پیش بینی هفتگی بورس / آیا امیدی به سقوط بورس وجود دارد؟ – اخبار تجارت


به گزارش تجارت نیوز، بازدهی شاخص کل بورس در هفته پایانی شهریورماه منفی ۲.۴۵ درصد بود. بازده ماهانه شاخص در شهریورماه نیز منفی ۴.۸۷ درصد گزارش شد که بیشترین کاهش ماهانه شاخص از ابتدای سال را به خود اختصاص داد. بازده ماهانه شاخص هم وزن نیز منفی ۰.۳۲ درصد گزارش شد.

ارزش معاملات سهام کوچک همچنان در حال کاهش است. در آخرین روز کاری شهریور، حجم معاملات بورس تنها ۲۲۰۰ میلیارد تومان و میانگین ارزش روزانه این متغیر ۲۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.

اکثر کارشناسان بر این باورند که تحریم ها و بلاتکلیفی در مذاکرات هسته ای برجام مشکل اصلی اقتصاد کشور و بورس است. تحلیلگران بازار سرمایه می گویند افزایش ریسک سرمایه گذاری تحمیل شده بر اقتصاد ایران در سال های اخیر به دلیل تحریم ها، انتظارات سود سهامداران را افزایش داده است که جز کاهش نسبت قیمت به سود بورس اثر دیگری نداشته است. احیای برجام، اما قبل از هر چیز با کاهش ریسک های سرمایه گذاری، بازار سهام را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی جذاب تر کرده و می تواند رونق واقعی این بازار را به همراه داشته باشد.

پیش بینی سهام برای روز شنبه

با توجه به شرایط فعلی و تعطیلات در آستانه بازار، بازدهی در سه روز معاملاتی هفته منفی پیش بینی می شود. البته این منفی به اندازه هفته گذشته نیست، ممکن است نیم تا دو درصد منفی باشد که نسبت به هفته های اخیر کمتر است.

البته احتمالا ارزش و حجم معاملات کاهش یافته و کمی کمتر از سطح فعلی خواهد شد. بر اساس تجزیه و تحلیل آمار دو فصل اخیر بورس، بازار در نیمه دوم سال وضعیت خوبی نخواهد داشت و در صورت وجود گشایش در برجام، می تواند باید گفت فصل سرد بورس کمی گرم خواهد شد. اما در کل بازار سهام یخ زده است.