هیپنوتیزم درمانی واقعا چگونه است؟


پولی، دانشجوی ۱۹ ساله دانشگاه، هنگامی که برای شام به خانه می رفت، از ترس فلج شد. با نزدیک شدن به خانه پدر و مادرش، اضطراب شروع به افزایش کرد و تا زمانی که وعده غذایی پاک نشود، از بین نرفت. او از فوبیا از بیماری رنج می برد. اگر مادرش به اندازه کافی در تمیز کردن آشپزخانه کوشا نبود چه؟ اگر او مرغ خام را لمس کرده بود و آن را به سطوح منتقل می کرد چه؟

با گذشت سالها، افکار مزاحم تر شده بودند، تا جایی که حتی ایده گوشت خام در یخچال باعث شد یک شب بی خوابی برای پولی ایجاد شود. او باید کاری برای آن انجام می داد. اون موقع بود که با من تماس گرفت

مانند بسیاری از مشتریان، پولی با گفتن این که این آخرین راه حل او بود، شروع کرد.

واقعیت این است که هیپنوتیزم درمانی معمولاً اولین انتخاب برای بسیاری از افراد نیست – اکثر آنها قبلاً تعدادی از مداخلات را امتحان کرده اند.

هیپنوتیزم به عنوان یک ابزار شفابخش قرن ها در بسیاری از فرهنگ ها دیده شده است. آثار باستانی از مصر که چیزی شبیه به هیپنوتیزم را به تصویر می کشد. رابین واترفیلد با بیان تاریخچه هیپنوتیزم در کتاب خود، اعماق پنهان: داستان هیپنوتیزم، شیوه هایی را توصیف می کند که شبیه حالت ترنس است که توسط فرهنگ های بومی استرالیایی، بومی آمریکا و هندو استفاده می شود. اما در واقعیت، این شیوه ها شباهت کمی به کار من دارد.

استفاده درمانی از هیپنوتیزم در قرن هجدهم آغاز شد، زمانی که فرانتس آنتون مسمر تکنیکی را که شامل آهنربا بود رواج داد – در واقع از او است که کلمه “محسوب شده” را دریافت کردیم. بعدها، پیشگامان متوجه شدند که کلمات برای القای خلسه کافی هستند.

زیبایی هیپنوتیزم در توانایی خلاق بودن است

اصطلاح “هیپنوتیزم” توسط دکتر انگلیسی جیمز برید در سال ۱۸۴۰ ابداع شد و از Hypnos، خدای یونانی خواب گرفته شده است. میلتون اریکسون، همزمان با کارل راجرز، روانشناس، هیپنوتیزم درمانی را به شکلی که امروزه می شناسیم توسعه داد. اریکسون مانند راجرز از همدلی، اصالت و توجه مثبت بی قید و شرط برای تعامل با مشتریانش استفاده کرد. او از استفاده از پیشنهادهای مستقیم به سبک سهل‌آمیزتر رفت.

اگر از مردم بخواهید که هیپنوتیزم را توصیف کنند، پاسخ های متنوعی دریافت خواهید کرد. برای بسیاری، تنها تجربه آنها چیزی است که روی صحنه یا در یک قسمت از آن دیده می شود اسکو بی دوو، اما هیچ ساعت جیبی تاب دار یا دایره های چرخان برای خیره شدن وجود ندارد. در واقع، تنها کاری که انجام می دهم این است که با مشتریانم صحبت کنم. هیپنوتیزم درمانی مانند تمام انواع درمان، یک فرآیند مشارکتی است و رابطه کلیدی است. بدون اعتماد مشتری من، تمایل آنها به تغییر و تمایل آنها به همکاری با من، هیپنوتیزم درمانی موفق نخواهد بود.

هیپنوتیزم درمانی زمانی بهترین کار را انجام می دهد که برای مشتریان طراحی شود، بنابراین من یک ساعت وقت گذاشتم تا پولی را بشناسم. همچنین برای فرآیندهایی که به ظاهر ناخودآگاه و غیرمنطقی هستند به خوبی کار می کند. در این مورد، پولی می‌دانست که مرغی که مادرش تهیه کرده تازه است و استانداردهای بهداشت آشپزخانه بالاست، اما برخی از او باور نمی‌کردند و این قسمت پیام‌های ترسناکی برای او ارسال می‌کرد.

گاهی اوقات مراجعان می توانند منشأ ترس خود را شناسایی کنند، اما نه همیشه. پولی به یاد آورد که وقتی او خیلی جوان بود، تمام خانواده دچار مسمومیت غذایی شدند. از آن نقطه به بعد، فکر بیمار بودن او را پر از احساس ترس کرد. از قضا، این احساسات وحشت و اضطراب باعث می شود او احساس بیماری کند.

زنی نشسته با درمانگر

برای مقابله با این ترس، یک هیپنوتیزم درمانگر می تواند به مراجعه کننده کمک کند تا وارد یک حالت ترنس شود، زیرا افراد در خلسه قابل تلقین تر می شوند – حالت تغییر یافته هوشیاری، و چیزی که ما به طور طبیعی تجربه می کنیم. اگر تا به حال در جلسه‌ای بوده‌اید و به رویاپردازی کشیده‌اید، اما کسی که از شما سؤالی می‌پرسد به شما بازگردانده می‌شود، می‌دانید که چه حسی دارد. در هیپنوتیزم درمانی عمداً این حالت را برای دسترسی به ضمیر ناخودآگاه القا می کنیم.

هنگامی که با مشتری خود رابطه برقرار می کنم، از یک اسکریپت برای القای هیپنوتیزم استفاده می کنم. انواع مختلفی از القای هیپنوتیزمی وجود دارد که اغلب شامل آرامش است – برخی طولانی و برخی سریع هستند. اکثر مردم تا زمانی که مایل باشند می توانند هیپنوتیزم شوند. و نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که برخلاف تصور رایج، هیپنوتیزم کنترل ذهن نیست و من نمی توانم کسی را مجبور به انجام کاری بر خلاف میلش کنم.

هیپنوتیزم به روش خود کار می کند. من شخصاً به عنوان یک روان درمانگر رابطه ای و یکپارچه آموزش دیدم و بخشی از سفر من ادغام هیپنوتیزم درمانی در مشاوره بوده است.

زیبایی هیپنوتیزم در توانایی خلاق بودن است. تمرین چیزی در هیپنوتیزم به اندازه تجربه آن در زندگی واقعی موثر است. به عنوان مثال، پولی توانست اضطراب خود را به یک توپ ساحلی تبدیل کند و آن را ترکاند. در خلسه، او با خانواده اش غذای کامل را در آرامش کامل می خورد و از هر رستورانی که انتخاب می کرد بازدید می کرد. پس از شش جلسه، او احساس اطمینان می کرد که با دیگران غذا می خورد. من در واقع برخی از تکنیک های هیپنوتیزم درمانی را در مشاوره ادغام می کنم. در قلب کار من اصل غیر رهنمودی باقی ماندن است، بنابراین به جای ارائه توصیه یا دستورالعمل، ایده ها و پیشنهادهایی را ارائه می کنم.

شواهد زیادی وجود دارد که از استفاده از هیپنوتیزم درمانی حمایت می کند، با مطالعه ای که در مجله مشاوره و روانشناسی بالینی منتشر شده است، هیپنوتیزم درمانی به اندازه درمان شناختی رفتاری (CBT)، ذهن آگاهی و روان درمانی برای درمان اضطراب موثر است. علاوه بر این، هیپنوتیزم درمانی زمانی که با سایر روش‌های درمانی ترکیب می‌شود بسیار مفید است و برای سال‌ها به طور گسترده توسط دندانپزشکان و پزشکان برای تسکین درد استفاده می‌شود و در دستورالعمل‌های NICE به عنوان درمانی برای سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) توصیه می‌شود.

شواهد دو کارآزمایی اخیر نشان می دهد که مشاوران باید کثرت گراتر باشند. یک پیشنهاد از هر دو مطالعه این بود که مراجعان تمایل دارند به درمان برگردند زیرا در صورت عود مشکلاتشان به ابزارهایی برای کمک به خود مجهز نیستند. ترکیب هیپنوتیزم درمانی با رویکرد شخص محور به من این امکان را می دهد که به مراجعان کمک کنم علائم اضطراب را مدیریت کنند و منشا و محرک های آنها را کشف کنم.

هیپنوتیزم همچنین می‌تواند با استفاده از رگرسیون مستقیم به زمان قبلی، به مسائل عمیق‌تر نگاه کند، اما این تنها با رضایت مشتری و زمانی که یک رابطه خوب برقرار شده است، مناسب است. خطر آسیب مجدد به این روش وجود دارد، بنابراین باید با احتیاط و فقط توسط یک پزشک با تجربه استفاده شود. اما، زمانی که رگرسیون به درستی مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند به مراجعان کمک کند تا از مسائلی که سال‌ها بر آنها تأثیر گذاشته است، حرکت کنند.

آموزش و کار من به عنوان یک هیپنوتیزم، من را به ابزارها و مهارت های مختلفی مجهز کرده است که به عنوان یک مشاور رابطه ای در کار خود ادغام می کنم. گاهی اوقات احساس می کنم که جلسه مشاوره می تواند مانند تجربه خلسه بودن باشد. اگر بعداً از او سؤال شود که دقیقاً چه چیزی گفته شده است، یادآوری کامل برای مراجع و درمانگر دشوار خواهد بود. با این حال، اصل موضوع باقی می ماند و تغییر در سطح ناخودآگاه رخ می دهد.


سوزان شندری یک هیپنوتیزم و روان درمانگر رابطه ای یکپارچه است.

برای ارتباط با یک متخصص، به hypnotherapy-directory.org.uk مراجعه کنید

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر