هوای پاک با آئودی/ فناوری جالب خودروهای آلمانی برای کاهش آلودگی هوا (+ عکس)


عصر ایران است ماشین های برقی در مقایسه با خودروهای مجهز به موتورهای احتراق داخلی از نظر آلایندگی دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ای گزینه های سبزتری در نظر گرفته می شوند. با این حال، انرژی الکتریکی برای شارژ باتری خودروهای الکتریکی همیشه از منابع سبز و پاک تامین نمی شود.

صرف نظر از نوع موتور، همه خودروها به دلیل عملکرد ترمز و فرسودگی لاستیک، ذرات روی سطح جاده تولید می کنند. آیا راهکاری برای کاهش میزان آلودگی ناشی از این ذرات وجود دارد؟ اما در حال حاضر پاسخ منفی است آئودی یکی از شرکت ها در حال کار بر روی حذف آن است.

خودروهای برقی آئودی و امکان تصفیه هوا هنگام رانندگی و شارژ در آینده

آئودی یک پروژه آزمایشی با همکاری MANN+HUMMEL و طراحی فیلتر جدیدی برای وسایل نقلیه الکتریکی که ذرات معلق را از هوای محیط جمع آوری می کند. این فیلتر مشابه سیستم های تصفیه هوای ثابت برای خانه ها عمل می کند.

این پروژه آزمایشی که از سال ۲۰۲۰ آغاز شده است، تا سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت تا نتایج را در آن مقطع ارزیابی کند. این فیلتر در جلو و عقب جلوپنجره خودرو نصب شده است، بنابراین حداقل تغییرات طراحی مورد نیاز است. این فیلتر توسط یک ورودی هوای متغیر کنترل می شود که ذرات معلق در فیلتر را به دام می اندازد. آئودی در حال آزمایش این فناوری جدید بر روی خودروهای آزمایشی است E-Tron خوب.

این سیستم در دو حالت کار می کند. هنگامی که خودرو در حال حرکت است، فرآیند تصفیه به صورت غیرفعال با عبور جریان هوا از سیستم فیلتر انجام می شود و ذرات معلق جذب می شوند. در حالت شارژ ثابت، پره نصب شده در جلوی خودرو و پشت فیلتر به تصفیه هوای اطراف کمک می کند.

به گفته آئودی، حالت دوم برای استفاده در شرایط شهری هنگام شارژ خودرو در ایستگاه های عمومی ایده آل است. علاوه بر این، اگر چندین خودرو مجهز به این سیستم تصفیه در یک منطقه تردد کنند، امکان جمع آوری ذرات قابل توجهی وجود دارد و میزان آلودگی هوا کاهش می یابد.

تست های اولیه نشان می دهد که این فیلتر پس از حدود ۵۰ هزار کیلومتر تست استقامتی، هیچ تاثیر منفی بر عملکرد خودروهای تست آئودی E-Tron نداشته است. ارزیابی ها در شهر اشتوتگارت آلمان نیز نشان داد که خودروهای آزمایشی e-tron توانستند ذرات خود را به طور کامل تصفیه کنند.

فیلتر جدید آئودی بسیار قابل بازیافت است و نیازی به نگهداری و توجه خاصی از جانب کاربر ندارد.