پدیده کرونا هنوز برای ما علامت سوال است/ آزمایشگاه ها باید کنترل میکروب را جدی بگیرند


وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه بزرگترین دفاع ما حفظ سبک زندگی است که باید از مدارس شروع شود، نسبت به بیوتروریسم و ​​جنگ میکروبی هشدار داد و گفت: پدیده کرونا هنوز برای ما علامت سوال است که چگونه ایجاد و گسترش یافت و چگونه با ترامپ برخورد کرد. به سرعت بعد از ابتلا به کرونا؟

به گزارش ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت در همایش عدم حمایت غیرعامل در نظام سلامت گفت: سلامت و امنیت دو موضوع حیاتی برای هر کشوری است. امروز جنگ بیشتر در این دو مقوله است و کسانی که می خواهند به کشوری آسیب برسانند سعی می کنند امنیت را که این روزها در کشور شاهد آن هستیم تحت تأثیر قرار دهند. معمولاً همه فکر می کنند که جنگ راه خاصی برای به دست آوردن سلاح و ابزار جنگی است، اما امروز در این زمینه تجربیات زیادی به دست آورده ایم و اکنون باید با روش های جدید جنگ آشنا شویم که شاید در گذشته با آن ها مواجه نشده بودیم.

وی افزود: همیشه گفته ایم که پیشگیری بهتر از درمان است و مهم ترین مسئله در سلامت انسان سبک زندگی است که سلامت مردم را تضمین می کند. امروزه بیشترین چیزی که دشمنان سعی در تهدید آن دارند همین سبک زندگی است. امروزه جوانان ما به جای دنبال ورزش و سرگرمی و یادگیری روابط اجتماعی و اخلاق حسنه به دنبال شیوه دیگری از زندگی هستند که جوان تمام وقت خود را صرف تلفن همراه خود کند و جوانان اینترنتی با حداقل ارتباط با محیط زیست داشته باشیم. محیط. اینترنت معلمش شده و حتی می گویند جنگ امروز جنگ اینترنتی است. البته این موضوع فقط به ایران اختصاص ندارد و در کشورهای دیگر هم این اتفاق افتاده است.

عین اللهی افزود: اولین قدم ما باید اصلاح سبک زندگی و رویکرد جدید باشد تا جایی که قصد داریم در وزارت بهداشت، اداره ای به نام اداره سبک زندگی ایجاد کنیم. این مشکل بخش های زیادی دارد و شاید بزرگترین دفاع ما صیانت از سبک زندگی باشد که باید از مدارس شروع شود و به سطوح دیگر برسد. انسان نه تنها نیازهای مادی دارد بلکه گاهی نیازهای معنوی او برای اصلاح سبک زندگی با ایمان به خدا و امامان و رعایت اخلاق بسیار مهم است.

عین اللهی تاکید کرد: ما در تاریخ جنگ های مختلفی را تجربه کرده ایم. اکنون ما ابتدا در زمینه جنگ نظامی در منطقه صحبت می کنیم و یکی از پیشرفته ترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان هستیم، اما این کافی نیست و باید تهدیدات دیگر را شناسایی کنیم و در این زمینه پیشرفت کنیم و مردم را آموزش دهیم. . در جنگ نظامی موضوع جنگ شیمیایی از نظر بهداشتی بسیار مهم است. در مقطعی از جنگ تحمیلی با حمله شیمیایی دشمن مواجه شدیم در حالی که تجربه ای در این زمینه نداشتیم و درسی در این زمینه نخوانده بودیم و بچه های ما آموزش های خودشان را شروع کردند و به سرعت شروع به مقابله با جنگ شیمیایی کردند و حالا ما در درمان مشکلات شیمیایی هم هستیم و در دنیا حرف اول را می زنیم.

وی افزود: اکنون جنگ اقتصادی بسیار مهم است. یکی از مواردی که می تواند به ما ضربه بزند و دشمن به دنبال آن است، جنگ اقتصادی با تحریم های سخت است. وقتی از نظر اقتصادی وضعیت نامناسبی پیدا می کنیم، آن وقت ضعیف می شود و دشمن می تواند از نظر بهداشتی و امنیتی به ما حمله کند. ما سال‌هاست که در تحریم هستیم و همین موضوع باعث مشکلات سلامتی ما شده است. می گویند داروها تحریم نیست اما من به آقای تدروس رئیس سازمان جهانی بهداشت گفتم خوب وقتی بانک ها تحریم هستند و ما نمی توانیم داروها را پرداخت کنیم چطور می گویید دارو و درمان تحریم نیست؟ این شدیدترین تحریم است. در تاریخ بی سابقه است که کشوری درگیر بیماری باشد که جان نزدیک به ۱۶۰ هزار نفر را گرفت و در چنین شرایطی دست از تحریم برندارند. این یک جنایت تاریخی است.

وی ادامه داد: البته گاهی این تحریم تبدیل به فرصت می شود. قبل از تحریم مجبور بودیم خیلی چیزها را وارد کنیم اما الان به خودکفایی رسیده ایم.

عین اللهی با اشاره به اهمیت دقت در جنگ میکروبی و بیوتروریسم ادامه داد: آزمایشگاه های ما باید این موضوع را به ویژه مردم عزیز در وزارت دفاع جدی بگیرند چرا که این موضوع دانش خاص خود را می طلبد و بزرگترین حوزه جنگ میکروبی است. در ارتش آمریکا پدیده کرونا هنوز برای ما یک علامت سوال است که چگونه ایجاد و تکثیر شد و ترامپ پس از ابتلا به ویروس کرونا چگونه سریع درمان شد؟ این بدان معناست که آنها هم میکروب را تولید کرده اند و هم راهی برای مبارزه با آن دارند، اما به کسی راهی برای مبارزه با آن نمی دهند. ما در وزارت بهداشت آمادگی داریم در این زمینه با نهادهای نظامی همکاری کنیم تا آمادگی خود را در این زمینه افزایش دهیم.

وزیر بهداشت افزود: مسئله مهم این است که در حوزه مشکلات ژنتیکی برخی عوامل نفوذی بار ژنتیکی ما را منتقل می کنند. حتی در طب سنتی ما انواع مزاج ها را داریم، زیرا ژن های انسان در بیماری ها بسیار مؤثر است. مثلاً یک دارو برای یک نفر بسیار مؤثر است و برای شخص دیگر تأثیری ندارد; این به مسئله ژنتیک افراد برمی گردد و آنها می توانند کاری کنند که اعمالشان بر نیروهای مخالف تأثیر بگذارد اما روی خودشان بی تأثیر باشد و این یک خطر بزرگ است و دانشگاه ها و مؤسسات نظامی در تلاش هستند تا اطلاعات ژنتیکی ما را به راحتی برای افراد غیرانسانی و در دسترس قرار دهند. جاسوسان قرار نگیرد