روزی که حیات بر روی زمین باقی می ماند زنده است و هر سال و هر روز در هر کجا که باشد عزاداری این امام را فرا می گیرد. دل های شیعیان در همه جای دنیا می سوزد و اشک بر چهره هایشان جاری می شود.

هیئت عزاداری پاکستانی امام حسین (ع) امشب بار دیگر با مرثیه خوانی و سخنرانی و زدن بر سینه و به زبان خود امام رضا (ع) توانستند این مراسم عزاداری را در حضور امام رضا (ع) به جای آورند. مصیبت امام حسین (ع) امام رئوف را با عرض ادب و احترام تسلیت عرض می نماییم.

در گوشه ای از این مراسم سعادتی مسئول برگزاری مراسم هیئت های مذهبی در حسینیه حرم در رابطه با این مراسم گفت: کاروان هایی از پاکستان و هند نیز از جمله عزیزانی هستند که برای زیارت و زیارت به مشهد مقدس آمده اند. در این ایام عزاداری کنیم و به لطف امام رضا (ع) توانستیم برنامه هایی را برای این دوستان تدارک ببینیم و همچنین با برپایی مراسمی با فرهنگ و آداب و رسوم این عزیزان، دیگر زائران این بارگاه ملکوتی با فضایی متفاوت از عزاداری آشنا شوند. و شریک شدن در شور حسینی این زائران.

وی در ادامه افزود: در این دهه سعی می کنیم برنامه هایی برای همه سلیقه ها و زائران داشته باشیم که به برکت حضور این مهمانان کلام مبارک حسینی در جای جای حرم مطهر شنیده می شود که شاید به زبان مشترک نباشد. اما آنها به گوش باز هستند.» این است.

در اینجا فرشتگان به استقبال زائران رفته و فرشی از نور و معرفت برای آنان پهن می کنند تا در حین حضور در فضایی سرشار از ظرافت و معنویت عزاداری کنند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید