چرا هیچ پیامکی برای تایید نقل و انتقال مسکن وجود ندارد؟


مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: هنوز تایید نهایی بسیاری از متقاضیان نهضت ملی مسکن برای افتتاح حساب را تکمیل نکرده ایم. چون سعی داریم پروژه ها را تعریف کنیم و سپس پیامک ارسال کنیم. اگر متقاضیان مبلغ اولیه را واریز کنند و پروژه تعریف نشود، ارزش ریالی پول آنها به دلیل نوسانات هزینه ساخت کاهش می یابد. بنابراین سعی می کنیم در کمترین زمان ممکن منابع را به پروژه ها تزریق کنیم.

علیرضا جعفری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: نهضت ملی مسکن در زمینی ساخته می شود که قیمت تمام شده زمین یک سوم هزینه ساخت باشد. از اراضی مولد برای ساخت روبنایی، زیربنایی، تأسیسات شهری و پروژه های خدماتی سرانه استفاده می شود.

وی افزود: در آمایش سرزمینی نهضت ملی مسکن به دنبال استفاده از زمین هایی هستیم که در محدوده شهرهای جدید قرار دارند، بنابراین با الحاقاتی که در این حوزه انجام می دهیم، زمین های دارای ظرفیت بالقوه به روز می شوند.

معماری خانه ها بر اساس فرهنگ ایرانی اسلامی خواهد بود

معاون وزیر راه و شهرسازی توجه به معماری و بوم شناسی کشور را مهم عنوان کرد و گفت: در بسیاری از مناطق کشورمان فرهنگ زندگی شهری با خانه های دارای زندگی مطابقت دارد. بنابراین نباید با رویکردهای مسکن این مدل را که در زندگی اسلامی بسیار تاثیرگذار است تحت الشعاع قرار دهیم. باید بتوانیم زندگی اسلامی را متناسب با معماری ایرانی توسعه و ترویج دهیم.

واریز اولیه ۸۰ هزار نفر

جعفری درباره آخرین آمار افتتاح حساب و واریز پول برای واحدهای نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید گفت: در حال حاضر بیش از ۱۳۰ هزار نفر افتتاح حساب و ۸۰ هزار نفر نیز مبلغ اولیه ۴۰ میلیون تومان را واریز کرده اند. پیش بینی می شود ۱۳۰۰۰۰ نفر مذکور وارد فاز بعدی شوند.

وی تاکید کرد: هنوز تایید نهایی بسیاری از افراد برای افتتاح حساب انجام نداده ایم تا بتوانیم پروژه ها را تعریف کنیم. زیرا در صورت واریز مبلغ اولیه و عدم تعریف پروژه از سوی متقاضیان، پول آنها در بانک باقی می ماند و با توجه به نوسانات قیمت ساخت، ارزش ریالی پول کاهش می یابد. از این رو برنامه ای اتخاذ شده است که در کوتاه ترین زمان ممکن منابع به پروژه ها متصل شود.

در برخی شهرها به دنبال تمدید اعطای زمین هستیم

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به راه اندازی بسته ۱۰۰ هزار واحدی نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید در هفته جاری گفت: ۱۰۰ هزار واحد گام دوم با ۱۰۰ هزار واحدی که از خرداد ماه آغاز کردیم در مجموع ۲۰۰ هزار واحد خواهد بود. واحدها امیدواریم بتوانیم به تعهد خود عمل کنیم. البته در برخی از شهرهایی که متقاضیان بیشتری داریم و با محدودیت زمین مواجه هستیم، طرح ریزی، امکان سنجی تمدید زمین را نیز انجام می دهیم تا بتوانیم با توجه به متقاضیان، ظرفیت ساخت مسکن را فراهم کنیم.

جعفری در پاسخ به این سوال که آیا واحدها آماده افتتاح هستند، گفت: بله، ۸ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای جدید آماده افتتاح است و ۱۰۰ هزار واحد فاز دوم نیز در زمان دیگری به بهره برداری می رسد.