ویروس هایی که در زمان سفر می کنند / کشف موجودات ترسناک ۱۵ هزار ساله + عکس


کشف موجودات باستانی در فریزرهای منجمد دائمی مانند چیزی خارج از یک فیلم ترسناک است.

از حیوانات بزرگ منقرض شده مانند کرگدن پشمالو که به طرز شگفت انگیزی در لبه این یخچال ها حفظ شده اند، تا بقایای ۴۰۰۰۰ ساله یک گرگ غول پیکر و همچنین باکتری هایی که بیش از ۷۵۰۰۰۰ سال قدمت دارند. همه این موجودات نمرده اند. خزه‌های چند صد ساله در گرمای آزمایشگاه زنده شدند و کرم‌های لوله‌ای کوچک ۴۲۰۰۰ ساله نیز زنده شدند.

این نگاه کوتاه و جذاب به گذشته‌ی دور موجودات زمین، تاریخ اکوسیستم‌های باستانی زمین را آشکار می‌کند. این جزئیات شامل محیطی است که این موجودات در آن زندگی می کردند.

اما این خرابی ها ما را نگران بازگشت ویروس های باستانی و ورود آنها به زندگی انسان ها می کند.

گروهی از محققان به سرپرستی زی پینگژونگ، نویسنده و میکروبیولوژیست در دانشگاه ایالتی اوهایو، در مطالعه‌ای که سال گذشته انجام شد، اعلام کردند: «ذوب شدن یخ‌ها نه تنها منجر به نابودی میکروب‌ها و ویروس‌های باستانی ذخیره شده در آنها می‌شود، بلکه باعث می‌شود. در آینده وارد محیط زیست شوند.”

به لطف تکنیک‌های متاژنومیکس و روش‌های جدید برای استریل نگه داشتن نمونه‌های هسته منجمد، محققان بهتر می‌توانند درک کنند که دقیقاً چه چیزی در داخل آن یخ‌ها وجود دارد.

در این مطالعه، این گروه تحقیقاتی توانستند ده ها ویروس منحصر به فرد ۱۵۰۰۰ ساله را در کلاهک یخی گلیا در فلات تبت شناسایی کرده و بینشی در مورد عملکرد آنها به دست آورند.

به گفته ژونگ، “این یخچال های طبیعی به تدریج شکل گرفتند و همراه با غبار و گازها، ویروس های زیادی در آنها رسوب کردند.” تیم تحقیقاتی در مقاله خود توضیح دادند که این میکروب ها به طور بالقوه حضور آنها در جو زمین را در طول شکل گیری و رسوب نشان می دهند.

مطالعات قبلی نشان داده است که تجمع میکروب ها به تغییرات غلظت غبار و یون در جو مربوط می شود و می تواند شرایط اقلیمی و محیطی آن زمان را نشان دهد.

محققان دریافتند که ۲۸ ویروس از ۳۳ ویروسی که در این لایه های یخ زده باستانی که در ارتفاع ۶.۷ کیلومتری از سطح دریا در چین قرار دارند، قبلاً دیده نشده بودند.

ویروس هایی که در زمان سفر می کنند / کشف موجودات ترسناک 15000 ساله عکس

متیو سالیوان، میکروبیولوژیست در دانشگاه ایالتی اوهایو می گوید: «این ویروس ها توانسته اند در شرایط بسیار سخت سازگار شوند و رشد کنند. آنها این کار را با حذف ژن هایی انجام دادند که به آنها در آلوده کردن سلول ها در هوای سرد کمک می کند. “یک اثر ژنتیکی سورئال بر چگونگی زنده ماندن یک ویروس در شرایط آب و هوایی شدید.”

با مقایسه توالی‌های ژنتیکی این ویروس‌ها با پایگاه داده‌های ویروس‌های شناخته‌شده، تیم دریافتند که فراوان‌ترین ویروس‌ها در دو نمونه هسته یخی، باکتریوفاژهایی هستند که متیلوباکتریوم (باکتری‌های موجود در یخ را که برای چرخه متان مهم هستند) آلوده می‌کنند.

آنها بیشتر با ویروس های موجود در سویه های متیلوباکتریوم در رویشگاه های گیاهی و خاکی مرتبط هستند. این واقعیت بر اساس گزارش قبلی است که بر اساس آن منبع اصلی گرد و غبار ته نشین شده بر روی کلاهک یخی جالوت خاک است.

تیم تحقیقاتی نتیجه گرفت: این ویروس های منجمد احتمالاً از خاک یا گیاهان منشأ می گیرند و جذب مواد مغذی توسط میزبان خود را تسهیل می کنند.

اگرچه فکر ویروس‌های باستانی در پی همه‌گیری کووید-۱۹ نگران‌کننده به نظر می‌رسد، اما بزرگترین خطر ناشی از ذوب شدن یخ‌ها، انتشار ذخایر عظیم متان و کربن است.

منبع: ScienceAlert