وزارت ارتباطات از حذف فیلتر واتس اپ خودداری کرد


هنوز مشخص نیست که تعمیر فیلتر واتس اپ دائمی است یا موقت، اما این قطعی همچنان ادامه دارد. مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات گفت: دستوری مبنی بر رفع فیلتر واتس اپ صادر نشده است.

اما بررسی ها نشان می دهد که پیام رسان واتس اپ از صبح امروز در دسترس برخی از کاربران قرار گرفته است. اما همچنان امکان ارسال تصویر، فیلم و صوت وجود ندارد و با وقفه همراه است. البته پیگیری های وزارت ارتباطات از ادامه فیلتر این پیام رسان خبر می دهد.

همچنین برخی از مشترکان اپراتورهای همراه اول، ایرانسل، مخابرات، شاتل موبایل و زیتل بدون استفاده از ابزار تغییر آی پی امکان ارسال و دریافت پیام واتس اپ را داشتند. اما قطعی همچنان در این پیام رسان وجود دارد.

نکته جالب اینجاست که این رفع فیلتر به صورت تصادفی برای کاربران اتفاق افتاده است، به عنوان مثال فقط برخی از مشترکین همراه اول گزارش داده اند که می توانند بدون استفاده از فیلترشکن به واتس اپ دسترسی داشته باشند.

آنچه مشخص است این است که اختلال در پیام رسان واتس اپ در ایران همچنان در سطح بالایی قرار دارد.

البته فیلتر سایر پلتفرم های بین المللی مانند اینستاگرام، لینکدین و اسکایپ همچنان پابرجاست و مشخص نیست چه زمانی حذف خواهند شد.

چهارشنبه ۹ شهریور بود که پس از ملی شدن اینترنت موبایل و فیلتر اینستاگرام، واتس اپ نیز از لبه تیز فیلتر در امان نماند. پس از آن شبکه های اجتماعی و ابزارهای ارتباطی مانند لینکدین، اسکایپ، گوگل پلی، اپ استور و حتی بازی های موبایلی مانند کلش اف کلنز و کال آف دیوتی نیز فیلتر شدند.

به دلیل عدم اطلاع رسانی رسمی، مشخص نیست واتس اپ در حال حذف فیلتر کامل برای همه کاربران در تمامی اپراتورها است یا اتفاقی که صبح امروز رخ داده و ارسال پیام بدون فیلترشکن «نقض فیلتر» محسوب می شود. !

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟