پذیرش مستمر نفتکش در پارس جنوبی – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، عباس اسدروس وی با اشاره به اینکه پایانه نفتی خارک یکی از مهمترین و حساس ترین نقاط استراتژیک کشور و مرکز ثقل ذخیره و صادرات نفت کشور است، گفت: با توجه به آغاز فصل پاییز و نزدیک شدن به فصل بارندگی و ویژه شرایط جوی و نیاز به حداکثر آمادگی به منظور جلوگیری از آسیب پذیری در هنگام بحران، تدابیر و راهکارهای مناسب برای جلوگیری از آسیب به تأسیسات و زیرساخت های حیاتی ارائه می شود.

وی افزود: با اقدامات انجام شده در پایانه میعانات گازی پارس جنوبی مانند سال های گذشته، این پایانه در تمامی شرایط آماده پذیرش نفتکش ها است و عملیات در این منطقه به گونه ای برنامه ریزی شده است که اقدامات لازم برای جلوگیری از آن انجام شود. تعلیق تولید تحت هر شرایطی

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران ادامه داد: سال گذشته در چندین نوبت این پایانه با ریسک عملیاتی مواجه شد و شرایط جوی بسیار نامساعدی را در نظر گرفت. لنگر انداختن نفتکش ها را ساخت و شرایط را برای تولید پایدار فراهم کرد.

اسدروس وی ابراز امیدواری کرد که در زمستان پیش رو و همچنین سال قبل بتوانیم به وظایف و مسئولیت های محوله عمل کرده و به وظیفه خود برای ادامه تولید پایدار عمل کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر هر چهار گوی شناور و سه یدک کش و همچنین سه قایق نگهدارنده بند آماده بهره برداری، تعمیرات لازم در تاسیسات و کره های شناور انجام شده و اکثر ایرادات رفع شده و شرایط برای اجرای ماموریت ها مهیا است.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران همچنین بر اهمیت پایانه نفت شمال به عنوان پایانه پشتیبان در فرآیند ذخیره سازی و صادرات نفت خام کشور و کمک به تکمیل زنجیره ارزش نفت و گاز کشور تاکید کرد و گفت: زیرساخت اصلی این پایانه A است. شامل پایه ها، بازوهای بارگیری، خطوط لوله جریان، مخازن ذخیره سازی، و سیستم های اندازه گیری است که برای زمان به کار، انعطاف پذیری و آمادگی ماموریت ترمینال حیاتی هستند.

اسدروس وی یادآور شد: بی شک ایران امن ترین و مقرون به صرفه ترین راه برای حمل و نقل نفت خام محسوب می شود و پایانه نفتی شمال با تجهیزات مدرن و به روز می تواند کمک شایانی به ماموریت های صنعت نفت کند.