هیچ نشانه ای از اقدام نظامی چین علیه تایوان – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تی آر تیعلیرغم هشدارهای پکن به واشنگتن مبنی بر «بازی با آتش» به دلیل گزارش های تایید نشده درباره سفر برنامه ریزی شده نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، کاخ سفید گفت که هنوز هیچ نشانه ای از افزایش فعالیت نظامی چین وجود ندارد.

“زندگی کربیسخنگوی امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به سوالی مبنی بر سفر احتمالی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره، گفت: آمریکا هیچ مدرکی دال بر فعالیت نظامی احتمالی چین علیه تایوان ندیده است. .

کربی وی روز جمعه به خبرنگاران گفت: ما هیچ نشانه فیزیکی و ملموسی در مورد تایوان از چین ندیده ایم.

چین طی چند روز گذشته نسبت به سفر احتمالی پلوسی به تایوان به عنوان حمایت از تایوان هشدار داده است.

تنش پیرامون جزیره تایوان، موضوع داغ تماس تلفنی جو بایدنرئیس جمهور ایالات متحده و همتای چینی او خاکسترشی جین پینگ روز پنجشنبه، رئیس جمهور چین به همتای آمریکایی خود هشدار داد که بر سر تایوان با آتش بازی نکند.

اگر پلوسی علیرغم هشدارهای چین به تایوان سفر کند، دومین مقام آمریکایی خواهد بود که از زمان تایوان این کار را انجام می دهد. نیوت گینگریچ جمهوریخواه در سال ۱۹۹۷ به تایوان سفر کرد.

انتظار می رود سایر اعضای کنگره پلوسی را در سفر به تایوان که ممکن است هفته آینده انجام شود، همراهی کنند. اما دفتر پلوسی تاریخی در این زمینه اعلام نکرده است.

پکن تایوان را یک “استان جدا شده” می داند که توسط سیاست چین واحد تعیین شده است.

روابط واشنگتن و تایپه از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، به طور قابل توجهی افزایش یافته است، به طوری که قانونگذاران سابق و فعلی ایالات متحده در چندین نوبت از این جزیره ۲۵ میلیون نفری بازدید کردند.

ایالات متحده به طور رسمی چین را در سال ۱۹۷۹ به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک خود را از تایپه به پکن منتقل کرد و تایوان را به عنوان بخشی از سرزمین اصلی تحت سیاست چین واحد واشنگتن پذیرفت.