واکنش روسیه به دعوت نکردن پوتین به مراسم خاکسپاری ملکه الیزابت – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «ماریا زاخاروواسخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در بیانیه‌ای به تصمیم مقامات بریتانیا مبنی بر عدم دعوت از رئیس‌جمهور روسیه برای تشییع جنازه ملکه الیزابت دوم واکنش نشان داد. پاها آن را بسیار غیراخلاقی خواند.

در این بیانیه آمده است: وزارت خارجه انگلیس سفارت روسیه در لندن را از تصمیم خود مطلع کرده و گفته است از دعوت روسیه از جمله مقامات ارشد سفارت برای شرکت در مراسم مرگ ملکه الیزابت دوم خودداری می کند. زاخارووا وی افزود: ما معتقدیم که انگلیس از یک فاجعه ملی که قلب میلیون ها نفر در سراسر جهان را متاثر کرده است استفاده می کند و تلاش می کند در ایام سوگواری ما با ما تسویه حساب کند. این عمیقاً غیراخلاقی است.»

زاخارووا وی گفت، با این وجود، روسیه به خاطر فقدان بزرگ مردم بریتانیا از صمیم قلب تسلیت می گوید.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه روسیه، لندن برای توضیح تصمیم خود به عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین اشاره کرد، اما اشاره لندن با بدبینی همراه است، زیرا شاهزاده الیزابت در طول جنگ جهانی دوم در حالی که ارتش بریتانیا در حال مبارزه با نازی ها و سایرین بود. اوکراینی های آنها با پیوستن به خدمات سرزمینی به عنوان نیروی کمکی علیه فاشیسم و ​​نازیسم در آن زمان جنگیدند.

البته روز گذشته سخنگوی رئیس جمهور روسیه گفت که رئیس جمهور آن کشور هرگز قصد شرکت در مراسم تشییع جنازه ملکه انگلیس را نداشته است. دیمیتری پسکوفروز چهارشنبه اعلام کرد که صرف نظر از دعوت ولادیمیر پوتین به مراسم تشییع جنازه ملکه الیزابت دوم، رئیس جمهور روسیه قصد ندارد در این مراسم شرکت کند.

پسکوف وی افزود همانطور که می دانید رئیس جمهور به این مناسبت پیام تسلیت ارسال کرده است. اما او از ابتدا قصد شرکت در مراسم یادبود یا هر مراسم دیگری مربوط به ملکه انگلیس را نداشت.

مراسم وداع عمومی ملکه الیزابت دوم از ۱۴ تا ۱۹ سپتامبر در غرب وزیر اتفاق خواهد افتاد. مراسم خاکسپاری ملکه قرار است در ۱۹ سپتامبر ساعت ۱۱ صبح به وقت محلی برگزار شود.