وقتی اضداد جذب می شوند چه اتفاقی می افتد؟


جرقه‌ها اغلب زمانی به پرواز در می‌آیند که مخالفان جذب می‌شوند، اما چرا اینطور است، و چگونه می‌توانیم چالش‌های اجتناب‌ناپذیری را که با این جفت‌های عاشقانه پیش می‌آیند عبور کنیم؟

خجالتی و با اعتماد به نفس، فرد رانده و آرام، خلاق و منطقی، تمیز و بهم ریخته، باز و بسته، ماجراجو و ترسو، گرم و سرد – همه ما ایده ای داریم که چیست؟ متضادها جذب می شوند یعنی وقتی صحبت از روابط می شود. این موضوعی است که در رسانه‌هایی که مصرف می‌کنیم رایج است، و عبارات مفیدی مانند این اغلب برای توضیح جفت‌های به ظاهر بعید به کار می‌روند.

بهاونا رایتاتا، روان درمانگر، در پاسخ به این سوال که چرا دو نفر که به ظاهر متضاد قطبی هستند، کنار هم می آیند، می گوید: «جاذبه بر اساس تعداد زیادی از عوامل زیست روانی اجتماعی است که پاسخ ساده را دشوار می کند؟ «عوامل زیادی وجود دارد که بر جذابیت بین افراد تأثیر می گذارد. دکتر هارویل هندریکس، درمانگر و پژوهشگر کهنه‌کار روابط، پیشنهاد می‌کند که همه ما یک طرح یا تصویری از نوع فردی که می‌خواهیم با او باشیم، داریم. این تصویر، یا تصویر، از تأثیرات اولیه دوران کودکی در زندگی ما مطلع می شود که تأثیر قابل توجهی بر جای گذاشته است.

عوامل بیولوژیکی (آرایش ژنتیکی ما)، اجتماعی (چگونه در جوامع اجتماعی خود بزرگ شده‌ایم) و روان‌شناختی (تجربه‌های ما چگونه به ما شکل داده‌اند) نشان می‌دهند که چرا افراد به یکدیگر جذب می‌شوند، تا چه مدت ممکن است رابطه را حفظ کنند، و چه چیزی. باعث شکست روابط می شود.»

وقتی صحبت از «جذب مخالفان» به میان می‌آید، به راحتی می‌توان فهمید که چگونه منافعی برای افرادی وجود دارد که حتی ممکن است یکدیگر را کنار بگذارند. بهاونا به عنوان مثال به ادبیات و فیلم اشاره می کند.

«به افسانه کلاسیک فکر کنید زیبایی و هیولاباونا می‌گوید، با استفاده از استنباط قدیمی زیبایی لطیف، زنانه، بی‌گناهی و ملایمت، در برابر جانور بدخواه، خودمحور، از نظر عاطفی بی‌حوصله و شرم‌آور. “این یک جفت نامحتمل است، با تمجید از ربودن بل و گروگان گرفتن او که منجر به ایجاد سندرم استکهلم می شود، جایی که او در نهایت عاشق اسیر خشن و قاتل خود می شود، او را وادار می کند که اشتباه راه خود را ببیند، و به معنای واقعی کلمه او را دوباره انسان می کند. من منحرف شدم…”

اما این یک انحراف جالب است که باعث می‌شود نگاه دقیق‌تری به این زوج‌های «متضاد» که ما بت کرده‌ایم داشته باشیم – آیا در زیر سطح چیزهای بیشتری وجود دارد؟ وقتی «فیلم‌های زوج‌های متضاد» را در گوگل جستجو می‌کنید، فهرست‌هایی را می‌بینید که به آنها استناد می‌کنند غرور و تعصب، ۱۰ چیزی که از تو متنفرم، و رقص کثیف بین دیگران. همه نمونه هایی که این سوال را مطرح می کنند، ما هستیم واقعا صحبت درباره زوج‌هایی که «متضاد» هستند، یا صرفاً جفت‌هایی از پس‌زمینه‌های اجتماعی متفاوت هستند – با برخی هنجارهای جنسیتی – اما در نهایت ارزش‌ها و خواسته‌های اصلی یکسانی دارند؟ همانطور که Bhavna دوباره به کارکرد جاذبه می رود، به نظر می رسد این پویایی ممکن است محتمل تر باشد.

«مطالعات روانشناسان اجتماعی مانند بندورا، بیرن و همکاران. بهاونا توضیح می‌دهد که جذابیت بین افرادی که شباهت‌های بیشتری نسبت به تفاوت‌ها دارند به‌طور قابل‌توجهی بیشتر است، ما بیشتر تمایل داریم آن‌هایی را انتخاب کنیم که شبیه ما هستند و ارزش‌های مشابهی دارند و ما را آینه می‌کنند.» از نظر تکاملی، این به بقا و رفاه قبیله در طبیعت کمک کرد و از آن حمایت کرد.»

شما دو جهان هستید که هر کدام دارای پیچیدگی ها و فردیت باشکوهی هستند که به هم می رسند

البته، همه آنچه گفته شد، تقریباً به طور قطع کسانی وجود خواهند داشت که واقعاً مخالف شریک زندگی خود هستند، یا حداقل در ظاهر چنین نگاه می کنند – و این می تواند در ویژگی های اصلی و فرعی باشد. اما تفاوت های ما واقعا می تواند نقاط قوت ما باشد.

“افرادی که متضاد هستند (و باز هم باید دقیقاً تعریف کنیم که این برای ما چه معنایی دارد) می توانند چیزهای زیادی را روی میز بیاورند. آنها مهارت ها، تجربیات، افکاری را به همراه خواهند داشت که ممکن است به نفع زوج و در نهایت خانواده باشد.»

ما به عنوان افراد با یک میل ذاتی به رشد و تکامل به دنیا می آییم و این با تجربیات، چالش ها و دستاوردهای جدید محقق می شود. این حرکت برای سلامت روان مثبت و اجتناب از رکود ضروری است. به این فکر کنید که آخرین باری که چیزی جدید را امتحان کردید چه احساسی داشتید. شرکای متضاد یکدیگر می توانند ویژگی های فردی خود را مهار کنند و با هم قوی تر باشند.

در سطح تکاملی، متضادها می توانند قدرت و فرصتی برای رشد و گسترش قبیله به ارمغان بیاورند. به حلقه های دوستی خود فکر کنید. آیا افرادی وجود دارند که هیچ شباهتی به بقیه افراد گروه نداشته باشند و شما یک بار دیگر به آنها فکر نمی کردید، اما برای شما بسیار عزیز هستند؟ چرا؟ چه چیزی برای قبیله کم می آورند؟»

درست است که وقتی با تجربیات خارج از خودمان هماهنگ می شویم، زندگی خود را بهبود می بخشیم. اما این بدان معنا نیست که متعهد شدن به رابطه با فردی با ایده های کاملاً متفاوت بدون مانع است.

بهاونا می‌گوید: «مانند هر موقعیتی در زندگی، سکه روی دیگری دارد. «پیمایش موارد متضاد ممکن است بسیار دشوار باشد. طبیعتاً همه ما به دلایل خود می خواهیم راه خود را داشته باشیم. اینجاست که پویایی‌های مکمل بسیار موفق هستند، ما می‌توانیم از یک صفحه سرود آواز بخوانیم، بر مشکلات جزئی غلبه کنیم، هر گونه اختلاف نظر را برای منافع بیشتر هر دو برطرف کنیم و به زندگی ادامه دهیم.

با این حال، با مخالفان، ابتدا باید تصمیم بگیرید که صفحه سرود متعلق به کدام فرقه است، انجیل می خوانید یا ترش متال، چه کسی رهبری خواهد کرد، برای چه مدت و چرا… به کنار قهقهه ها، شما دو نفر هستید. کیهان ها گرد هم آمدن، هرکدام با پیچیدگی ها و فردیت باشکوه، با رویاها، امیدها، تجربیات، و ممکن است آنقدرها آماده پذیرش نیازهای دیگری نباشند. من درگیری های زیادی را در زوج هایی می بینم که متضاد هستند زیرا اغلب در مورد چیزهای زیادی با هم درگیر هستند.

بنابراین، اگر برخی از این مشکلات برای شما صادق است، چه کاری می توانید انجام دهید؟ همانطور که بهاونا می بیند، اولین قدم باید شناسایی نقاط قوت یکدیگر و پیشرفت از آنجا باشد.

او توصیه می‌کند: «تفاوت‌هایتان را نام ببرید، آن‌هایی را که مثبت هستند جشن بگیرید، و با نکات منفی که بر رابطه تأثیر می‌گذارد به یکدیگر کمک کنید». “با یکدیگر صحبت کنید. توجه یکدیگر. متعهد شوید که آن را عملی کنید، یا جرأت داشته باشید که قبل از اینکه به آغوش دیگری بپرید، با احترام به آن پایان دهید. هر چیزی که ثابت نشده باشد، باز خواهد گشت.»

ما به عنوان افراد با یک میل ذاتی به رشد و تکامل به دنیا می آییم و این با تجربیات جدید محقق می شود.

Bhavna همچنین توصیه می‌کند به دنبال درمان باشید و مهارت‌هایی را که برای داشتن اعتماد به نفس کافی به آن‌ها نیاز دارید، بیاموزید تا احساس نکند که در حال شکست خوردن هستید، و در عوض احساس می‌کنند هدیه‌ای هستند که به رابطه خود می‌آورید.

“به یاد داشته باشید که چرا دور هم جمع شدید: چه چیزی شما را در مورد یکدیگر جذب کرد، چرا؟ اینجاست که آشنایی آگاهانه وارد عمل می شود. رویه دوستیابی شما چگونه بود، آیا ارتباط برقرار می کردید و سؤال می پرسیدید؟ آیا موارد قابل مذاکره و غیر قابل مذاکره خود را به اشتراک گذاشتید؟ آیا به طور فعال پرچم‌های قرمز را نادیده می‌گیرید به این امید که وقتی ببینند چقدر شگفت‌انگیز هستید، تغییر کنند؟ آنها نمی خواهند. به یاد داشته باشید، همه ما در تلاش هستیم تا بهترین کار را انجام دهیم.»

بیایید با آن روبرو شویم، بریجت جونز و مارک دارسی احتمالاً در مورد اینکه چه کسی شستشو را انجام می دهد، بحث کردند، هیولا و دختر خوشگل ممکن است بر سر انتخاب های مختلف طراحی داخلی با هم اختلاف داشته باشند، و سندی و دنی ممکن است در انتهای طیف سیاسی قرار بگیرند – این یا آنها به پایان می رسند. با یک جفت شلوار چرمی سر و صدا کردن.

مثل همیشه، مهم است که وقتی صحبت از روابط به میان می آید، ایده کمال را کنار بگذاریم، با توجه به اینکه ما افراد پیچیده ای هستیم با نیازهای پیچیده، و کلید خدمت به آنها ارتباط است. از این گذشته، متضادها به دلیلی جذب می‌شوند و وقتی به آنها فضا و احترامی داده می‌شود، تفاوت‌های ما می‌تواند ارزشمندترین نقطه قوت ما باشد.


بهاونا رایتاتا یک روان درمانگر، مربی، ناظر، گزارشگر بروز بحرانی و مربی است. با مراجعه به دایرکتوری مشاوره اطلاعات بیشتری کسب کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر