پوتین خواستار ایجاد سامانه جدید پرداخت های بین المللی شد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خواستار ایجاد یک سیستم مستقل برای پرداخت های بین المللی شد.

بر اساس این گزارش، پوتین در کنفرانس هوش مصنوعی خواستار ایجاد یک سیستم پرداخت بین المللی مستقل مبتنی بر فناوری های ارز دیجیتال و بلاک چین شد.

پوتین در کنفرانس بین المللی هوش مصنوعی که در مسکو برگزار شد، افزود: سیستم پرداخت بین المللی در حال حاضر تحت کنترل گروه کوچکی از کشورها است و این حوزه یکی از خطوط حمله به روسیه است.

رئیس جمهور روسیه ادامه داد: بنابراین راه اندازی یک سیستم پرداخت بین المللی جدید و مستقل از بانک ها و دخالت شخص ثالث ضروری است.

پوتین همچنین گفت که موسسات مالی در سراسر جهان باید واقعیت جهان چند قطبی را منعکس کنند و بر اساس اصول دموکراسی عمل کنند.

در همین حال، بر اساس فرمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که روز چهارشنبه منتشر شد، وضعیت ویژه اقتصادی این کشور تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳ تمدید شد تا ثبات مالی در حوزه مقررات ارزی تضمین شود.

در ماه فوریه تا مارس سال جاری، مجموعه ای از تصمیمات در مورد اقدامات ویژه اقتصادی در واکنش به تحریم های روسیه صادر شد.

این حکم ابتدا قرار بود در ۳۱ دسامبر سال جاری منقضی شود، اما اکنون تا پایان سال ۲۰۲۳ تمدید شده است.

همزمان با تمدید تدابیر ویژه اقتصادی در روسیه، نخست وزیر این کشور نیز اعلام کرد که اقتصاد کشورمان با وجود درگیری نظامی در اوکراین و تحریم های گسترده غرب آسیب چندانی دیده است. روز چهارشنبه، میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه، شاخص های اقتصادی این کشور را اعلام کرد و گفت که بر اساس برآوردهای اولیه، تولید ناخالص داخلی روسیه تا پایان سال ممکن است کمتر از ۳ درصد کاهش یابد.